جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اخذ پاسپورت / آیا دومینیکا کشور ثروتمندی است؟
آیا دومینیکا کشور ثروتمندی است؟
زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

آیا دومینیکا کشور ثروتمندی است؟

سمیرا رسائی زاده 22 آبان 1402 زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

فهرست مطالب

بر اساس گزارش بانک جهانی، دومینیکا در میان ده کشور ثروتمند برتر کارائیب بر اساس درآمد ناخالص ملی (GNI) قرار گرفته است. این کشور در بخش کارائیب واقع شده و طبیعت چشم نواز آن عامل اصلی جذب توریست ها به آن است. در این مقاله قصد داریم تا درباره اینکه آیا دومینیکا کشور ثروتمندی است؟ و همین طور درباره اقتصاد این جزیره صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

جزیره دومینیکا

دومینیکا منطقه ای سرسبز و احاطه شده با دریای کارایب است که چند آتشفشان در آن وجود دارند. اگرچه این آتشفشان ها هم اکنون غیر فعال هستند ولی به دلیل وجود این ها این جزیره و همین طور چشمه های آب گرم آن شکل گرفته اند. پارک های ملی دومینیکا منزل پرندگان نادر مثل طوطی سیسرو است و یکی از مهمترین صنایع این کشور، مربوط به صنعت گردشگری می شود.

اگر علاقمند به اطلاع از قیمت پاسپورت دومینیکا هستید، می توانید با کارشناسان آسان سفر تماس بگیرید.

اقتصاد دومینیکا

بخش اصلی اقتصاد دومینیکا بر پایه کشاورزی و همین طور صنعت توریسم است. دولت این کشور برای اینکه بتواند اقتصاد این کشور را با استفاده از گردشگری رونق بخشد، در سال های اخیر شروع به تقویت زیرساخت های اقتصادی این کشور کرده است و به این منظور هتل ها و اقامتگاه هایی در این جزیره ساخته شده و مسیرهای حمل و نقل بهبود یافته اند. علاوه بر این دولت برنامه هایی را برای افراد خارجی در نظر گرفته است که در ازای پرداخت مبلغی به دولت یا خرید ملک در این کشور بتوانند، تابعیت دومینیکا را دریافت کنند.

مبلغ سرمایه گذاری که شما پرداخت می کنید، باید به واحد دلار آمریکا باشد. با اینکه شرایط گرفتن پاسپورت این کشور آسان است، اما دولت دومینیکا پیش از اعطای شهروندی، شرایط متقاضی مانند عدم سوءپیشینه را در نظر می گیرد.

مقالات مرتبط

اطلاعات کلی درباره کشور دومینیکا

این جزیره در فاصله 1700 کیلومتری از آمریکا قرار دارد و زبانی رسمی آن انگلیسی است. با این حال می توان در میان مردم فرانسوی و زبان بومی یا کریول را هم می توان مشاهده کرد. مساحت این کشور 750 کیلومتر مربع است و جمعیت زیادی ندارد. وجود آتشفشان ها باعث شده تا خاک این منطقه برای کشاورزی و رشد محصولاتی مانند موز مناسب باشد.

صنعت در اقتصاد دومینیکا

به دلیل اینکه در سال های گذشته طوفان سختی در این کشور رخ داده است و بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده، در نتیجه دولت تصمیم گرفته تا در کنار صنعت کشاورزی، صنایع دیگر را هم توسعه بخشد تا مشکلات اقتصادی مردم رفع شود و از جمله این صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنعت گردشگری دومینیکا

کردشگری در دومینیکا

در واقع امکان ندارد کسی بعد از دیدن عکس های این جزیره هوس گردش آن را نکند. وقتی صحبت از طبیعت دومینیکا به میان می آید تنها درباره جنگل ها صحبت نمی کنیم. بلکه آبشارهایی با ارتفاع زیاد، دره هایی که در آن استخرهای آبی طبیعی شکل گرفته اند و همین طور دریاچه جوشان این کشور می تواند به نوبه خود باعث تفریح گردشگران شود. همین طور مردم محلی با اجاره دادن خانه های خود به گردشگران یا راهنمایی تورها و فروش صنایع دستی درآمد کسب می کنند.

صنایع تبدیلی

به دلیل وجود جنگل های گسترده یکی از صنایع دومینیکا مربوط به ساخت وسایلی مانند مبلمان و کمد است. مردم این ناحیه در زمینه نساجی و تولید پوشاک و همین طور تولید صنایع غذایی هم فعالیت می کنند. چند معدن هم در این جزیره وجودد دارد که از آن ها نقره و طلا استخراج می شود.

صنعت مالی

دومینیکا جایگاه مهمی در بخش مالیاتی و بانکداری منطقه کارائیب دارد. در واقع به دلیل برنامه های سرمایه گذاری و عدم دریافت مالیاتی از افراد غیر شهروند این کشور موفق شده تا گام های مهمی در جهت صنعت بانکداری و مالی بر دارد.

تاریخچه اقتصاد دومینیکا

یکی از عوامل دیگری که باعث جذب سرمایه گذاران به این کشور کوچک شده است، وجود شعبه هایی از بانک های مهم جهانی مانند کانادا است. به این صورت سرمایه گذار می تواند، به راحتی کسب و کار بین المللی خود را هدایت کند.

تاریخچه استعمار دومینیکا

استعمار فرانسه

در زمان های بسیار دور فقط مردم بومی در این سرزمین زندگی می کرده اند و برای گذران زندگی از ماهیگیری و کشاورزی استفاده می کرده اند تا اینکه فرانسوی ها جذب منابع طبیعی و دیگر سرمایه های دومینیکا شدند و این کشور را تصرف کردند. در این زمان فرانسوی با استفاده از برده ها شروع به کاشت قهوه کردند. به این صورت قهوه تبدیل به یکی از کالاهای صادراتی این جزیره شد.

استعمار انگلیس

سپس در تقریبا در اواسط قرن 17 میلادی بود که در طی جنگی که بین انگلیسی ها و فرانسوی ها رخ داد، این کشور تحت استعمار انگلیس درآمد و انگلیس ها هم شروع به کاشت قهوه و نیشکر در این منطقه کرده و آن را در کشورهای دیگر به فروش رساندند. در زمان استعمار این کشور فقط به صنعت کشاورزی خود وابسته بود.

وضعیت دومینیکا بعد از قرن 20 ام

در این قرن، انگلیس هنوز بر دومینیکا مسلط بود تا اینکه در زمان جنگ جهانی به دلیل شرکت مردم بومی در جنگ صادرات تحت تاثیر قرار گرفته و تولید محصولات کشاورزی کاهش یافت. در این زمان عده ای از فرانسوی ها به دلیل جنگ در دومینیکا زندگی می کردند. بعد از اینکه جنگ جهانی دوم تمام شد مردم کم کم تحت تاثیر عوامل مختلف شروع به مقاومت و شورش کردند تا اینکه در سال 1987 دومینیکا به عنوان یک کشور مستقل اعلام حضور کرد.

اقتصاد دومینیکا در سال 2021

همان طور که می دانید در سال 2021 به دلیل شیوع ویروس کرونا اقتصاد و توریسم بسیاری از کشورها تحت تاثیر قرار گرفت که دومینیکا هم از این قضیه مستثنی نبود. علاوه بر این حتی کشاورزی و صادرات محصول هم با مشکلاتی مواجه شد.

معافیت‌های مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی در دومینیکا

مالیات در دومینیکا

در واقع عاملی که باعث شد کشور دومینیکا شروع به جذب سرمایه گذاران خارجی بکند، همین مشکلاتی است که به خاطر کرونا و طوفان های شدید منطقه ای رخ داده است.

وضعیت مشاغل در دومینیکا

یکی از شغل های پردرآمد و محبوب در این جزیره مربوط به صنعت مالی و بانکداری می شود. در سال 2021 حداقل حقوق یک کارگر از 380 دلار به 550 دلار آمریکا افزایش یافت. به طور کلی می توان گفت که میزان درآمد متوسط در این جزیره رشد صعودی داشته است و تا 33 درصد بالاتر رفته است. همانطور که گفتیم کسانی ک در صنعت مالی فعالیت می کنند، می توانند تا سالیانه هفتاد هزار دلار درآمد داشته باشند. سپس در رده بعدی شغل های مربوط به فناوری و مهندسی قرار دارند که اگر مدرک دانشگاهی داشته باشید حتی می توانید تا 52 هزار دلار آمریکا کسب درآمد کنید.

وضعیت درآمد مردم دومینیکا

دومینیکایی ها از گذشته تا به امروز به کشاورزی مشغول بوده اند و در کنار آن با ساخت قایق توانسته اند به فروش ماهی هم بپردازیند. این عوامل باعث ورود ارز به این کشور شده است. با این حال به طور کلی نمی توان کشور دومینیکا را کشوری ثروتمند به حساب آورد. اما زیبایی های آن به حدی است که ارزش مسافرت را دارند و همین طور سرمایه گذاری برای گرفتن پاسپورت آن انتخاب مناسب برای کسانی است که رویای زندگی در اروپا یا سفر به آمریکا را دارند.

همین طور باید گفت که در طی زمستان بسیاری از افراد مشهور برای گذراندن تعطیلات در آب و هوایی معتدل راهی دومینیکا می شوند، این موضوع فرصت های کاری برای شهروندان را افزایش می دهد و به دلیل ساخت یک هتل بزرگ در این جزیره امید است که صنعت گردشگری بیش از پیش افزایش یابد. در ادامه به بیان تفاوت های مردم از منظر ثروت، درآمد و … خواهیم پرداخت.

تفاوت در ثروت

مشخص است که مثل همه مردم جهان، در این سرزمین هم برخی درآمد بیشتر و برخی کمتر دارند و بستگی به شغلی دارد که در آن فعالیت می کنند. اکثرا کسانی که در صنعت گردشگری هستند، ثروت بیشتری دارند.

میزان درآمد

درآمد در این کشور چندان بالا نیست و اگر می خواهید درآمد بیشتری داشته باشید، باید در شغل های مورد نیاز مشغول به کار شوید.

تفاوت‌های اجتماعی

مشخصا تفاوت در تحصیل، مهارت یا سابقه کار در به دست آوردن یک شغل مناسب و کسب درآمد مهم است و در دومینیکا هم این گونه تفاوت ها بین شهروندان وجود دارد.

بهشت مالیاتی

دومینیکا یکی از کشورهایی است که در آن معافیت های مالیاتی زیادی برای شهروندان در نظر گرفته شده است. برای مثال کسانی که کسب و کاری دارند و می خواهند به صورت بین المللی آن را گسترش دهند، دریافت شهروندی دومینیکا فرصت فوق العاده ای در اختیار آن ها قرار می دهد تا بتوانند بدون پرداخت مالیات با سایر کشورها داد و ستد کنند.

در واقع دومینیکا با تقریبا 90 کشورها توافق هایی کرده است تا شهروندان آن بتواند، به راحتی با آن ها تجارت کنند. معافیت مالیاتی در این جزیره شامل معافیت بر درآمد و سود شرکت می شود. همین طور اگر شرکت در خارج از کشور ثبت شود تا بیست سال می توان از مالیات معاف بود.

معافیت‌های مالیاتی برای شهروندان جدید

در صورتی که شما گذرنامه دومینیکا را دریافت کنید و از کشورهای دیگر درآمد داشته باشید، نیازی به پرداخت مالیات برای شما نخواهد بود. در این حالت می توانید کلیه درآمد خود را برای شرکت نگه دارید و در نتیجه تمام سودهای شرکت هم بدون کسر مالیات به شما تعلق می گیرد.

مزایای مالیاتی برای افراد غیرمقیم

کسانی که تابعیت دوم دومینیکا را دارند، نیازی به پرداخت مالیات ندارند. اما اگر در این کشور درآمدی داشته باشند، باید مالیات پرداخت کنند. این موضوع باعث شده تا افراد سرشناس و کارآفرینان از این فرصت استفاده کرده و با گسترش تجارت خود از طریق این جزیره به سود بیشتری دست یابند.

مالیات افراد حقوقی

افراد حقوقی در صورتی که در این کشور زندگی می کنند، باید برای مالیات سی درصد پرداخت کنند، اما کسانی که غیر مقیم هستند، فقط باید مالیات سودی که به دست می آورند، را پرداخت کنند که نرخ آن نصف مبلغی است که افراد مقیم پرداخت می کنند. برای شرکت های دریایی معافیت بیست ساله در نظر گرفته شده است و این گونه موسسات فقط باید هزینه ثبت و عوارض دولتی را بدهد.

روشهای سرمایه‌گذاری در دومینیکا

سرمایه گذاری دومینیکا

کمک بلاعوض به دولت

در این روش فرد باید حداقل صد هزار دلار به دولت کمک کند که این پول غیرقابل برگشت است و در پروژه های زیرساختی استفاده می شود.

سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مورد تأیید دولت

در این حالت شما باید حداقل 220 هزار دلار داشته باشید تا بتوانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید. تفاوت این روش با روش قبلی این است که می توانید از سرمایه گذاری خود سود به دست آورید. اما در هر دو حالت امکان گرفتن شهروندی برای فرزند و همسر هم وجود دارد. یکی از مزایای برنامه های سرمایه گذاری دومینیکا این است که نیازی به داشتن مدرک زبان نیست، اما باید توجه داشته باشید که برای وارد شدن به این برنامه باید یک نمایندگی قانونی داشته باشید وگرنه دولت توجهی به درخواست شما نمی کند.

جمع بندی

اقتصاد دومینیکا در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است و با افزایش صنعت توریسم فرصت های شغلی بیشتری در این جزیره ایجاد شده است تا شهروندان آن بتوانند از روش های مختلف کسب درآمد کنند. بسیاری از سرمایه گذاران اروپایی و آمریکایی هم جذب این کشور کوچک شده اند. عدم وجود مالیات بردرآمد هم یکی دیگر از عواملی است که باعث می شود زندگی در این کشور یا دریافت پاسپورت آن ایده آل باشد.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT ویزای آی سی تی

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT

برنامه انتقال درون شرکتی یکی از برنامه های ویژه است...

ویزای آی سی تی | 28 اسفند 1402

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان مهاجرت تحصیلی اروپا

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

موسسات آموزشی اروپا از جمله بهترین سیستم های آموزشی در...

مهاجرت تحصیلی اروپا | 27 اسفند 1402

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟ استارتاپ ویزا کانادا

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟

علاقه به اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی آن از...

استارتاپ ویزا کانادا | 24 اسفند 1402

دریافت وقت مشاوره