جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اخذ ویزای شنگن

تعدادی از کشورها در اروپا عضو منطقه ای هستند که برای رفت و آمد در آن محدوده نیازی به استفاده از ویزا نیست، به این منطقه شنگن می گویند.

چرا ویزای شنگن

با استفاده از این ویزا می توانید به کشورهای اروپایی سفر کنید و مقدمات پیدا کردن کار را برای خود فراهم کنید و به این صورت ویزای شنگن را به ویزای کاری تبدیل نمایید، به همین دلیل این ویزا ارزش زیادی برای کشورهای ثالث دارد.

 • نوع خدمت: اخذ ویزای شنگن
 • اعتبار ویزا: 90 روز
 • نوع ویزا: سینگل و مولتی
 • محل انگشت نگاری: سفارت کشور مقصد در داخل ایران
چرا ویزای شنگن

هزینه ویزای شینگن چقدر است؟

با توجه به سن متقاضی و هدف او از سفر، هزینه ویزای شنگن متفاوت خواهد بود که هزینه با توجه به نوع آن متفاوت است که می توانید مقدار آن را در جدول زیر ببینید:
لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزا بازگردانده نمی شود، حتی در صورتی که شما ریجکت شوید.

نام خدمت توضیحات قیمت
ویزای یک بار ورود

1 ماه

250 یورو
ویزای چند بار ورود

3 ماه

350 یورو
ویزای چند بار ورود

6 ماه

450 یورو
ویزای چند بار ورود

یکسال

500 یورو
ویزای چند بار ورود

دو سال

600 یورو
مزایای ویزای شینگن

سفر با شنگن

1

اقامت 90 روزه در کشورهای حوزه شنگن

2

سفر به 27 کشور در اروپا

3

شرکت در کنفرانس های بین المللی

4

دیدار از خانواده

5

شرکت در مصاحبه های کاری

6

شرکت در کارآموزی های کوتاه مدت

passport

مدارک ویزای شینگن

مدارک زیر برای گرفتن ویزای شنگن مورد نیاز هستند:

 • 2 قطعه عکس رنگی با سایز 3*4
 • اصل شناسنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورت قدیمی در صورت وجود
 • پاسپورت معتبر جدید
 • کارت ملی
 • اصل سند ملکی
 • مدارک شغلی (فیش حقوقی، بیمه و ...)
 • بلیط پرواز رفت و برگشت
 • برگه رزرو هتل
 • کسانی که شغل خصوصی دارند، باید برگه جواز و آگهی تاسیسات را نشان دهند.
 • گواهی مانده حساب بانکی
 • پرینت از گردش حساب بانکی به زبان انگلیسی
 • پرداخت ضمانتنامه بانکی برای بازگشت از سفر

ویزای شنگن شامل کدام کشورهاست؟

کشورهای زیر شامل منطقه شنگن می شوند که با ویزای شنگن می توان به آن ها سفر کرد:

آلمانفرانسهسوئیسنروژ
مجارستاناسپانیافنلاندلاتویا
اتریشپرتغاللهستانایسلند
هلندچکبلژیکلاتویا
دانمارکسوئدایتالیااسلواکی
سوئیسلیختنشتاینیوناناسلوونی
لوکزامبورگکرواسیمالتجزایر فارو

سفر به منطقه شنگن بدون محدودیت

حتما برای شما سوال است که چه کسانی می توانند بدون محدودیت به شنگن سفر کنند؟ در پاسخ می توان به افراد زیر اشاره کرد:

شهروندان عضو کشورهای شنگن

کسانی که اقامت یکی از کشورهای عضو شنگن را دارند.

افرادی که در اتحادیه اروپا زندگی نمی کنند، اما می توانند به مدت سه ماه یا کمتر به اروپا سفر کنند.

کسانی که بتوانند ویزای شنگن را دریافت کنند.

ویزای شنگن

انواع ویزای شنگن

ویزای اتحادیه شینگن (Uniform Schengen Visa)

این ویزا که به عنوان ویزای توریستی شناخته می شود، به دارنده آن اجازه می دهد تا هر 6 ماه یک بار و به مدت سه ماه در کشورهای عضو شنگن حاضر شود. ویزای شنگن شامل سه نوع است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

ویزای شنگن نوع A

این ویزا فقط مربوط به مواقعی است که هواپیمای مسافر در یکی از کشورهای عضو شنگن توقف کوتاهی دارد و به آن ویزای ترانزیت فرودگاهی می گویند. در این حالت مقصد شخص کشور دیگری در خارج از مناطق شنگن است و در مدتی که او در فرودگاه منتظر تعویض پرواز یا حرکت دوباره هواپیما است، نمی تواند از محدود فرودگاه خارج شود.

در صورتی که در حین سفر قرار است، چندین توقف در کشورهای مختلف داشته باشید، از این ویزا نمی توانید استفاده نمایید و نیازمند نوع c هستید. همین طور چنانچه می خواهید در کشورهای حوزه شنگن پرواز خود را تغییر بدهید، باز هم نیازمند ویزای نوع C هستید.

ویزای شینگن نوع B

برای حمل و نقل یا ترانزیت می توان از این ویزا استفاده کرد. در این حالت به فرد اجازه داده می شود که طی مدت زمان 5 روز توسط هر نوع وسیله نقلیه ای از کشورهای شنگن عبور کرده و به کشوری دیگر برود. اگر مجبور باشید تا یک روز توقف کنید و در هتل بمانید باید ویزای ترانزیت هم داشته باشید. 

ویزای شینگن نوع C

افرادی که قصد بازدید از اعضای خانواده یا شرکت در کنفرانس و دیگر مراسم های کوتاه مدت را دارند، می توانند از این ویزا استفاده کنند. ویزای نوع C شامل سه دسته ویزا می شود:

ویزای شنگن یک بار ورود (Single-entry)

ویزای یک بار ورود همان طور که از اسم آن مشخص است، به شما تنها اجازه یک بار ورود به کشورهای حوزه شنگن را می دهد. بعد از آن ویزای شما باطل خواهد شد.

ویزای دوبار ورود شینگن (Double-entry)

اعتبار این ویزا شش ماه است و در طی آن می توانید 2 بار به کشورهای عضو شنگن وارد شوید و با تمام شدن اعتبار آن مجوز ورود شما هم تمام می شود روی این ویزا عبارت Number of Entries 2 نوشته شده است.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

به این ویزا که مولتی شنگن هم می گویند، به فرد اجازه می دهد که چندین بار به کشورهای عضو شنگن سفر کند. زمان اعتبار این ویزا تا زمان تمام شدن مدت ویزای شما است. اما به طور کلی ویزای شنگن مولتی را به مدت 90 روز صادر می کنند و هر شش ماه می توان از آن استفاده کرد. روی این ویزا عبارت Number of Entries MULT زده شده است.

پاسپورت و مقداری یورو برای سفر

ویزای اعتباری منطقه محدود (Limited territorial validity visa)

نوع دیگری از ویزای شنگن وجود دارد که به آن LTV می گویند. این ویزا برای افرادی صادر می شود که بدون مدرک وارد حوزه شنگن شده اند و پناهنده به شمار می روند. با این ویزا فقط می توانید در مناطقی که به شما اجازه داده شده رفت و آمد داشته باشید و زمان استفاده از آن بستگی به شرایط فرد دارد.

ویزای شنگن نوع D

ویزای شنگن ملی هم برای کسانی است که زمان اقامت آن ها در حوزه شنگن بیشتر از سه ماه باشد. برای مثال افرادی که به هدف کار، اقامت دائم و تحصیل به کشورهای عضو شنگن وارد می شوند، جزو این دسته قرار می گیرند. ویزای مورد نظر می تواند به صورت سینگل یا مولتی صادر شود که در ادامه به توضیح هر کدام از آن ها می پردازیم:

ویزای شنگن نوع D سینگل

این ویزا برای کسانی است که به هدف درمان وارد کشورهای عضو شنگن می شوند و تنها یک بار می توانند از آن استفاده کنند.

ویزای شنگن نوع D مولتی

با این ویزا محدویتی برای سفر به کشورهای عضو شنگن وجود ندارد و شخص می تواند چندین بار به آن ها سفر کند. افراد زیر می توانند برای گرفتن آن درخواست دهند:

هنرمندان

ورزشکاران

دانشجویانی که به هدف کارهای علمی قصد سفر به این کشورها را دارند و زمان سفر آن ها کمتر از یک سال است.

افرادی که قصد کار کردن در کشورهای حوزه شنگن را دارند.

افرادی که به دلیل بیماری قادر به ترک کشورهای حوزه شنگن نیستند.

افرادی که تمایل به گذراندن یک دوره آموزشی را دارند و ویزای آن ها به مدت یکسال صادر شده است.

شرایط ویزای شنگن

برای اینکه درخواست ویزای شنگن شما مورد قبول واقع شود، باید شرایط زیر را داشته باشید:

گردش حساب بالا

نشان دادن گردش حساب 6 ماهه برای درخواست ویزای شنگن ضروی است که در این حالت مبلغ ورودی و خروجی شما چک می شود.

تغییر هدف سفر

مهمترین موردی که باید به آن توجه داشته باشید، دلیلی است که باید با آن افسر سفارت را متقاعد کنید. در این حالت باید بتوانید هدف از سفرتان به حوزه شنگن را بیان کنید.

تمکن مالی

یکی دیگر از مهمترین موارد هنگام درخواست ویزای شنگن، تمکن مالی است. در این حالت باید بتوانید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد شما می توانید از عهده هزینه های خود بربیایید.

مراحل گرفتن ویزای شینگن

ویزا اپلیکشین

در ابتدا شما باید مشخص کنید که به چه نوع ویزایی نیاز دارید که برای اینکار باید هدف از سفر شما مشخص باشد و این هدف می تواند ورزشی، تحصیلی یا دیدار از خانواده، کاری و ... باشد.

در قدم دوم باید معین کنید که قصد سفر به کدام یک از کشورهای حوزه شنگن را دارید و سپس به سفارت آن در کشور خود مراجعه کنید که بعضی از اوقات سازمان های وابسته مانند کارگزاری VFS در این رابطه فعالیت دارند.

برای اینکه به موقع بتوانید ویزای خود را دریافت کنید، بهتر است که حداقل سه ماه پیش از سفر خود به سفارت مراجعه کنید و درخواست ویزا بدهید.

برای گرفتن وقت سفارت می توان به صورت آنلاین یا مراجعه حضوری اینکار را انجام داد که بستگی به سفارت یا کنسول گری دارد که قصد مراجعه به آن را دارید. سپس باید فرم درخواست ویزا را پر کنید و دو نسخه از آن تهیه کرده و هر دو را امضا کنید.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای شنگن شامل 2 قطعه عکس رنگی، گواهی تمکن مالی، رزرو بلیط رفت و برگشت، اثبات محل اقامت، مدارک هویتی، فرم درخواست ویزا و بیمه سفر هستند.

هنگامی که مدارک خود را آماده کردید و وقت سفارت هم گرفتید، حال باید برای مصاحبه به سفارت مراجعه کنید. سوالاتی که معمولا از شما پرسیده می شود، درباره هدف از سفر و محل اقامت شما است. سپس باید هزینه درخواست ویزا را بپردازید که هزینه برای افراد بزرگسال و کودکان متفاوت است. بعد از طی این مراحل شما باید منتظر پاسخ خود بمانید که معمولا دو هفته طول می کشد.

راحت ترین کشور برای ویزای شنگن

از آن جا که افراد زیادی به بهانه ویزای شنگن از کشور خود خارج شده و پناهنده می شوند، دولت های اروپایی سخت گیری های زیادی در این زمینه انجام داده اند که در این میان نداشتن سوءپیشینه و داشتن تمکن مالی مناسب ضروری است. برای اینکه بتوانید راحت تر ویزای شنگن را دریافت کنید، بهتر است تا با تورهای گروهی برای اینکار اقدام نمایید. برای سفر به بعضی از کشورها مانند سوئیس باید سابقه سفر مناسبی داشته باشید. بهترین کشور برای دریافت ویزای شنگن کشور اسپانیا است که در این زمینه مقداری انعطاف پذیرتر است.

سخت ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن 2023

کشورهایی مانند هلند و آلمان شرایط بسیار سخت تری برای گرفتن ویزای شنگن دارند و علت آن شرایط اقتصادی مناسب آن ها است که باعث می شود نسبت به این قضیه سخت گیرتر باشند. مخصوصا اگر قصد رفتن به فرانسه را داشته باشید، باید بدانید اگر تاکنون سفر خارجی نداشته اید، ویزا برای شما صادر نمی شود. برای گرفتن ویزای شنگن آلمان باید حتما دعوت نامه داشته باشید.

درخواست ویزای شنگن

زمان درخواست ویزای شینگن

همانطور که پیشتر هم به آن اشاره کردیم، بهتر است سه ماه پیش از تاریخ ورود برای درخواست ویزا مراجعه کنید که اگر امکان آن وجود ندارد حداقل دو هفته زودتر اقدام کنید. زیرا ممکن است سفارت مدارک بیشتری از شما درخواست کند و زمان آماده کردن آن ها طول بکشد.

دانلود فرم‌ درخواست ویزای شینگن

برای پر کردن فرم درخواست ویزای شنگن بهتر است تا با یک کارشناس در این زمینه صحبت کنید تا بتوانید به درستی آن را تکمیل کنید.

نکات ضروری برای دریافت ویزای شینگن

توجه داشته باشید که اگر ویزای شما از نوع یک بار ورود باشد و به هر دلیل بعد از ورود به حوزه شنگن مجبور به بازگشت به کشور خود شوید، به هیچ وجه دوباره نمی توانید، بازگردید و باید دوباره درخواست ویزا دهید.

اگر قصد گرفتن ویزای شنگن اتریش را دارید، مدارک شما باید به زبان آلمانی باشند. همراه داشتن حداقل 60 یورو  برای روز مراجعه به سفارت ضروری است.

استعلام ویزای شینگن

راه به خصوصی برای استعلام روند درخواست ویزا وجود ندارد و باید منتظر نتیجه سفارت بمانید که معمولا از 14 روز تا 30 روز زمان می برد. در صورتی که خدمات پیامک را فعال کرده باشید، نتیجه ویزای شما از طریق پیامک به شما فرستاده می شود وگرنه نتیجه از طریق ایمیل به شما فرستاده می شود.

فرم ویزای شنگن

دلایل ریجکتی ویزای شینگن

هنگامی که برای گرفتن ویزای شنگن درخواست می دهید، یک فرد از سفارت مسئولیت پرونده شما را برعهده گرفته و به بررسی آن می پردازد. در صورتی که پرونده شما ریجکت شود، دلیل آن در قالب نامه ای به شما اطلاع داده می شود که معمولا دلایل ریجکتی به این صورت هستند:

دلیل قانع کننده ای از هدف سفر ذکر نشده است.

ارائه مدارک جعلی یا ناقص به سفارت

شخص تمکن مالی مورد نیاز را دارا نیست.

فرد شهروند کشوری است که اعضای شنگن آن را تحریم کرده اند.

متقاضی برای روابط بین المللی، سلامت همگانی و امنیت ملی یک تهدید به حساب می آید.

فرد دارای بیمه ویزا نیست.

دلایل فرد برای خروج از کشورهای عضو شنگن در هنگام بازگشت قانع کننده نیست.

مدارکی که برای ویزا آماده شده اند، کامل نیست.

رفع ریجکتی ویزای شینگن

 اگر به هر دلیلی درخواست ویزای شنگن شما مورد قبول قرار نگرفت، تقریبا یک الی دو ماه فرصت دارید تا برای ریجکتی، اعتراض بزنید. برای مثال اگر تمکن مالی مورد نیاز را ندارید، باید اسناد آن را فراهم کرده و به سفارت ارائه دهید یا اینکه باید دلایل بهتری برای بازگشت به کشور بعد از اتمام ویزا شرح دهید. همینطور اگر دلیل ریجکت نقصی پرونده باشد، باید در اسرع وقت مدارک را آماده کرده و به سفارت بفرستید. در صورتی که نامه اعتراض به نتیجه نرسید بهتر است که تقریبا یک سال صبر کنید و این بار با تورهای گروهی اقدام کنید.

مشاهده ادامه مطلب بستن مطلب
سوالات متداول

متداول‌ترین پرسش‌هایی که برای کاربران ممکن‌است پیش بیاید

با این ویزا می توانید به 27 کشور بدون محدودیت سفر کنید.

مالت، آلمان، پرتغال، سوئیس، لیختن اشتاین، مجارستان، لهستان، سوئد، چک، فرانسه، نروژ، یونان، هلند، اتریش، ایسلند، لیتوانی، اسپانیا، بلژیک، اسلواکی، دانمارک، لتونی، اسلوونی، استونی، لوکزامبورگ، فنلاند، ایتالیا

برای درخواست این ویزا باید به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنید و همه مدارک مورد نیاز را ارائه نمایید.

شما می توانید با استفاده از این ویزا سه ماه در این منطقه حضور داشته باشید.

صدور این ویزا معمولا 15 الی 20 روز طول می کشد.

شرایط خاصی برای تمدید وجود دارد که نمی توان آن را برای همه پرونده ها تضمین کرد.

هزینه ویزا معمولا از 250 تا 600 یورو با توجه به نوع آن متفاوت خواهد بود.

خیر، با ویزای شنگن نمی توان در کشورهای عضو شگن مشغول به کار شد.

از آن جا که افراد زیادی سالانه قصد مهاجرت به کشورهای عضو شنگن را دارند، دولت اقدامات سخت گیرانه تری نسبت به این قضیه اعمال کرده است.

با ویزای یک بار ورود فرد فقط یک بار می تواند، به محدوده کشورهای شنگن وارد شود و در صورت بازگشت به کشور خود باید دوباره برای گرفتن ویزا درخواست دهد. اما با ویزای مولتی یا چند بار ورود می توان چندین دفعه به این کشورها وارد شد.

باید به سفارت یا کارگزاری کشوری که قصد گرفتن ویزای شنگن آن را دارید مراجعه کنید.

این فرم را باید از طریق سایت سفارت دانلود کرد.

بله، فرد متقاضی باید مدارک را به سفارت خانه تحویل دهد.

نظرات شما

نظرات کاربران درمورد اخذ ویزای شنگن

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید نمایش داده خواهد شد.

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده شما می‌توانید اول نفر باشید.

سایر خدمات

شاید استفاده از سایر خدمات آسان‌سفر هم برای شما جذاب باشد

اخذ ویزای شنگن

تعدادی از کشورها در اروپا عضو منطقه ای هستند که برای رفت و آمد در آن محدوده نیازی به استفاده از ویزا نیست، به این منطقه شنگن می گویند.

جهت دریافت مشاوره برای اخذ ویزای شنگن اطلاعات خود را وارد کنید. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریافت وقت مشاوره