جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

راهنمای سفر / بهترین مکان های مشاهده شفق قطبی در کانادا
بهترین مکان های مشاهده شفق قطبی در کانادا
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

بهترین مکان های مشاهده شفق قطبی در کانادا

سمیرا رسائی زاده 26 فروردین 1403 زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فهرست مطالب

یکی از جذاب ترین پدیده هایی که در طول عمر هر کسی می تواند اتفاق بی افتد، مشاهده شفق قطبی است که دیدن آن بسیار هیجان انگیز خواهد بود. برای کسانی که در کانادا زندگی می کنند، فرصت خوبی است تا به دیدن این پدیده طبیعی بروند. در ادامه شما را با شفق قطبی در کانادا بیشتر آشنا می کنیم. همینطور برای دریافت ویزای توریستی کانادا می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

شفق قطبی چیست؟

شفق‌های شمالی که رسماً شفق قطبی نامیده می‌شود، یک پدیده طبیعی است و زمانی رخ می‌دهد که ذرات خورشیدی به اتمسفر بالایی زمین وارد می‌شوند. انرژی زیادی در این ذرات وجود دارد که این برهم کنش در واقع یک برخورد با میدان مغناطیسی زمین است. این ذرات از میدان مغناطیسی منعکس می‌شوند و به سمت قطب شمال می‌روند و نمایش رنگارنگی از نورهای متحرک را در سفر خود ایجاد می‌کنند. نورها ممکن است به چند شکل ظاهر شوند: ابرهای پراکنده و خطی، استریمرهای تقریباً عمودی؛ قوس های دایره ای و یا حتی حتی صفحات رنگی جامد.

شفق شمالی کانادا

در حالی که کل این فرآیند به طور منظم اتفاق می افتد، تا حدودی نادر است که ما مردم شاهد آن باشیم. علاوه بر اینکه سطح فعالیت خورشیدی به اندازه کافی بالا است، شرایط آب و هوایی نیز باید درست باشد. شما به یک شب فوق‌العاده تاریک و صاف نیاز دارید، بنابراین بهترین زمان برای مشاهده نورهای شمالی در غروب‌های طولانی‌تر زمستان از نوامبر تا فوریه است، زمانی که پیش‌بینی برف وجود ندارد. قوی ترین نورها بین ساعت 9 شب تا 2 بامداد ظاهر می شوند، اگرچه بهترین رؤیت ها اغلب بین ساعت 11 شب تا نیمه شب رخ می دهد. علاوه بر این، هر چه به شمال نزدیک تر باشید، شانس شما بیشتر است. به همین دلیل، آلاسکا و شمال کانادا برخی از بهترین مقاصد شفق های قطبی روی زمین هستند.

انواع مختلف شفق قطبی

شفق شمالی ترکیبی از رنگ های مختلف است که در کنار هم جلوه زیبایی را درست می کنند، برای اینکه با این رنگ ها بیشتر آشنا شوید، در ادامه توضیحاتی به شما ارائه خواهیم داد.

شفق قطبی قرمز:

رنگ قرمز معمولا رنگی است که در میان نورهای شفق دیده می شود و علت ایجاد آن این است که ذرات باردار خورشیدی با اتم های اکسیژن واکنش می دهند.

مقالات مرتبط

شفق قطبی سبز:

برای ایجاد این رنگ باید نیتروژن با ذرات خورشیدی واکنش دهد.

شفق قطبی آبی:

اگر اتم های اکسیژن با خورشید واکنش نشان دهند، این نوع رنگ ایجاد می شود.

شفق قطبی بنفش:

این نوع رنگ هم همانند رنگ آبی بر اثر واکنش اتم های اکسیژن با خورشید ایجاد می شود.

شفق شمالی را در کانادا کجا ببینیم؟

شفق شمالی

شفق شمالی در شرایط مناسب در چندین مکان در کانادا قابل مشاهده است. اما ما تصمیم گرفتیم که بهترین مکان هایی که معمولا شفق شمالی زیاد در آن ها دیده می شود، را به شما معرفی کنیم. همچنین برای رفتن به این مکان ها نیاز به پیاده روی شدید یا تحمل شرایط سخت ندارید. پیش بینی می شود که سال 2024 سال خوبی برای مشاهده شفق قطبی کانادایی باشد. در اینجا بهترین مکان ها برای دیدن شفق شمالی در کانادا آمده است.

چرچیل، منیتوبا

چرچیل در امتداد سواحل خلیج هادسون، بهترین مکان در کانادا برای دیدن شفق شمالی است. چرچیل که مستقیماً در زیر بیضی شفق قرار دارد، حتی یکی از بهترین مکان‌های جهان برای این تجربه در نظر گرفته می‌شود. مناسب ترین ماه‌های زمستانی برای دیدن شفق قطبی ژانویه، فوریه و مارس است، اگرچه در بیشتر مواقع سال شانس دیدن شفق شمالی را دارید. چرا چرچیل رتبه اول را دارد؟ شب‌های طولانی‌تر و شرایط سردتر به این معنی است که شفق‌های شمالی اغلب درخشان‌تر به نظر می‌رسند و مدت بیشتری در آسمان باقی می‌مانند.

بهترین زمان برای رفتن: ژانویه، فوریه و مارس

تعداد شب های قابل مشاهده: حداکثر 300 شب در سال

یوکان

یوکان در بخش شمالی کانادا قرار دارد و یکی از مناسب ترین مکان ها برای دیدن شفق شمالی است. بهترین زمان برای دیدن مناظر طبیعی در این منطقه در نوامبر و مارس است. همچنین این امکان وجود دارد، در اواخر آگوست و اواسط آوریل نورها را مشاهده کنید. به دلیل موقعیت دور افتاده شمالی، یوکان در ماه های تابستان حتی در نیمه شب هم آفتاب را تجربه می کند که این موضوع باعث می شود که ساعات طولانی تابش خورشید دیدن نورها را غیر ممکن کند. پس بهتر است که از نورهای شهر دور شوید و به مناطق تاریک مطلق بروید و در حالی که سعی می کنید، نورها را ببینید، نگاه خود را به سمت آسمان بچرخانید.

بهترین زمان برای رفتن: بین نوامبر و مارس

تعداد شب های قابل مشاهده: حداکثر 240 شب در سال

سرزمینهای شمال غربی

Yellowknife، پایتخت سرزمین های شمال غربی، یکی از بهترین مکان ها برای مشاهده شفق شمالی در کانادا است. این شهر در 400 کیلومتری (248 مایل) جنوب دایره قطب شمال قرار دارد و در زیر شفق قطبی است. برای دیدن شفق قطبی در یلونایف، در فصل پاییز یا زمستان، زمانی که آسمان تاریک و صاف است و رطوبت کم است، از آن دیدن کنید. بهترین کار این است که به مکان های دیدنی خارج از شهر سفر کنید، جایی که شفق قطبی به دلیل عدم آلودگی هوا پر جنب و جوش تر به نظر می رسد.

بهترین زمان برای رفتن: آگوست تا اکتبر و دسامبر تا آوریل

تعداد شب های قابل مشاهده: حداکثر 240 شب در سال

نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

استان نیوفاندلند و لابرادور یکی دیگر از مکان های برتر برای دیدن شفق قطبی در کانادا است. در حالی که بسیاری از بهترین نقاط دیدنی در امتداد ساحل قرار دارند، اجتناب از آلودگی هوا و رفتن به مناطق دورافتاده بهترین فرصت را برای دیدن شفق شمالی به شما می دهد. مانند چرچیل، موقعیت شمالی نیوفاندلند و شب های سردتر آن مکانی ایده آل برای دیدن شفق است. البته وضعیت آب و هوایی بد می تواند دیدن شفق را دشوار کند.

بهترین زمان برای رفتن: سپتامبر تا اکتبر و مارس تا آوریل

تعداد شب های قابل مشاهده: حداکثر 60 شب در سال

رشته کوه های راکی کانادا

پارک های ملی بنف و جاسپر، هر دو در رشته کوه های راکی کانادا، دو تا از بهترین مکان ها برای دیدن شفق شمالی در کانادا هستند. بهترین زمان برای دیدن نورها در ماه های اکتبر و آوریل است اگرچه ممکن است آنها را در طول سال در شرایط مناسب مشاهده کنید. پارک ملی جاسپر یک منطقه حفاظت شده اختصاصی است که آسمان آن بسیار تاریک است. شما می توانید درخشان ترین نورها را بین ماه های سپتامبر و مه ببینید. اگر در ماه اکتبر سفر کردید می توانید زمان سفر خود را با جشنواره آسمان تاریک این پارک همزمان کنید.

بهترین زمان برای رفتن: بین اکتبر و آوریل

تعداد شب های قابل مشاهده: تا 300 شب در سال، بسته به آلودگی نوری

شفق اینوئیت – نوناویک، کبک

نوناویک که از شمال با قلمرو نوناووت هم مرز است، شمالی‌ترین منطقه کبک و یکی از چهار منطقه در کانادا است که محل زندگی مردم اینوئیت این کشور است.

در روز، مسافران با قایق‌رانی یا ماشین برفی به سمت ویکس فورت-چیمو، می‌روند تا بتوانند به روایت‌های بزرگان از شیوه زندگی عشایری و آوازهای سنتی گوش دهند و در شب هنگام با دیدن شفق شمالی به اسرار دنیا پی ببرند.

از تابستان 2024، تورهای بوم گردی قطبی Ungava متعلق به Inuit به مسافران این فرصت را می دهد که از جزایر دورافتاده و غیرمسکونی Gyrfalcon در خلیج Ungava نور شمالی را ببینند. شما در یک ماجراجویی یک هفته ای، پیاده روی، دوچرخه سواری و قایقرانی خواهید داشت، در حالی که به دنبال حیات وحش قطب شمال (خرس قطبی، گاو مشک، کاریبو) هستید و در مورد فرهنگ اینوئیت ها یاد می گیرید. سپس، هنگام شب، شفق قطبی در مرکز صحنه قرار می گیرد. بنیانگذار جاناتان گرنیر می‌گوید: «تقریبا هر شب در کمپ وقتی آسمان صاف است، نورها را خواهید دید.

نکات مهم برای تجربه شفق قطبی در کانادا

شفق شمالی

بهترین راه برای دیدن شفق شمالی در کانادا همراه با یک تور و راهنما است. راهنمایان تجربه کافی در این زمینه دارند و می دانند که چه زمانی بیشترین احتمال دیده شدن نورهای شفق وجود دارد. البته شما هم باید آماده باشید که تا دیر وقت بیدار بمانید. بهترین زمان شب برای دیدن نورها حدود نیمه شب است. به این صورت بهتر است که در طول روز یک چرت کوتاه بزنید.

تورهای کانادا دارای خدمات ویژه برای هر گونه مشکل ناگهانی و پناهگاه های دنج هستند. توجه کنید که بهتر است تا لباس گرم و لایه لایه بپوشید. شب های زمستان در کانادا به خصوص در شمال بسیار سرد است. با این حال برخی از تورها همواره لباس زمستانی در اختیار شما قرار می دهند.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

پارک های ملی کانادا راهنمای سفر

پارک های ملی کانادا

کانادا مسلماً مقصد برتر جهان برای دوستداران طبیعت و علاقه...

راهنمای سفر | 27 فروردین 1403

بهترین مکان های مشاهده شفق قطبی در کانادا راهنمای سفر

بهترین مکان های مشاهده شفق قطبی در کانادا

یکی از جذاب ترین پدیده هایی که در طول عمر...

راهنمای سفر | 26 فروردین 1403

نحوه باز کردن حساب بانکی در کانادا عمومی

نحوه باز کردن حساب بانکی در کانادا

هنگام مهاجرت به یک کشور دیگر مهمترین کاری که باید...

عمومی | 25 فروردین 1403

دریافت وقت مشاوره