جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اقامت دائم / مالیات در کشور آلمان
مالیات در کشور آلمان
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

مالیات در کشور آلمان

سمیرا رسائی زاده 16 بهمن 1402 زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فهرست مطالب

آلمان سیستم مالیاتی پیچیده ای دارد. مالیات بر درآمد بر اساس درآمد افراد توسط دولت دریافت می شود، در حالی که مالیات بر ارزش افزوده بر اکثر کالاها و خدمات اعمال می شود. صاحبان املاک هم باید مالیات بر دارایی بپردازند و مشاغل مشمول مالیات شرکتی هستند. برای اینکه از میزان مالیات در کشور آلمان به طور کامل مطلع شوید با شرکت خدماتی آسان سفر همراه شوید.

دولت، مالیاتی را که از مردم به دست می آورد، صرف خدمات اجتماعی مانند ساختن راه ها کرده یا مسئولیت پرداخت هزینه بخش های مختلف مانند مهدکودک ها، بیمارستان و کارمندان مختلف دولت را دارد. همینطور برای اطلاع درباره ویزای توریستی آلمان به این مطلب مراجعه کنید.

قوانین مالیات در کشور آلمان

قوانین مالیات

کلیه کسانی که در این کشور زندگی و کار می کنند، مشمول پرداخت مالیات می شوند. مسئولیت اداره کل مالیات در کشور بر عهده اداره مرکزی مالیات فدرال است. سیستم های مالیاتی توسط بخش های مختلفی که شامل ایالت ها، شهرداری و دولت فدرال می شوند، تعیین می گردند.

مالیات بر درآمد آلمان

در آلمان سیستم مالیاتی به این شکل است که هرچه درآمد شما بالاتر برود، به همان نسبت باید مالیات بیشتری هم پرداخت کنید، پس پیش از گرفتن یک قراداد کاری باید به این مورد توجه داشته باشید که آیا می توانید از پس هزینه های زندگی در این کشور بربیایید یا خیر. مخصوصا این قضیه برای افرادی که دارای خانواده هستند، بسیار مهم است.

درآمدمالیات
تا 9,9840 درصد
از 9,984 الی 58,59614 الی 42 درصد
از 58,597 الی 277,82542 درصد
بیشتر از 277,82645 درصد

انواع مالیات در کشور آلمان

برخی از انواع مالیات در کشور آلمان شامل موارد زیر می شوند که در ادامه به بررسی مهمترین آن ها می پردازیم:

مقالات مرتبط

مالیات
 • مالیات فروش (Umsatzsteuer)
 • مالیات بر درآمد (Einkommenssteuer)
 • مالیات بر حقوق (Lohnsteuer)
 • مالیات شرکت Körperschaftssteuer
 • مالیات کادر درمان
 • مالیات سگ (Hundesteuer)
 • مالیات خودرو (KFZ-Steuer)

مالیات خانه در آلمان  (Grundsteuer)

در این کشور اگر شما دارای ملکی باشید، باید مالیات آن را بپردازید که البته نرخ آن بستگی به عوامل مختلفی دارد. پیش از اینکه در منطقه ای خانه ای خریداری کند، حتما از مقدار این مالیات مطلع شوید. علاوه بر این مالیات نقل و انتقال ملک هم باید در موقع خرید پرداخت شود که معمولا رقمی به اندازه 3.5 الی 6.5 درصد از ارزش ملک را دارد.

مالیات خودرو (KFZ-Steuer)

ماشین و همین طور موتور در آلمان مشمول پرداخت مالیات می شوند. به این صورت دولت می تواند هزینه های ناشی از جاده سازی را فراهم کند. نرخ این مالیات به میزان انتشار کربن دی اکسید و همین طور حجم موتور بستگی دارد.

اگر موتور خودرو از نوع دیزلی باشد برای هر صد سانتی متر بر مکعب باید در حدود 9.5 یورو بپردازید و برای خودروهای بنزینی مبلغ دو یورو در نظر گرفته شده است.

همین طور اگر ماشین فرد مقدار بالاتری کربن دی اکسید منتشر کند، در هر کیلومتر باید چهار یورو بپردازد، در حالی که برای کسانی که ماشین هایی با آلودگی کمتری تولید می کنند، میزان سی یورو در سال به عنوان پاداش در نظر گرفته شده است.

مالیات بر درآمد (Einkommenssteuer)

این مالیات اصلی ترین موردی است که در این کشور از شما اخذ می شود. به طور کلی شما هرگونه درآمدی که داشته باشید، باید مالیات آن را بپردازید که شامل سود ناشی از سرمایه گذاری هم می شود. مالیات بر درآمد در این کشور شامل انواع مختلفی می شود که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

 • رهن یا اجاره ملک
 • شغل های مستقل
 • کار برای کارفرما
 • کشاورزی و جنگل‌داری
 • سرمایه‌‌گذاری
 • تجارت

مالیات حقوق (Lohnsteuer)

در کشور آلمان هنگامی که برای یک کارفرما کار می کنید، هر ماه به طور پیوسته مالیات از حقوق شما کم می شود. البته نرخ این مالیات بستگی به این موضوع دارد که کلاس مالیاتی شما چقدر است. کسانی که مجرد هستند، باید مالیات بیشتری نسبت به افراد متاهل بپردازند. لازم به ذکر است علاوه بر حقوق این مالیات شامل بیمه، کلیسا و … هم می شود. کسر مالیات از حقوق شما موجب می شود که حقوقی که به طور خالص دریافت می کنید، کمتر از حقوق اصلی شما باشد، بنابرین هنگامی که در حال بستن یک قرارداد هستید، حتما باید از میزان حقوق خالص خود مطلع شوید.

مالیات بر بیمه تأمین اجتماعی

بیمه در آلمان شامل بیمه های درمانی، مراقبت طولانی مدت، بازنشستگی و بیکاری می شوند. در این حالت بخشی از این پول توسط کافرما و بخش دیگر توسط شما باید پرداخت شود. در حالت کلی کارفرما نیمی از این پول را پرداخت می کند و بیمه تامین اجتماعی شامل 20 الی 22 درصد از درآمد شما می شود.

مزایای شغلی (geldwerter Vorteil)

هنگامی که کارفرما مزایای خاصی در اختیار شما قرار می دهد، مثلا به شما اجازه استفاده از ماشین شرکت داده می شود، در این حالت هم باید مالیات پرداخت کنید. این مالیات معمولا یک درصد از قیمت ماشین است. علاوه بر این اگر سهامی به شما تعلق بگیرد، باز هم روی آن مالیات محاسبه می شود.

مالیات همبستگی (Solidaritätzuschlag)

این مالیات روی درآمد و سود اعمال می شود. البته این نوع مالیات برای حقوق های زیر 61 هزار یورو برای افراد مجرد اعمال نمی شود و افراد از پرداخت آن معاف هستند.

مالیات کلیسا (Kirchensteuer)

در آلمان هنگامی که قصد ملده کردن دارید، دین شما پرسیده می شود و چنانچه مسیحی یا یهودی باشید، باید مالیاتی برای کلیسا پرداخت کنید که این مالیات توسط موسسات مذهبی جامعه دریافت می شوند. معمولا این مالیات تقریبا بین هشت الی نه درصد است.

مالیات بر فروش (Umsatzsteuer)

کالاهای مختلف نرخ متفاوت مالیات را دارند که وقتی ما آن ها را خریداری می کنیم، به طور مستقیم روی آن ها اعمال می شوند.

مالیات شرکت‌ها (Körperschaftssteuer)

مالیات

اگر در آلمان صاحب شرکتی باشید، مشمول پرداخت مالیات می شوید. در واقع نوع مالیات آن ها به جای درآمد به مالیات بر شرکت تغییر می کند.

مالیات تجارت (Gewerbesteuer) 

یکی دیگر از انواع مالیات در کشور آلمان شامل تجارت می شود. افرادی که در شغل هایی مانند روزنامه نگاری، طراحی گرافیک، وکیل و … مشغول به کار هستند، نیازی به پرداخت آن ندارند.

کلاس ‌های مالیاتی در آلمان

کلاس مالیاتی مشخص می کند که نرخ مالیاتی که شما باید پرداخت می کنید تا چه میزان خواهد بود. همان طور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، اگر شما متاهل باشید، مالیات کمتری پرداخت خواهید کرد.

انواع کلاس مالیاتیشرایط
کلاس 1افراد مجرد یا مطلقه
کلاس 2والدین مجرد که با فرزند زندگی می کنند
کلاس 3افراد متاهل که هر دو با هم زندگی می کنند و فقط یکی از آن ها حقوق می گیرد
کلاس 4افراد متاهلی که حقوق مشابه دارند
کلاس 5فردی که همسر وی در کلاس مالیاتی 3 قرار دارد
کلاس 6مالیات بر درآمد ناشی از شغل های جانبی

اگر برای مثال کلاس مالیاتی شما 1 باشد، اما بعد از آن ازدواج کنید، حتما باید کلاس مالیاتی خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که شما پس از ورود به آلمان باید کد مالیاتی تهیه کنید تا بتوانید کارهای خود را انجام دهید.

اگر می خواهید به راحتی به آلمان مراجعه کنید به مطلب اوسبیلدونگ آلمان مراجعه کنید.

سایر مالیات‌ها در آلمان

مالیات تلویزیون و رادیو (Rundfunkbeitrag)

یکی دیگر از انواع مالیات در کشور آلمان مربوط به تلویزیون یا رادیو می شود. این مالیات در سال گذشته تقریبا 18 یورو بوده است و در صورتی که از عهده مخارج خود برنیایید، این امکان وجود دارد که از پرداخت آن معاف شوید.

مالیات سگ در آلمان (Hundesteuer)

کسانی که در این کشور صاحب سگ هستند، باید آن را به ثبت برسانند تا مالیات پرداخت کنند. معمولا در هر سال مالیاتی به اندازه 90 الی 150 یورو شامل حال آن ها می شود. البته سگ های راهنما نیازی به پرداخت مالیات ندارند. هرچه تعداد سگ هایی که دارید، بیشتر شود، مالیات هم به همان اندازه بیشتر می شود.

مالیات بر سرمایه (Abgeltungsteuer)

در صورتی که سودی از سرمایه گذاری به دست آورید یا اینکه در سود شرکت های مختلف سهیم باشید، باید مالیات پرداخت کنید که مقدار آن 25 درصد است.

مالیات بر ارث و هدیه (Erbschafts – und Schenkungssteuer)

هنگامی که در این کشور ارثی به شما تعلق بگیرد، تقریبا نیمی از ارزش آن یا حتی در مواردی 70 درصد آن را باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنید.

اظهارنامه مالیاتی سالانه آلمان  (Steuererklärung)

هنگامی که سال به پایان می رسد، می توانید یک اظهارنامه مالیاتی تحویل دهید. این امر از این جهت ضرورت دارد که باعث می شود درباره مبلغ مالیاتی که پرداخت کرده اید، اطمینان حاصل کنید. در این حالت اگر مالیات بیشتری پرداخت کرده اید، دولت آن را به شما باز می گرداند.

کسر مالیات در کشور آلمان

کسر مالیات باعث می شود که شما مالیاتی کمتر از مقداری که نیاز است، را پرداخت نمایید. علاوه بر این اگر شما دارای فرزند هم باشید، اعتبار مالیاتی به شما تعلق می گیرد. کسر مالیاتی شامل موارد زیر می شوند:

 • هزینه جابه جایی
 • پرداخت نفقه
 • پرداخت سود وام
 • هزینه استخدام
 • کمک خیریه
 • کمک های امنیت اجتماعی
 • هزینه مراقبت از کودک
 • هزینه تحصیل

برای اینکه کسری مالیات شامل حال شما هم بشود، باید اظهارنامه مالیاتی را پر کنید و تحویل دهید.

جریمه عدم پرداخت مالیات در کشور آلمان

در صورتی که از پرداخت مالیات سرباز بزنید یا اینکه آن را با تاخیر بدهید مجازاتی برای شما در نظر گرفته می شود که معمولا به اندازه 50 هزار یورو است یا حتی گاهی ممکن است منجر به زندان رفتن بشود.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

مهاجرت به کانادا با رشته‌های STEM اقامت دائم

مهاجرت به کانادا با رشته‌های STEM

رشته های STEM رشته های ویژه ای هستند که برخی...

اقامت دائم | 29 اردیبهشت 1403

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا عمومی

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا

مدرک CLB یکی از مدارکی است که در طی مهاجرت...

عمومی | 26 اردیبهشت 1403

معرفی خوشمزه ترین غذاهای مونترال راهنمای سفر

معرفی خوشمزه ترین غذاهای مونترال

آیا نمی دانید در اولین بازدید خود از شهر جهانی...

راهنمای سفر | 24 اردیبهشت 1403

دریافت وقت مشاوره