جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اقامت دائم / هزینه های اجاره خانه در اسپانیا
هزینه های اجاره خانه در اسپانیا
زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

هزینه های اجاره خانه در اسپانیا

سمیرا رسائی زاده 12 دی 1402 زمان تقریبی مطالعه: 9 دقیقه

فهرست مطالب

اگر برای تحصیل یا کار به اسپانیا مهاجرت می کنید، احتمالاً یکی از اولین تصمیمات بزرگ شما پیدا کردن مکانی برای زندگی خواهد بود. به این ترتیب، سوالات زیادی در مورد بازار مسکن، یافتن مسکن اجاره ای و حقوق خود در هنگام اجاره در اسپانیا خواهید داشت. در همین خصوص در این مقاله به شرح کامل هزینه های اجاره خانه در اسپانیا پرداخته ایم، پس با آسان سفر همراه باشید.

اجاره در اسپانیا

اسپانیا در مقایسه با بسیاری از کشورهای همسایه در غرب اروپا، مکانی بسیار مقرون به صرفه برای زندگی است. با این حال، ممکن است متوجه شوید که هزینه های اجاره می تواند مقدار زیادی از حقوق ماهانه شما را کاهش دهد. از آن جا که بسیاری از شهروندان این کشور دارای خانه هستند، اجاره در اسپانیا می‌تواند رقابتی و گران باشد. قیمت اجاره خانه در اسپانیا از سال 2014 تا کنون بیش از 50 درصد افزایش یافته است. در سال 2021، اسپانیا قوانین جدیدی را با هدف بهبود بازار اجاره مسکن تصویب کرد. Ley por el Derecho a la Vivienda (قانون حق مسکن) به دولت های منطقه ای اجازه می دهد تا سقف اجاره را در مناطقی که تعداد خانه ها کمتر است، مشخص سازند. همچنین صاحبان املاکی که چندین ماه خانه های خود را بدون مستاجر رها کنند، را جریمه می کند.

اجاره‌کنندگان در اسپانیا معمولاً جوانان هستند. علاوه بر این، اکثر خانه‌ها در اسپانیا در ساختمان‌های آپارتمانی یا دیگر ساختمان‌های چند خانواری هستند. در گذشته، مالکان خصوصی معمولاً اجاره را مدیریت می کرده اند. با این حال، مالکان حرفه ای و شرکت های تجاری در سال های اخیر وارد بازار شده اند.

خرید یا اجاره در اسپانیا؟

ساختمان ها در اسپانیا

اسپانیا هیچ محدودیتی برای خارجی هایی که قصد خرید ملک در این کشور را دارند، در نظر نگرفته است. به این ترتیب، بسیاری از مهاجران خرید ملک در اسپانیا را انتخاب می کنند که جالب است بدانید با این روش می توان اقامت دائم این کشور را به دست آورد. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این باره به دست آورید، می توانید به مقاله آن مراجعه کرده یا با کارشناسان آسان سفر تماس بگیرید.

اگر قصد ندارید، برای مدت طولانی در اسپانیا زندگی کنید یا از طریق روش های دیگر می خواهید اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنید، بهتر است به جای خرید خانه یک ملک اجاره کنید.

مقالات مرتبط

مکان های محبوب برای اجاره در اسپانیا

مادرید

هزینه های اجاره خانه در مادرید نسبت به سایر شهرهای اسپانیا گران تر است. با این حال هزینه ها در همه محله ها یکسان نیست و مشخص است که برای اجاره خانه در بعضی از مناطق باید بودجه بیشتری را در نظر گرفت. طبق سایت Numbeo هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر مادرید تقریبا بین 800 الی 1300 یورو است. از سوی دیگر، می‌توانید یک آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر با قیمتی مشابه با یک آپارتمان یک خوابه با قیمت 600 تا 1000 یورو اجاره کنید.

از آنجایی که مادرید در بین مهاجران بسیار محبوب است، ممکن است بخواهید یک آژانس اجاره محلی مانند Moving2Madrid را امتحان کنید تا به شما در پیدا کردن خانه کمک کند. در این شهر همچنین امکان اجاره آپارتمان های مشترک هم وجود دارد.

بارسلونا

قیمت اجاره در بارسلونا نسبت به بسیاری از شهرهای دیگر اسپانیا بالاتر است. با این حال، هزینه ها هنوز در مقایسه با سایر مقاصد برتر اروپایی کمتر است. به گفته Numbeo، قیمت اجاره در آمستردام تقریبا 40 درصد بالاتر است. اگر یک آپارتمان یک خوابه در مرکز بارسلونا اجاره کنید، می توانید بین 800 تا 1220 یورو بپردازید. یک آپارتمان سه خوابه 1300 تا 2325 یورو است.

شما همچنین می توانید با اجاره در یکی از شهرهای اطراف که خارج از بارسلون است، در هزینه خود صرفه جویی کنید. در آن صورت،  رنج اجاره یک اتاق مابین 650 الی 900 یورو و 1100 یورو الی 1685 یوور خواهد بود. آژانس های اجاره محلی در بارسلونا و مناطق اطراف آن عبارتند از:

BCN Advisors

Casamona

والنسیا

هزینه های اجاره در سومین شهر بزرگ اسپانیا کمتر از مادرید و بارسلون است. برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، می توانید قیمت اجاره را از 550 یورو تا 1000 پیدا کنید. هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه 1100-1500 یورو است. اما می توانید با اجاره آپارتمان در خارج از مرکز شهر، ماهانه چند صد یورو کمتر پرداخت کنید. علاوه بر این بررسی اجاره خانه در والنسیا می توانید به این آژانس‌های محلی سر بزنید:

Lucas Fox Valencia

Perfect Spain

انواع ملک در اسپانیا

ویلا در اسپانیا

هنگامی که به دنبال املاک اجاره ای در اسپانیا هستید، باید بدانید که چهار نوع مسکن در این کشور وجود دارد:

آپارتمان یا فلت (piso): این آپارتمان ها اصلی ترین گزینه برای اجاره در شهرهای بزرگ مانند اسپانیا هستند. این آپارتمان ها از استدیوهای کوچک تا بناهای دو طبقه موجود هستند و بستگی به این دارد که بودجه شما چقدر باشد.

خانه شهری (casa adosada): این خانه ها به عنوان خانه های تراس دار یا نیمه مستقل هم شناخته می شوند. شما معمولا خانه های شهری را در حومه شهرها خواهید یافت. خانه های شهری معمولا دارای فضاهای مشترک و شاید حتی یک استخر شنا باشند. این امکان مخصوصا در خانه هایی که در مناطق توریستی هستند، بیشتر وجود دارد.

ویلا یا خانه های مجزا: این خانه ها بیشتر در شهرهای ساحلی یافت می شوند. و معمولاً خانه دوم برای شهروندان اسپانیایی یا محل اقامت برای تعطیلات خارجی ها به شمار می روند. ویلاها ممکن است بخشی از یک مجتمع مسکونی و دارای استخر مشترک و سایر امکانات باشند. آنها همچنین می توانند شامل یک استخر و باغ خصوصی باشند.

خانه های مزرعه یا املاک (casa rural/finca): این خانه ها برای افرادی مناسب است که می خواهند در حومه اسپانیا زندگی کنند. از آنجایی که ملک در مناطق روستایی اسپانیا بسیار مقرون به صرفه تر از شهرها و مناطق تفریحی ساحلی است، ممکن است بتوانید خانه بزرگی برای اجاره با فضای بیرونی زیاد پیدا کنید.

احتمالاً املاکی را نیز خواهید دید که به عنوان مبله یا غیر مبله توصیف می شوند. خانه های مبله خانه هایی هستند که در آن ها همه امکانات اولیه برای زندگی وجود دارد. در نتیجه اگر این موضوع برای شما مهم است، پیش از اجاره خانه در این باره سوال کنید. در مقابل خانه های غیر مبله خانه هایی هستند که در آن ها هیچ وسیله ای وجود ندارد.

آژانس های اجاره املاک اسپانیا

معمولا آژانس هایی برای اجاره مسکن در اسپانیا وجود دارند. اگر می خواهید از این موسسات کمک بگیرید، فراموش نکنید که باید به شرکت های دارای اعتبار سر بزنید. این گونه شرکت ها دارای آرم API در وب سایت خود هستند.

همچنین ایده خوبی است که به سراغ آژانسی بروید که در انجمنی مانند  MLS،  ACI یا AIM ثبت شده باشد. برخی از آژانس های معروفی که در سراسر اسپانیا خدمات ارائه می دهند عبارتند از:

Kyero

Lucas Fox

وب سایت های اجاره آنلاین در اسپانیا

شما گزینه های زیادی برای وب سایت های اجاره آنلاین در اسپانیا دارید. با این حال همیشه موارد زیادی برای کلاه برداری در وب سایت ها وجود دارند، در نتیجه اگر خانه ای با قیمت بسیار خوب و شرایط مناسب دیدید شک نکنید که مشکلی در این باره وجود دارد، علاوه بر این به طور کلی هرگز قبل از توافق برای کسی پول نفرستید.

وب های سایت آنلاین برای اجاره خانه در اسپانیا:

Homelike

idealista.com

thinkSPAIN

خانه دانشجویی در اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا به طور کلی به دانشجویان محل های اقامتی به اسم Colegios Mayores ارائه می دهند که هزینه اجاره آن ها با توجه به شهر و امکانات دانشگاه متفاوت است. با این حال ممکن است دانشگاه به شما خوابگاه ارائه ندهد، در این صورت یافتن محل زندگی در طول برنامه تحصیلی در اسپانیا به عهده خود دانش آموزان است. اگر اینطور است، باید در اسرع وقت جستجوی مسکن را آغاز کنید. وب سایت های مسکن دانشجویی عبارتند از:

Student.com

Helphousing.com

نحوه اجاره ملک در اسپانیا

ملک در اسپانیا

قبل از واریز وجه برای اجاره در اسپانیا، باید وضعیت ملک را بررسی کنید. اگر نمی توانید شخصاً از خانه یا آپارتمان بازدید کنید، باید از نماینده اجاره یا صاحبخانه بخواهید که یک تور ویدیویی زنده به شما ارائه دهد. به این ترتیب، می توانید مطمئن شوید که عکس هایی که در وب سایت قرار داده شده اند جعلی نیستند.

می‌توانید از یک وب‌سایت ثبت ملک استفاده کنید تا مطمئن شوید، شخصی که ملک را از او اجاره می‌کنید، مالک است و نه شخصی که به‌طور غیرقانونی قصد دارد، این خانه را اجاره دهد. علاوه بر این، باید بدانید که چه نوع هزینه هایی در اجاره خانه قرار داده شده است. معمولا هر گونه اثاثیه، لوازم خانگی، اینترنت و هزینه های آب و برق در اجاره مسکن در نظر گرفته می شود. زمانی که قرارداد را امضا می کنید، از صاحب خانه درخواست کنید که اجاره را بعد از نقل مکان به آن خانه پرداخت نمایید. معمولا صاحبان ملک از مستاجران این موارد را درخواست می کنند:

  • مدارکی دال بر اشتغال یا توانایی پرداخت اجاره بها
  • شماره مالیاتی (برای کسانی که مشغول به کار هستند)
  • گذرنامه یا شناسنامه
  • مشخصات شخصی

هزینه های اجاره ملک در اسپانیا

هزینه های اجاره خانه در اسپانیا بسته به اینکه در یک شهر بزرگ، مناطق ساحلی یا خارج از مناطق محبوب کشور زندگی می کنید، متفاوت خواهد بود. در ادامه به شرح برخی از هزینه ها با توجه به وب سایت Numbeo خواهیم پرداخت.

هزینه اجاره خانهیورو
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر750 یورو
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر600 یورو
آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر1250 یورو
آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر950 یورو

البته، هزینه یک آپارتمان در مرکز بارسلونا یا مادرید احتمالاً گرانتر از میانگین خواهد بود. هزینه های آب و برق معمولا بین 120 تا 150 یورو برای یک آپارتمان است.

پول رهن خانه در اسپانیا

معمولا پیش از نقل مکان به یک خانه باید مبلغی را به عنوان پول پیش به صاحب خانه پرداخت کنید. طبق قانون، ودیعه به مبلغ اجاره یک ماهه است. در اینجا چند نمونه از آنچه که صاحبخانه نیز ممکن است درخواست کند، آورده شده است:

پرداخت پول بیشتر از مقدار اجاره خانه: ممکن است که مالک از مستاجر درخواست کند که مقدار بیشتری پول پرداخت کند که در این صورت باید این موضوع در قرارداد ذکر شود.

 ضمانت نامه بانکی: این سپرده جایگزینی است که بانک از طرف مستاجر به مالک در صورت عدم پرداخت اجاره بها پرداخت می کند.

ضمانت نامه کتبی از طرف کارفرما: در این حالت چنانچه مستاجر نتواند اجاره خانه را پرداخت کند صاحبخانه باید اجاره بها را بپردازد.

توجه داشته باشید که سپرده را نقدا پرداخت نکنید. بهتر است پول را به صورت الکترونیکی منتقل کنید، بنابراین شما مدرکی مبنی بر معامله دارید. طبق قانون مالک و مستاجر اسپانیا، مالکان باید سپرده را به یک مقام اداری در جامعه خودمختار مربوطه اعلام کنند تا بتوان آن را به رسمیت شناخت.

هزینه های آژانس یا سازمان ها

اگر ملکی برای اجاره در اسپانیا از طریق یک مشاور املاک پیدا کردید، باید بدانید که معمولا این اشخاص حق مشاوره خود را از طریق صاحب خانه دریافت می کنند. با این حال، اگر به طور خاص از یک نماینده بخواهید، ملکی را برای شما پیدا کند، می توانید انتظار داشته باشید که برای این خدمات هزینه کنید. این هزینه ها به صورت ثابت یا درصدی از اجاره خانه خواهد بود. شما معمولاً باید بین 250 یورو تا اجاره یک ماه کامل را پرداخت کنید.

هزینه های دیگر

علاوه بر اجاره بها، باید انتظار داشته باشید که هزینه های آب و برق و تعمیرات جزئی را نیز پرداخت کنید. توجه کنید که در قرارداد شما مشخص باشد که چه چیزی در پرداخت ماهانه گنجانده شده است. خدمات آب و برق برای یک آپارتمان دو خوابه در اسپانیا به طور معمول حدود 50 تا 150 یورو در ماه است، که این موضوع بستگی به تعداد افراد خانواده و میزان مصرف آن ها دارد. اکنون هر ملک اجاره ای در اسپانیا باید گواهی عملکرد انرژی (EPC) داشته باشد. این می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که خانه اجاره ای شما چقدر انرژی مصرف خواهد کرد.

همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه‌های سالانه یا ماهانه برای نگهداری مناطق اشتراکی و هزینه‌های محلی، مانند جمع‌آوری زباله داشته باشید. اگرچه این موضوع ضرورتی ندارد، اما ایده خوبی است که برای محافظت از دارایی شخصی خود، بیمه اجاره‌دهنده (seguro para inquilinos) بگیرید. این کار از وسایل شما در صورت آسیب آتش سوزی یا آب محافظت می کند. قوانین بیمه همچنین می تواند شامل محافظت در برابر سرقت نیز شود.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT ویزای آی سی تی

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT

برنامه انتقال درون شرکتی یکی از برنامه های ویژه است...

ویزای آی سی تی | 28 اسفند 1402

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان مهاجرت تحصیلی اروپا

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

موسسات آموزشی اروپا از جمله بهترین سیستم های آموزشی در...

مهاجرت تحصیلی اروپا | 27 اسفند 1402

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟ استارتاپ ویزا کانادا

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟

علاقه به اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی آن از...

استارتاپ ویزا کانادا | 24 اسفند 1402

دریافت وقت مشاوره