جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اقامت دائم / مالیات در امارات
مالیات در امارات
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

مالیات در امارات

سمیرا رسائی زاده 30 مهر 1402 زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

فهرست مطالب

مالیات

اگر بخواهیم درباره ایده آل ترین ویژگی امارات صحبت کنیم، مبحث مالیاتی آن است. در واقع معافیت مالیاتی در بسیاری از موارد باعث شده تا تمایل برای کار در این کشور افزایش یابد. به همین دلیل شاید برای شما جالب باشد که بدانید تعداد مهاجرانی که به هدف کار در امارات به این کشور می روند، هر ساله رو به افزایش است. با این حال برای اینکه از روند دریافت مالیات در امارات و دبی و همین طور انواع آن مطلع شوید، با آسان سفر همراه شوید.

نکات مهم درباره نرخ مالیات در امارات

هنگامی که بحث مالیات به میان می آید، تفاوتی مابین افراد شهروند و غیر شهروند وجود ندارد. البته برخی از سازمان ها در دبی از پرداخت مالیات معاف هستند که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

شرکت ها و سازمان هایی که در زمینه خیریه فعالیت می کنند، صندوق های سرمایه گذاری، سازمان های استخراج منابع طبیعی و دولت فدرال نیازی به پرداخت مالیات ندارند، اما کسانی که شرکتی در این کشور دارند و همین طور اشخاص حقوقی و نمایندگی های شرکت های خارجی مشمول مالیات می شوند.

انواع مالیات در امارات

محاسبه مالیات

اما چه نکته ای باعث می شود که افراد زیادی مایل به کار در این کشور باشند؟ بدون شک بحث معاف از مالیات بر درآمد همان موضوعی است که آن را در نظر افراد جالب توجه کرده است.

کشور امارات به دلیل اینکه درآمد مناسبی از فروش نفت دارد و همین طور بخش گردشگری آن پر رونق است، موفق شده تا اقتصاد مناسبی در منطقه داشته باشد و مهاجران می توانند از سطح زندگی مناسبی در این کشور برخوردار باشند. در این میان مالیات در سطح گسترده در بخش های مختلف مانند ارث، سرمایه، درآمد و حقوق معاف شده است که خود مورد دیگری برای جذب کارجویان به این منطقه است. از طرف دیگر در بخش هایی همچون گردشگری، ارزش افزوده، اجاره و … نیاز به پرداخت مالیات دارید.

مقالات مرتبط

مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده روی کالاهایی مختلف در نظر گرفته می شود. برای مثال برای در بخش محصولات نفتی، غذایی، آموزشی، بهداشتی و … باید مالیات پرداخت کرد که میزان آن پنج درصد است که این نرخ در کشورهای دیگر بسیار بالاتر است.

مالیات غیر مستقیم

به دلیل اینکه امارات در تلاش است تا شهروندان از مصرف مواد مضرر خودداری کنند، در نتیجه روی کالاهایی مانند نوشیدنی های گازدار، سیگار، مواد انرژی زا، نوشیدنی شیرین و تنباکو مالیاتی در رنج 50 الی 100 درصد اعمال کرده است.

مالیات بر اجاره در امارات

هر منطقه ای مالیات به خصوصی در امارات دارد، به گونه ای که مناطق لاکچری مشخصا مالیات بیشتری دریافت می کنند. به طور کلی 5 درصد از مبلغ اجاره باید به عنوان مالیات پرداخت گردد، اما این مقدار برای شهروند و افراد غیر بومی یکسان نیست. به طور مثال برای مستاجر تجاری این رقم ده درصد خواهد بود. برای اینکه بتوانید در رابطه با پرداخت مالیات به مشکل برنخورید، می توانید آن را به صورت قسطی پرداخت کنید و همین طور چنانچه در این باره سوالات و ابهاماتی دارید، می توانید با کارشناسان آسان سفر تماس بگیرید.

مالیات گردشگری

مالیات گردشگری یکی از مهمترین انواع مالیات هایی است که در دبی دریافت می شود و دولت می تواند درآمد مناسبی از این راه کسب کند. در این حالت روی هتل ها، مهمان خانه ها و دیگر بخش های اقامتی مالیاتی در نظر گرفته شده است. البته مبلغ این مالیات بستگی به اینکه در کدام یک از شهرهای امارات است متفاوت خواهد بود. به طور کلی میزان این مالیات در بخش گردشگری امارات به شرح زیر است:

نوع مالیاتنرخ مالیات
شهرداری10 درصد
اتاق10 درصد
مالیات شهری10 درصد
گردشگری6 درصد
هزینه خدمات10 درصد

قوانین مالیاتی امارات

مالیات در امارات

پس همان طور که توجه کردید در امارات بخش های زیادی از مالیات معاف هستند، اما در سایر بخش ها باید مالیات را پرداخت کرد که اطلاع از قوانین مالیاتی باعث می شود که دچار مشکل نشوید. طبق قانون افرادی که در بخش های ساختمان سازی، ملک یا سرمایه گذاری فعالیت می کنند، نیازی به پرداخت مالیات ندارند. اما کسب و کارهای مختلف ملزم به پرداخت نرخ مالیات نه درصدی برای سودهای خود هستند. علاوه بر این درآمد به دست آمده از بانک ها هم نیازی به پرداخت مالیات ندارد.

سخن آخر

مالیات نقش مهمی در توسعه اقتصادی امارات دارد. معرفی مالیات بر ارزش افزوده (VAT) و مالیات غیر مستقیم منابع درآمدی را برای دولت متنوع کرده و وابستگی دولت به درآمدهای نفتی را کاهش داده است. این امر نه تنها موقعیت مالی کشور را تقویت کرده، بلکه توانایی آن را برای مقاومت در برابر شوک های اقتصادی افزایش داده است.

اجرای مالیات ها همچنین باعث افزایش شفافیت و پاسخگویی در سیستم مالی امارات شده است. دولت گام‌های مهمی برداشته است تا اطمینان حاصل کند که قوانین مالیاتی شفاف و به راحتی قابل درک است و محیط مالیاتی قابل پیش‌بینی را برای مشاغل و افراد فراهم کرده است. علاوه بر این، ایجاد اداره مالیات فدرال، اداره مالیات را ساده کرده و فرآیندهای جمع آوری مالیات کارآمد را تسهیل کرده است.

وضع مالیات غیر مستقیم بر محصولات مضر مانند تنباکو و نوشیدنی های شیرین نه تنها درآمد اضافی ایجاد کرده است، بلکه سبک زندگی سالم تری را در میان مردم به وجود آورده است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که موفقیت مالیات در امارات به شدت به ارتباطات و آموزش مؤثر در مورد سیاست های مالیاتی بستگی دارد. باید تلاش های مستمری برای افزایش آگاهی در بین مشاغل و افراد در مورد تعهدات مالیاتی و مزایای حاصل از مالیات صورت گیرد. اگر مایل به اطلاع درباره ثبت شرکت در دبی هستید کلیک کنید.

بله، سودی که از طریق شرکت خود در امارات به دست می آورید، مشمول مالیات نه درصدی می شود.

خیر، نیازی به پرداخت مالیات نیست.

خیر

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT ویزای آی سی تی

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT

برنامه انتقال درون شرکتی یکی از برنامه های ویژه است...

ویزای آی سی تی | 28 اسفند 1402

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان مهاجرت تحصیلی اروپا

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

موسسات آموزشی اروپا از جمله بهترین سیستم های آموزشی در...

مهاجرت تحصیلی اروپا | 27 اسفند 1402

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟ استارتاپ ویزا کانادا

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟

علاقه به اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی آن از...

استارتاپ ویزا کانادا | 24 اسفند 1402

دریافت وقت مشاوره