جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

راهنمای سفر / دریاچه جوشان دومینیکا
دریاچه جوشان دومینیکا
زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

دریاچه جوشان دومینیکا

سمیرا رسائی زاده 15 آبان 1402 زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

فهرست مطالب

یکی از جاذبه های دیدنی دومینیکا دریاچه جوشان آن است. دمای این دریاچه بسیار بالا است و گردشگران زیادی برای دیدن آن مسیر زیادی را طی می کنند، زیرا دریاچه جوشان دومینیکا، دومین دریاچه بزرگ آب گرم دنیا است. پس برای آشنایی با این جاذبه با آسان سفر همراه باشید. همین طور برای آشنایی برای نحوه دریافت پاسپورت دومینیکا کلیک کنید.

تاریخچه دریاچه جوشان دومینیکا

اولین مشاهده ثبت شده از دریاچه در سال 1870 توسط آقای وات و دکتر نیکولز، دو انگلیسی که در آن زمان در دومینیکا کار می کردند، بوده است. در سال 1875، آقایH. Prestoe، گیاه شناس دولتی و دکتر نیکولز مأموریت یافتند تا این پدیده طبیعی را بررسی کنند. آنها دمای آب را اندازه گیری کردند و دریافتند که بین 180 تا 197 درجه فارنهایت (82 تا 91.5 سانتیگراد) در امتداد لبه ها است، اما نتوانستند دما را در مرکز جایی که دریاچه به طور فعال در حال جوشیدن است اندازه گیری کنند. آنها عمق دریاچه را بیشتر از 59 متر تخمین زدند.

گزارش بعدی نشان داد که ظاهراً سطح آب دریاچه کاهش یافته و یک آبفشان در مرکز دریاچه ایجاد شده است. آبفشان آب و گل را تا 18 متر بالاتر پرتاب می کرد و یک مخروط در کف دریاچه ایجاد کرده بود. در سال 1859 سطح آب تا زیر 9 متر کاهش یافته بود و در سال 1988 جوشش دریاچه متوقف شد و آب به طور متناوب تا سطح 8 متر کاهش یافت تا اینکه بعدا دوباره به شرایط عادی خود بازگشت.

درباره دریاچه آب جوشان دومینیکا

دریاچه جوشان دومینیکا یکی از شگفت‌انگیزترین آب‌های دنیا است. این دریاچه، دومین دریاچه بزرگ جهان است و در دهانه یکی از آتشفشان های این جزیره شکل گرفته است.

بازدید از دریاچه جوشان واقعاً یک تجربه منحصربه‌فرد است که برای رسیدن به آن نیاز به عبور از میان جنگل ها دارید. این دره با خاک های رس و سنگ های خاکستری و سفید که دارای رسوبات کلیسم و گوگرد هستند، پوشیده شده است و در آن حیوانات زیادی زندگی می کنند. وجود این دریاچه و کوه آتشفشانی باعث ایجاد چشمه های آب گرم در بین صخره ها شده که به رنگ شفاف خاکستری هستند.

مقالات مرتبط

در واقع این دره را می توان یه سونای طبیعی نام برد که مزایای درمانی زیادی دارد. گرمای این استخرهای حرارتی باعث تسکین درد عضلات می شوند و آرامش را برای شما به ارمغان می آورند. آب تمیز و دست نخورده از شکاف های صخره عبور می کند و آب خنک دوباره از لابه لای صخره ها قابل دسترس است. از گل گوگرد این دریاچه های آب گرم، می توان ماسک مناسبی برای صورت تهیه کرد.

خود دریاچه برای شنا خیلی داغ است، اما دیدن آن می تواند برای شما جالب توجه باشد. در این دریاچه حباب های خاکستری از داخل آب بیرون می آیند و در روی صخره ها پخش می شوند. یک مه وهم آور همواره در کنار این دریاچه دیده می شود که گاهی اوقات تا آسمان هم بالا می رود. مسیر رفتن به این دریاچه هم چالش برانگیز است، زیرا باید از بالای تپه و از میان بخارهای مختلف عبور کنید.

پیاده روی

دریاچه جوشان

پیاده روی برای رسیدن به این دریاچه شامل چهار مرحله می شود و به صورت زیر است:

قسمت اول: تنگه تیتو تا رودخانه صبحانه

نقطه شروع مسیر، تنگه تیتو (1690 فوت) است. مسیر تقریباً 45 دقیقه به طور پیوسته صعود می کند و در همان اوایل یکی دو نقطه وجود دارد که می توانید با دقت به پایین دره نگاه کنید. این شاید گل آلودترین قسمت پیاده روی باشد. همانطور که به سمت رودخانه صبحانه می روید، می توانید از مناظر اطراف لذت ببرید.

رودخانه صبحانه اولین ایستگاهی است که در آن استراحت کرده و صبحانه می خورید تا بتوانید انرژی کافی برای یک ساعت سربالایی بعدی را داشته باشید. توجه داشته باشید که در این مکان قمقمه های آب خود را پر کنید، زیرا دیگر آب تمیز پیدا نخواهید کرد.

قسمت دوم: رودخانه صبحانه به بالای دره ویرانی

از رودخانه صبحانه به بعد مسیر شما به شدت سربالایی می شود و بعد به یک نقطه صاف خواهید رسید که می توانید در آن جا استراحت کنید. اگر هوا آفتابی باشد، می توانید مناظر زیبایی از اطراف را مشاهده کنید. مسیر سربالایی به طرف دره ویرانی بیست دقیقه طول می کشد، سپس هنگامی که از سمت خط الراس به طرف پایین می آیید، می توانید اولین نشانه های بخاری که از دریاچه بلند می شوید، را ببینید.

قسمت سوم: از دره ویرانی تا دریاچه

از خط الراس، مسیر با شیب تند به دره ویرانی ادامه دارد. با اینکه در دره شکاف های خطرناکی وجود ندارد، اما با این حال باید مراقبت باشید تا صدمه نبینید. یکی از پوشش های گیاهی این منطقه گیاه فومارول است که می توانید در این نوع آب و هوا زنده بماند. در پایین دره مسیر مبهم می شود و از میان رودخانه عبور می کند. با اینکه چشمه های آب گرم زیادی در مسیر شما هستند، اما بهتر است که برای تسکین دادن پاهای خسته خود تا بعد از بازدید از دریاچه صبر کنید.

قسمت چهارم: دریاچه

هنگامی که به دریاچه می رسید، باید احتیاط لازم را داشته باشید، زیرا کناره های آن شیب دار هستند و اگرچه تپه بالای دریاچه بهترین مناظر را ارائه می دهد، سنگ ها اغلب بسیار لغزنده هستند. امروزه دریاچه مانند دیگ آب خاکستری متمایل به آبی رنگی است که معمولاً در ابری از بخار احاطه شده است. این دریاچه تقریباً 63 متر عرض دارد و عمق فعلی آن ناشناخته است. کنار دریاچه مخلوطی از خاک رس و سنگ های کوچک دیده می شود.

اعتقاد بر این است که دریاچه در واقع یک فومارول غرقابی است، گازهای داخل دریاچه از طریق گدازه های مذابی که منشا آن یک دهانه آتشفشانی است، خارج می شوند. آب این دریاچه از بارندگی هایی که در تپه های اطراف رخ می دهد و همین طور از دو نهر کوچک در آن نواحی پر می شود.

سوالات پیرامون دریاچه جوشان دومینیکا

چرا آب دریاچه گاهی خالی می شود؟

دریاچه جوشان

تحقیقات نشان می‌دهد که سطح آب در دریاچه توسط حباب‌ گازهای آتشفشانی که از فضاهای سنگ زیر دریاچه بالا می‌آیند، حفظ می‌شود. وقتی این گازها وجود نداشته باشند، آب دریاچه دیگر به سمت بالا رانده نمی شود و سطح آب پایین می آید. گازها گاهی اوقات وجود ندارند، زیرا دریچه های زیر دریاچه ممکن است، مسدود شوند و یکی دیگر از دلایل احتمالی کاهش سطح آب این است که لبه اطراف دریاچه ممکن است، شکسته شود و مقداری از آب تخلیه شود.

آیا تغییرات در دریاچه جوشان مربوط به زلزله است؟

در حال حاضر هیچ ارتباط قطعی بین زلزله و تغییرات در دریاچه جوشان مشخص نشده است و تحقیقات ادامه دارد.

آیا توسعه زمین گرمایی می تواند بر دریاچه جوشان تأثیر بگذارد؟

خیر. اکتشاف، حفاری و آزمایشاتی که در منطقه لاودات انجام شده است، بر دریاچه جوشان تأثیری نخواهد داشت. این دریاچه قبل از شروع اکتشافات زمین گرمایی در دومینیکا چندین بار تخلیه و دوباره پر شد و فعالیت در دریاچه جوشان در زمان های اخیر با فعالیت هایی که از سال 1876 در این مکان مشاهده شده است، مطابقت دارد.

آیا توسعه زمین گرمایی می تواند باعث فوران آتشفشانی شود؟

در میان بسیاری از تحولات زمین گرمایی در جهان، هرگز موردی وجود نداشته است که یک چاه زمین گرمایی باعث فوران آتشفشانی شود.

آیا تخلیه دریاچه جوش به این معنی است که یک فوران آتشفشانی شروع می شود؟

بر اساس تحقیقات فعلی، تخلیه دریاچه لزوماً به این معنی نیست که یک فوران آتشفشانی رخ خواهد داد. دانشمندان مرکز تحقیقات لرزه نگاری به طور مستمر تمام آتشفشان های دومینیکا را زیر نظر دارند و هرگونه تغییر در فعالیت را به اطلاع خواهند داد.

آیا خطری در ارتباط با تخلیه دریاچه جوشان وجود دارد؟

دریاچه جوشان

کاهش قابل توجه سطح آب در دریاچه جوشان، باعث افزایش خطر انفجارهای بخار و گاز می شود و خطرات زیادی برای بازدیدکنندگان خواهد داشت.

آیا بازدید از دریاچه جوشان امن است؟

UWI-SRC پیشنهاد می کند، قبل از بازدید از دریاچه همیشه با بخش جنگلداری، حیات وحش و پارک ها تماس بگیرید. زمانی که سطح آب دریاچه طبیعی است، بازدید از آن به طور کلی بی خطر است.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT ویزای آی سی تی

آشنایی با برنامه انتقال درون شرکتی ICT

برنامه انتقال درون شرکتی یکی از برنامه های ویژه است...

ویزای آی سی تی | 28 اسفند 1402

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان مهاجرت تحصیلی اروپا

تحصیل در اروپا بدون مدرک زبان

موسسات آموزشی اروپا از جمله بهترین سیستم های آموزشی در...

مهاجرت تحصیلی اروپا | 27 اسفند 1402

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟ استارتاپ ویزا کانادا

منظور از بیزینس پلن برای مهاجرت چیست؟

علاقه به اخذ اقامت دائم کانادا و شهروندی آن از...

استارتاپ ویزا کانادا | 24 اسفند 1402

دریافت وقت مشاوره