جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

اخذ پاسپورت / هزینه های زندگی در ترکیه ( استانبول)
هزینه های زندگی در ترکیه ( استانبول)
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

هزینه های زندگی در ترکیه ( استانبول)

سمیرا رسائی زاده 23 مهر 1402 زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

از آن جا که هر ساله تعداد متقاضیانی که قصد زندگی و کار در ترکیه را دارند بیشتر می شود، تصمیم گرفتیم که اطلاعاتی درباره هزینه های زندگی در ترکیه در اختیار شما قرار دهیم. ترکیه کشوری است که از لحاظ فرهنگی و حتی غذایی شباهت زیادی به ایران دارد و نزدیکی به کشور ما باعث شده تا گزینه ای جذاب برای شهروندان ایرانی محسوب شود. این کشور تقریبا حال و هوایی غربی و شرقی را در خود جای داده است به همین دلیل شما می توانید از آزادی های زیادی در هنگام زندگی در این کشور برخوردار باشید.

از آن جا که بخشی از کشور ترکیه در اروپا است، چندین سال است که مذاکراتی درباره عضویت ترکیه به اروپا شنیده می شود و اگر این اتفاق رخ دهد، مزایای زندگی در استانبول بسیار افزایش می یابد! پس برای اینکه از هزینه زندگی در ترکیه 2023 باخبر شوید، با شرکت مهاجرتی آسان سفر همراه باشید.

همین طور در این مقاله می توانید درباره روش های گرفتن پاسپورت ترکیه اطلاعات مفیدی کسب کنید.

شرایط زندگی در ترکیه

نمایی از ترکیه

با خواندن این مقاله می توانید اطلاعات کاملی درباره نحوه زندگی در این کشور و تمام هزینه های مربوط به حمل و نقل، غذا، انرژی، پوشاک، بیمه و درمان و … را به دست خواهید آورد. اطلاع از این هزینه ها موجب می شود که شما درک درستی درباره زندگی در ترکیه به دست آورید.

کشور ترکیه

3 دریا در کنار ترکیه قرار دارند و کشورهای مجاور آن شامل گرجستان، ایران، عراق، یونان و … می شوند. با اینکه پایتخت این کشور آنکارا است، اما شهر استانبول مشهورترین شهر توریستی آن است.

مقالات مرتبط

آب و هوای ترکیه

آب و هوایی ترکیه به دلیل نزدیکی به دریای مدیترانه باعث شده تا آب و هوای معتدلی داشته باشد. البته شهرهایی که به دریای اژه نزدیک هستند، دارای زمستان های مطبوع و تابستان های گرم هستند. بارش باران در نزدکی دریای سیاه زیاد است. اگر می خواهید هزینه سفر به ترکیه کم تر شود، باید در ماه های گرم تر سال به این کشور سفر کنید. برای مثال ماه می برای این هدف مناسب است.

جمعیت ترکیه

جمعیت ترکیه تقریبا برابر با ایران و در حدود 80 میلیون نفر است. اما به دلیل اینکه مهاجران زیادی علاقمند به زندگی در این کشور هستند، پیش بینی می شود که این میزان افزایش یابد. بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی ازمیر، استانبول، آنتالیا و آنکارا هستند.

درباره مردم ترکیه

مردم این کشور همانند ایرانیان بسیار خوشرو و مهمان نواز هستند. فرهنگ های ایرانی مانند رفت و آمد خانوادگی یا دعوت از دوستان در ترکیه هم بین شهروندان آن دیده می شود.

دین و مذهب مردم ترکیه

در این کشور تقریبا نیمی از مردم مسلمان هستند، اما بقیه ادیان هم در آن زندگی می کنند و مسلمان شامل شیعه و اهل تسنن می شوند. وجود کلیساهای مختلف در این کشور نشان می دهد که ادیان مختلف می توانند در کنار آرامش با یکدیگر زندگی کنند.

زبان مردم ترکیه

مشخصا زبان مردم این کشور ترکی است و عده کمی از شهروندان هم به زبان کردی صحبت می کنند که مخصوص نواحی شرقی است. با این حال به دلیل سفرهای زیادی که به کشور ترکیه انجام می شود، افرادی که در بخش های تفریحی یا مراکز خرید مشغول به کار هستند، می توانند به زبان انگلیسی هم صحبت کنند.

شرایط هزینه زندگی در ترکیه

بیشتر دانشجویایی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند یا اینکه کسانی که تمایل به زندگی در این کشور را دارند، باید از میزان هزینه های زندگی در ترکیه باخبر باشند. مشخصا میزان خرج و مخارج ارتباط مستقیمی با روش زندگی افراد دارد، با این حال باید توجه خاصی به درآمد، تعداد اعضای خانواده، نرخ تورم و دیگر عوامل تاثیرگذار داشت، به این صورت می توان از هزینه های اضافی اجتناب کرد. سطح زندگی در کشور ترکیه مشخصا از کشور ما بالاتر است و علت آن هم وجود مراکز خرید با برندهای معروف جهانی، بخش های تفریحی مختلف و سواحلی است که تقریبا می توان در آن ها آزادانه گشت و گذار کرد.

برای یک زندگی دانشجویی معمولا می توان هزینه 500 تا 650 دلار در ماه را در نظر گرفت. البته برای بخش درمان باید هزینه جداگانه ای را برای بیمه شخصی پرداخت کرد.

هزینه اجاره مسکن در کشور ترکیه

هزینه اجاره مسکن به پارامترهایی مانند تعداد اتاق، شهر، سال ساخت و متراژ وابسته است. به طور کلی اجاره خانه در ترکیه چندان پایین نیست، اما اگر بتوانید در خانه های اشتراکی اتاق بگیرید، هزینه شما کمتر می شود. همچنین باید به این نکته توجه کنید که هزینه های مربوط به آب و برق را باید خودتان پرداخت نمایید. در جدولی که در ادامه برای شما خواهیم گذاشت، هزینه های مربوط به اجاره خانه در ترکیه را به شما معرفی می کنیم:

نوع خانهاجاره برای یک ماه
آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر8 هزار لیر
آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر6 هزار لیر

برای اینکه از جدیدترین شرایط خرید خانه در ترکیه باخبر شوید، می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

هزینه های زندگی روزمره در ترکیه

به طور کلی می توان گفت که هزینه زندگی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر است و همین قضیه آن را برای زندگی ایده آل تر کرده است. در این میان شباهت های فرهنگی با مردم ایران باعث می شود تا زندگی در آن جا آسان تر باشد. از آن جا که در این کشور درآمد بالاتر است، در نتیجه قدرت خرید هم بیشتر می شود. البته باید توجه داشته باشید که شهرهایی مانند استانبول یا ازمیر از گران ترین شهرهای ترکیه هستند. در ادامه لیستی از قیمت اقلام مورد نظر در ترکیه را به شما معرفی می کنیم.

اقلامقیمت
یک کیلو مرغ93.47 لیر
یک کیلو برنج35.20 لیر
یک لیتر شیر21.86 لیر
12 عدد تخم مرغ37.53 لیر
یک کیلو پنیر92.18 لیر
یک کیلو گوشت272.41 لیر
یک کیلو پیاز15.32 لیر
یک کیلو سیب زمینی13.45 لیر

هزینه یک ماه زندگی در ترکیه

معمولا هزینه یک ماه زندگی برای یک خانواده در حد 1200 دلار خواهد بود اما اگر بخواهیم برای یک فرد مجرد بدون در نظر گرفتن اجاره مسکن صحبت کنیم، این هزینه تقریبا برابر با 364 دلار است. به طور کلی سطح زندگی در این کشور در حد متوسط است.

سیستم قیمت حمل و نقل در ترکیه

اتوبوس

از دیگر هزینه های زندگی در ترکیه می توان به هزینه رفت و آمد اشاره داشت. خوشبختانه سیستم حمل و نقل ترکیه بسیار مناسب است و می توان از انواع خطوط مترو، تراموا، تاکسی، کشتی و اتوبوس استفاده کرد. به طور کلی هزینه حمل و نقل در استانبول و سایر شهرها به شرح زیر است:

نوع امکناتهزینه
یک لیتر بنزین28 لیر
بلیط یک طرفه حمل و نقل9.50 لیر
کارت ماهیانه حمل و نقل700 لیر
هر یک کیلومتر تاکسی10 لیر

هزینه انرژی های مصرفی در ترکیه

در کشور ترکیه ذخایر چندانی از نظر نفت و گاز وجود ندارد و در نتیجه در این کشور این نوع سوخت ها بسیار گران هستند، زیرا ترکیه مجبور است، از سایر کشورها منابع انرژی خود را تامین کند که در این جدول می توانید قیمت تقریبی این نوع هزینه ها را مشاهده کنید.

نوع انرژیقیمت به دلار
هزینه های عمومی مانند برق و گاز برای یک آپارتمان تقریبا 80 متری1141 لیر
تعرفه تلفن1.50 لیر
اینترنت155 لیر
هر لیتر آب0.2

هزینه های پوشاک و کفش در ترکیه

پوشاک

مشخص است که در هنگام زندگی در این کشور نیازمند خرید پوشاک هم خواهیم بود. البته هزینه هایی که در این زمینه می کنید، بستگی به این دارد که از کدام فروشگاه ها خرید کنید. اگر خرید شما از فروشگاه های برند باشد، واضح است که هزینه های شما بیشتر می شود. همچنین اگر از حراجی خرید کنید، این هزینه ها کاهش می یابد. اما به طور کلی هزینه های ناشی از خرید پوشاک در ترکیه به صورت زیر خواهد بود:

نوع پوشاکهزینه
یک جفت جین651 لیر
یک لباس تابستانی501 لیر
یک جفت کفش نایک1189 لیر
یک جفت کفش مردانه چرم880 لیر

هزینه تفریح و ورزش در ترکیه

تفریح در ترکیه بستگی به علایق شخصی افراد دارد. برای مثال عده ای علاقه دارند تا به سینما مراجعه کنند یا اینکه وقت خود را در کافه یا رستوران بگذرانند. تفریحات مختلفی در کشور ترکیه برای همه افراد فراهم شده است تا بتوانند به خوبی از اوقات فراغت و تعطیلات خود لذت ببرند. در صورتی که شما هم دوست دارید تا زمانی در آخر هفته ها را به تفریح بگذرانید، می توانید برای اطلاع از قیمت ها به جدول زیر مراجعه نمایید.

هزینه های بیمه و درمان در ترکیه

به طور کلی می توان گفت که ترکیه از نظر سیستم درمانی در وضعیت مطلوبی قرار دارد. در این کشور بخش های مختلف درمانی وجود دارند که فرد توسط بیمه می تواند تا مقدار زیادی از هزینه های خود کاهش دهد. نوع سیستم درمانی ترکیه به اسم SGK است که کسانی که در یک سال گذشته در ترکیه زندگی کرده اند، می توانند برای گرفتن این بیمه اقدام کنند.

نوع درمانقیمت به دلار
لیزیک چشم1500 دلار
لیفت صورت4000 دلار
جراحی بینی4000 دلار

مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف ترکیه

همان طور که دیدید هزینه در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است و بعضی از شهرها ارزان تر از شهرهای دیگر هستند. اگر به طور کلی بخواهیم در نظر بگیریم هزینه های زندگی برای یک فرد مجرد چندان بالا نیست و می توانید با صرفه جویی از پس هزینه های خود بربیاد.

درآمد شغل های مختلف در ترکیه

شغل های مختلف در ترکیه درآمدهای متفاوتی دارند و این موضوع کاملا بستگی به زمینه کاری شما خواهد داشت. به طور کلی میزان درآمد متوسط در ترکیه سالیانه تقریبا 94 هزار لیر است که تقریبا 4.872 دلار می شود. البته اگر شما به زبان ترکی مسلط باشید راحتر تر می توانید کار پیدا کنید و کسانی که به این زبان تسلط ندارند، مجبور به پیدا کردن کارهایی با درآمد کمتر می شوند.

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

دانشگاه کلگری کانادا تحصیلی

دانشگاه کلگری کانادا

دانشگاه کلگری کانادا، در سال 1966 تاسیس شده است. این...

تحصیلی | 31 اردیبهشت 1403

مهاجرت به کانادا با رشته‌های STEM اقامت دائم

مهاجرت به کانادا با رشته‌های STEM

رشته های STEM رشته های ویژه ای هستند که برخی...

اقامت دائم | 29 اردیبهشت 1403

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا عمومی

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا

مدرک CLB یکی از مدارکی است که در طی مهاجرت...

عمومی | 26 اردیبهشت 1403

دریافت وقت مشاوره