جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

عمومی / بررسی دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا و راه‌حل رفع مواجهه با تاخیر
بررسی دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا و راه‌حل رفع مواجهه با تاخیر
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

بررسی دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا و راه‌حل رفع مواجهه با تاخیر

سمیرا رسائی زاده 17 اردیبهشت 1403 زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

بر اساس آمار منتشر شده توسط اداره مهاجرت کانادا افرادی که در سال 2023 به این کشور مهاجرت کرده اند، تقریبا دو میلیون نفر هستند. مشخص است که این رقم به خاطر کمبود کارمندان اداره مهاجرت است وگرنه افراد بیشتری می توانستند، در این مدت ویزای خود را درخواست کنند. اما دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا چیست؟ در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم و در خلال این توضیحاتی می توانیم راه حل هایی هم برای رفع آن پیشنهاد کنیم، پس با آسان سفر همراه باشید. همینطور برای آشنایی با ویزای استارتاپ کانادا کلیک کنید.

تاخیر در صدور ویزای توریستی کانادا

برای دریافت این ویزای موقت فرد باید مدارک مشخصی را ارائه دهد تا بتواند بدون مشکل ویزای خود را دریافت کند. مدارکی که باید آماده کنید، شامل اثبات بازگشت به ایران با نشان دادن وابستگی، گواهی بانک در رابطه با تمکن مالی، گواهی شرکت مبنی بر اینکه فرد در ایران مشغول به کار است و ….

پس به طور کلی افرادی که متقاضی ویزای توریستی کانادا هستند، باید توجه داشته باشند که همه مدارک را به صورت کامل به سفارت ارائه بدهند وگرنه با ریجکتی مواجه می شوند. مدت زمان دریافت ویزای توریستی این کشور تقریبا 54 روز است و این زمان شامل بخش انگشت نگاری نمی شود. برای اینکه ویزای این کشور را دریافت کنید، باید پاسپورت، تمکن کافی، دعوت نامه در صورت وجود، سابقه سفر در صورت وجود و … را ارائه دهید.

چنانچه مدارک شما کامل نباشد، ممکن است سفارت از شما درخواست مدارک بیشتر بکند در این صورت پروسه پردازش مدارک شما بیشتر طول می کشد. پس به طور کلی می توان گفت که برای اینکه مطمئن شوید، مدارک شما کامل و درست است بهتر است تا با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنید.

5 دلیل اصلی تاخیر در صدور ویزای توریستی کانادا

دلایل مختلفی برای تاخیر در صدور این ویزا وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

مقالات مرتبط

تعداد زیاد متقاضیان: یکی از عواملی که باعث می شود، پروسه صدور ویزای فرد با تاخیر مواجه شود، فصلی است که در آن اقدام به درخواست ویزا کرده اید. زیرا در برخی از فصل ها تعداد توریست ها بیشتر می شود، در نتیجه صدور ویزا هم به تاخیر می افتد.

فرآیند بررسی: دولت کانادا همواره سعی می کند تا تنها افرادی که صلاحیت کامل دارند را به کشور خود بپذیرد و همینطور در موضوع گردشگری مهم این است که آن ها مطمئن شوند که هدف شما تنها گردش در کانادا است و بعد از آن به کشور خود بازمی گردید.

محدودیت سیستمی: همانطور که پیش تر هم به این موضوع اشاره کردیم، مشکلاتی مانند تعداد کم کارمندان یا وجود تکنولوژی های قدیمی ممکن است باعث شود تا روند کار شما کندتر شود. همینطور احتمال وجود تعطیلات و بسته بودن اداره مهاجرت را هم باید در نظر گرفت.

مدرک و مستندات: یکی از عواملی که باعث می شود، ویزای شما با تاخیر مواجه شو،د ناقص بودن مدارک است که مطمئنا این موضوع به فرد اطلاع داده خواهد شد.

تاخیر در صدور ویزای تحصیلی کانادا

ویزای کانادا

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی کانادا معمولا 14 هفته است، البته اعلام دقیق صدور ویزا برای ایرانیان کمی مشکل است، زیرا سخت گیری ها در این باره بیشتر است. با این حال دلایل زیر می تواند باعث تاخیر در صدور ویزا شود:

1- مشکلاتی که ایران با سایر کشورها دارد و به خاطر تحریم ها انتقال تمکن مالی با مشکلاتی همراه است و همینطور بررسی مدارک هم بیشتر طول می کشد و این عوامل در کنار هم باعث تاخیر در صدور ویزای کانادا می شوند.

2- نبود سفارت کانادا در ایران و این موضوع که ایرانیان مجبورند به کشورهای اطراف برای انگشت نگاری سفر کنند.

3- بررسی های امنیتی روی درخواست ایرانیان بیشتر است و در نتیجه زمان بیشتری هم درخواست متقاضی طول می کشد.

چنانچه برای این ویزا درخواست داده اید، اما اعلام نتیجه طول کشیده است، به این معنی است که تاخیر وجود دارد. معمولا برای ویزای دانشجویی عواملی مانند ناقص بودن مدارک سبب تاخیر می شود. شما باید همه مدارک لازم از جمله تمکن مالی، مدارک تای، مدرک زبان، استادی پلن و نامه پذیرش دانشگاه را ارائه دهید. در صورتی که این مدارک را کامل ارائه دهید، مطمئن باشید که ویزای شما سریعتر صادر می شود.

تاخیر در صدور ویزای کاری کانادا

همانطور که می دانید تعداد زیادی از برنامه های مهاجرتی به کانادا وجود دارند که مخصوص ویزای کاری هستند. پس به این صورت مشخص است که زمان پذیرش هم طولانی می شود. البته پردازش هر ویزا با سایر ویزاها یکسان نیست. اگرچه زمان دریافت مجوز کار معمولا 43 هفته است، اما دریافت خود ویزا از شش ماه تا یکسال هم طول می کشد. با این حال مانند موارد پیشین دلایلی مانند تعداد بالای متقاضیان، مدرک ناقص یا مسائل دیگر می توانند باعث بروز مشکلاتی در روند صدور ویزا بشوند.

مهم‌ترین دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا

با این حال در مسیر مهاجرت یکی از سخت ترین انتظارها مربوط به خبر صدور ویزا می شود و ممکن است با طولانی شدن پروسه فرد دچار نگرانی شود که مشکلی برای ویزای او ایجاد شده است یا خیر. اما اطلاع از دلایل تاخیر صدور ویزا می تواند از نگرانی فرد بکاهد که در ادامه به بیان مهمترین دلایل آن ها خواهیم پرداخت:

حجم بالای اپلیکیشن‌های مهاجرتی

از آن جا که تنها دانشجویان قصد تحصیل در این کشور پرطرف دار را ندارند بلکه ویزاهای کاری زیادی هم در دست بررسی است، در نتیجه اداره مهاجرت نمی تواند به سرعت این درخواست ها را مورد بررسی قرار دهد و تاخیر رقم می خورد. با این حال برای اینکه بتوانید به صورت تقریبی از زمان پردازش ویزا مطلع شوید، می توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید یا اینکه با کارشناسان آسان سفر تماس بگیرید تا شما را یاری کنند.

فرآیند غربالگری دقیق

در این فرآیند دولت به صورت کامل هر متقاضی را همراه با مدارک وی بررسی می کند تا ببیند آیا آن ها واجد شرایط هستند یا خیر. در این پروسه تمام مدارک شناسایی، مدرک تحصیلی، تمکن مالی و … بنابر نوع ویزا مورد بررسی قرار می گیرد. در نتیجه این عوامل در کنار هم باعث طول کشیدن پروسه ویزا می شوند.

نقص مدارک

همانطور که پیش تر هم گفتیم، نقص مدرک می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. بنابرین بهتر است تا قبل از درخواست ویزا مدارک خود را به صورت دقیق بررسی نمایید. علاوه بر این اگر اطلاعات اشتباه باشد، علاوه بر تاخیر ممکن است منجر به ریجکتی هم بشود.

بررسی سوابق متقاضی و مسائل امنیتی

برای اخذ برخی از ویزاهای کانادا پرونده به صورت امنیتی چک می شود. این نوع بررسی از همه طولانی تر است و باعث تاخیر زیادی در صدور ویزا می شود.

تصمیم‌گیری‌های حساس در مورد متقاضی

در صورتی که فرد مشکلاتی از قبیل سوءسابقه یا بیماری داشته باشد، ممکن است که بررسی پرونده بیشتر طول بکشد.

همه‌گیری بیماری‌های واگیردار

بیماری های واگیردار یکی دیگر از عواملی است که باعث تاخیر در پرونده می شوند. چند سال پیش که بیماری کرونا در همه دنیا همه گیر شده بود، مشکلات زیادی برای سفر به وجود آمد و عده زیادی نمی توانستند آزادانه سفر کنند. در این زمان به دلیل تعطیلی هایی که در ادارات مختلف کانادا و کاهش کارمندان صورت گرفته بود، پروسه پردازش بسیار کند پیش می رفت.

درخواست تجدید نظر و بررسی دوباره

در صورتی که درخواست شما به هر دلیلی رد شود، این امکان برای شما مهیا شده است که بتوانید دوباره درخواست تجدید نظر بدهید و به این صورت بررسی دوباره طول خواهد کشید.

شرایط خاص کشور مبدا

تعدادی از کشورها هم هستند که با کانادا توافقاتی درباره میزان مهاجرت ها دارند، در نتیجه بررسی ویزای این اشخاص سریعتر خواهد بود.

تغییرات در سیاست‌های مهاجرتی کانادا

مشخصا اگر هر زمانی سیاست های دولت کانادا تغییر کند، زمان بررسی پرونده ها هم برمبنای این تغییرات متفاوت خواهد بود. اما معمولا دولت کانادا در تلاش است تا بررسی پرونده ها سریعتر انجام شود.

هنگام برخورد با تاخیر در صدور ویزای کانادا باید چه کاری را انجام داد؟

بهترین کاری که در این زمان شخص باید انجام دهد، مشاوره با افراد متخصص در زمینه اخذ ویزای کانادا است. این افراد از همه قوانین و مقررات کانادا به خوبی آگاهی دارند و می توانند دلیل تاخیر را به شما توضیح دهند. همچنین این کارشناسان می توانند مشاوره هایی در زمینه ویزاهای مختلف کانادا به شما ارائه دهند.

 درخواست مانداموس (Order of Mandamus)

این واژه در واقع به حکمی اشاره دارد که دادگاه آن را منتشر می کند. بر مبنای این، دولت به اداره مهاجرت دستور می دهد تا صدور ویزا را تسریع بخشد. در واقع این کار با همکاری دادگاه فدرال این کشور صورت می گیرد و به موجب آن دادگاه به IRCC حکم می دهد که درخواست متقاضی را سریعتر بررسی کند. البته توجه داشته باشید که برای درخواست به دادگاه باید از وکیل مهاجرتی کمک بخواهید و  این کار تنها توسط متقاضی امکان پذیر نخواهد بود. البته این راه به عنوان آخرین راه در این مسیر باید در نظر گرفته بشود.

صبر کردن

روند پردازش ویزای کانادا به طور کلی زمان زیادی می برد، پس بهتر است تا در این خصوص صبر پیشه کنید و همینطور پیگیر آن هم باشید تا بتوانید بهتر به نتیجه برسید.

ناامید نشدن

چنانچه صدور ویزا به تاخیر افتاد جای نگرانی و ناامیدی وجود ندارد. در این حالت بهترین کار تماس با یک وکیل آشنا به مهاجرت به کانادا است تا بتوانید مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید، را به سادگی حل کنید.

چگونه از تاخیر صدور ویزای کانادایی جلوگیری کنیم؟

ویزای کانادا
  • برای اینکه بتوانید پروسه خود را بدون مشکل پیش ببرید، باید این نکات را در نظر داشته باشید:
  • در ابتدا به سایت IRCC مراجعه کرده و وضعیت خود را چک کنید. همینطور بهتر است تا راهنماهای موجود در سایت را هم به دقت مطالعه کنید.
  • فرم های مربوط به درخواست به صورت کامل و صحیح پر شوند.
  • اطلاعات مربوط به هویت فرد مانند عکس و اثر انگشت در مدت یک ماه ارائه شود.
  • برای آماده کردن مدارک باید چک لیست سفارت را بررسی کنید.
  • هزینه های مربوط به ویزا و Application fee را پرداخت نمایید.

مسائل امنیتی، کمبود کارکنان، نقصی مدارک و ....

مشورت با یک وکیل کارکشته و مجرب

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا عمومی

مدرک CLB چیست و اهمیت آن در مهاجرت به کانادا

مدرک CLB یکی از مدارکی است که در طی مهاجرت...

عمومی | 26 اردیبهشت 1403

معرفی خوشمزه ترین غذاهای مونترال راهنمای سفر

معرفی خوشمزه ترین غذاهای مونترال

آیا نمی دانید در اولین بازدید خود از شهر جهانی...

راهنمای سفر | 24 اردیبهشت 1403

معرفی فاند و بورسیه (اسکالرشیپ) دانشگاه های بین المللی تحصیلی

معرفی فاند و بورسیه (اسکالرشیپ) دانشگاه های بین المللی

دانشجویان بین المللی برای اینکه بتوانند از عهده مخارج تحصیلی...

تحصیلی | 23 اردیبهشت 1403

دریافت وقت مشاوره