جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

تحصیل در ایتالیا

این کشور صنعتی در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه اقتصاد داشته و نزدیکی به آبهای آزاد هم در تجارت آن تاثیرگذار بوده است. در این کشور پارک ها و باغ های زیبایی نیز وجود دارد.

چرا ایتالیا؟

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، در این کشور هزینه پایین زندگی، امکان گرفتن بورسیه و طبیعت زیبای این ناحیه آن را به مقصدی ایده آل برای تحصیل تبدیل کرده است. در کشور ایتالیا می توان در مدارس و دانشگاه های آن تحصیل کرد و امکان پذیرش از کارشناسی تا دکترا وجود دارد که هر کدام شرایط خاصی دارند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • نوع خدمت: اخذ ویزای تحصیلی
 • اعتبار ویزا: 1 ساله
 • نوع ویزا: ویزای مولتی
 • محل انگشت نگاری: CKGS
چرا ایتالیا؟

هزینه های تحصیل در ایتالیا

شهریه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از 800 یورو تا 7 هزار یورو متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا با توجه به رشته شما متفاوت است، اما به طور کلی می توان گفت مبلغی به اندازه 850 تا 1000 یورو در سال خواهد بود. تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا گران تر است و تقریبا از شش هزار یورو تا بیست هزار یورو خواهد بود.

نام خدمت توضیحات قیمت
هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی

به صورت تقریبی

850 الی 1000 یورو
هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی

به صورت تقریبی

6000 الی 20.000 هزار یورو

مزایای تحصیل در ایتالیا

1

بورسیه تحصیلی همگانی

2

هزینه پایین دانشگاه ها

3

هزینه پایین زندگی

4

سفر به سایر کشورهای حوزه شنگن

5

مهاجرت کاری به سایر کشورها از طریق ایتالیا

6

پذیرش آسان دانشگاه ها

passport

مدارک لازم برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

مدارکی که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا نیاز است به صورت زیر هستند:

 • ترجمه مدرک کارشناسی و ریزنمرات (برای مقطع کارشناسی ارشد)
 • ترجمه مدرک کارشناسی ارشد و ریزنمرات ( برای مقطع دکترا)
 • مدرک زبان معتبر
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات

ایتالیا از دیگر کشورهای محبوب برای گرفتن ویزای تحصیلی است. یکی از مهمترین علت های آن بورسیه استانی ایتالیا است که به همه مقاطع تحصیلی ارائه می شود و توسط آن می توان هزینه های زندگی در این کشور را پوشش داد. همین طور هزینه های زندگی در ایتالیا نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین تر است. در ایتالیا داشتن گپ تحصیلی هم چندان برای دانشگاه ها اهمیت ندارد. برای اطلاع از شرایط تحصیل در ایتالیا با آسان سفر همراه باشید. همین طور در این مطلب به سوالاتی از قبیل زیر پاسخ داده می شود:

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل ارشد در ایتالیا به چه صورت است؟

چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟

سایر مزایای تحصیل در ایتالیا

- تحصیل ارزان در ایتالیا

شهریه دانشگاه های ایتالیا چندان بالا نیست، با این حال کیفیت آموزشی در آن ها عالی است. همین طور دانشگاه ها با دادن کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کمک شایانی می کنند. به طور معمول شهریه تحصیل در ایتالیا از 850 یورو شروع می شود و برای هزینه های زندگی این رقم از 400 یورو شروع می شود. اگرچه هزینه های زندگی در بخش های مختلف این کشور متفاوت است.

- سطح علمی دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های این کشور قدمت زیادی دارند و امتیاز علمی آن ها در مقایسه با سایر دانشگاه ها عالی است. مدرکی که از این دانشگاه ها دریافت می کنید باعث می شود تا به راحتی جذب بازار کار بشوید. بسیاری از دانشگاه های این کشور در رتبه زیر 500 از لحاظ رنکینگ قرار گرفته اند.

- شاخص های بالای زندگی در ایتالیا

مردم ایتالیا بسیار خونگرم هستند و از این نظر به مردم کشور ما شباهت دارند. بعد از به پایان رسیدن تحصیلات خود می توانید در این کشور کار پیدا کنید و اقامت دائم خود را دریافت نمایید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

برای گرفتن پذیرش تحصیلی نمره زبان آیلتس شما باید از شش بیشتر باشد و یا اگر می خواهید به زبان ایتالیایی تحصیل کنید، باید سطح زبان B2 داشته باشید. معمولا معدل مورد نیاز برای گرفتن پذیرش کارشناسی و کارشناسی ارشد در ایتالیا 14 و برای دکترا 15 است. دانشجویان در حین تحصیل در ایتالیا مجازند با گرفتن اجازه کار بیست ساعت در هفته کار کنند.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا

در ایتالیا معمولا برای ورود به مقطع کارشناسی نیاز به آزمون است، اما برخی از رشته ها هم فقط با دیپلم پذیرش دارند. جالب است که بدانید سفارت ایتالیا در کشور ما کلاس های ایتالیایی برپا می کند و چنانچه بتوانید 90 درصد نمره آزمونی که در پایان برگزار می شود را کسب کنید، برای گرفتن پذیرش تحصیلی در این کشور به سفارت معرفی خواهید شد. دوره کارشناسی در ایتالیا تقریبا 3 تا 4 سال با توجه به رشته تحصیلی طول می کشد.

آزمون‌ های ورودی برای برخی از دانشگاه های ایتالیا:

آزمون TOLC

آزمون  GMAT

آزمون IMAT

آزمون  TIL

آزمون ALPHA TEST

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا باید مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی را ارائه دهید. زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی آیلتس 6 است. دانشجویان در حین تحصیل قادرند تا هفته ای بیست ساعت در این کشور کار کنند و هر ساعت تقریبا 8 الی 10 یورو دریافت خواهند کرد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ایتالیا را دارند می توانند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنند. هزینه تحصیل در این کشور پایین است و گرفتن بورسیه تحصیلی هم باعث می شود که هزینه های شما تقریبا به صفر برسد.

مدت زمان تحصیل در این دوره تقریبا دو سال است. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند در زمان تحصیل خود به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند. معدل مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع حداقل 14 و نمره زبان آیلتس 6 است.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا ایتالیا

تحصیل در مقطع دکترا ایتالیا

زمان تحصیل در دوره دکترا ایتالیا معمولا 4 سال است و در این دوره دانشجو در کنار استاد خود روی یک پروژه تحقیقاتی کار می کند. دانشجویان در این مقطع اجازه دارند که در هر هفته به میزان سی ساعت کار کنند. سطح زبان مورد نیاز شما برای تحصیل در این مقطع آیلتس 6 یا 6 و نیم خواهد بود.

بهترین دانشگاههای ایتالیا

دانشگاه ساپینزا (university of Sapienza)

این دانشگاه در شهر رم واقع شده و از دانشگاه های قدیمی آن است. تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در این دانشگاه تحصیل می کنند. این مجموعه آموزشی در سال 1303 ساخته شده است. چندین شخص معروف تاریخی در این دانشگاه تحصیلات خود را به پایان رسانده اند.

دانشگاه ساپینزا

دانشگاه پلی تکنیک میلان (university of polytechnic Milan)

دانشگاه پلی تکنیک میلان

سال تاسیس این دانشگاه در 1863 میلادی بوده است و یکی از دانشگاه های مشهور در زمینه مهندسی و همین طور کارهای پژوهشی است. علاوه بر این دانشگاه های معماری آن هم از کیفیت خوب آموزشی برخوردارند. یکی از دانشمندان معروف از این دانشگاه به اسم جیولی ناتتا موفق به گرفتن جایزه نوبل شده است.

دانشگاه بلونیا (university of bologna)

دانشگاه بلونیا

این دانشگاه در بخش شمالی کشور ایتالیا واقع شده است و سال تاسیس آن به 1088 باز می گردد. در دوره رسانس این دانشگاه مرکز اصلی آموزش به شمار می رفته است. یکی از فیلسوف های مشهور ایتالیایی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

دانشگاه پادوا (university of padua)

دانشگاه پادوا

قدمت این دانشگاه به سال 1222 باز می گردد. شعار حاکم در این دانشگاه آزادی اندیشه و تحصیل است. این مجموعه آموزشی در رشته بیولوژی هم شهرت زیادی دارد و اولین کسی که پیوند قلب را در ایتالیا انجام داده، از این دانشگاه فارغ التحصیل شده است.

بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا

رشته های پرطرفدار در دانشگاه های ایتالیا که معمولا دانشجویان تمایل به تحصیل در آن ها را دارند شامل رشته پزشکی، طراحی، هنر، معماری و علوم انسانی است.

در کشور ایتالیا آثار باستانی زیبایی وجود دارد که کار دست معماران ایتالیایی هستند، به همین دلیل این رشته در این کشور اهمیت زیادی دارد. در این میان رشته هنر که مربوط به ترمیم آثار باستانی می شود، برای دانشجویان جالب توجه است.

سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا بهترین سطح زبان آیلتس 6 است. برای گرفتن ویزای تحصیلی از سفارت باید مدرک زبان ارائه دهید که زبان ایتالیایی با نمره B2 هم مورد قبول است.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

با اینکه دانشگاه های ایتالیا شرایط سنی خاصی را معین نکرده اند، اما برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا از سفارت بهتر است تا سن شما برای مقطع کارشناسی از 21 تا 28 سال باشد.

شرایط بورسیه تحصیلی در ایتالیا

مشهورترین دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی ایتالیا را ارائه می دهند، شامل دانشگاه های پلی تکنیک میلان و دانشگاه BOLOGNA هستند. به طور کلی بورسیه های ایتالیا به شکل زیر هستند:

بورسیه تحصیلی ساپینزا رم ایتالیا

این دانشگاه بورسیه های مختلفی برای تمام مقاطع تحصیلی در نظر گرفته است. دانشگاه مورد نظر قدیمی ترین دانشگاه دولتی این کشور است و شامل 24 کالج و دانشکده می شود.

تحصیل در ایتالیا

بورسیه های EDISU پایمونت

بعد از گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه پایمونت در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید، می توانید برای گرفتن بورسیه تحصیل در این دانشگاه اقدام کنید. دانشجویان دوره های کارشناسی و ارشد و دکترا می توانند از این بورسیه استفاده کنند. مبلغ بورسیه متفاوت است و می تواند شامل هزینه های اقامت هم بشود.

بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA

دانشجویان با رزومه تحصیلی خوب واجد شرایط برای گرفتن این نوع بورسیه در دوره های کارشناسی و ارشد خواهند بود. در این حالت کل شهریه رایگان می شود و علاوه بر این می توانید سالانه مبلغی به اندازه 11 هزار یورو هم برای هزینه زندگی دریافت کنید.

بورسیه دانشگاه PAVIA برای کشورهای در حال توسعه

این بورسیه برای کارشناسی ارشد است و به زبان انگلیسی است و تقریبا به اندازه هشت هزار یورو به متقاضیان داده می شود.

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا به کسانی تعلق می گیرد که درآمد خانواده آن ها از میزان مشخصی کمتر باشد. برای گرفتن این بورسیه نیاز به رزومه تحصیلی خوب یا مقاله نیست و تنها باید مدارک مالی مورد نیاز ارائه شود.

معمولا مبلغ این بورسیه 6000 یورو است و همین طور برای خوابگاه و دیگر خدمات دانشجویی هم هفتاد درصد تخفیف داده می شود. در این حالت شهریه دانشجو به طور کامل رایگان خواهد بود. چنانچه خوابگاه به دانشجو تعلق گیرد مبلغ بورسیه کمتر می شود.

مدت زمان تحصیل برای مقاطع مختلف ایتالیا (کارشناسی-ارشد-دکتری)

مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا تقریبا سه تا چهار سال، در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و دوره دکترا معمولا چهار سال طول می کشد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی در ایتالیا

از زمان آمادگی مدارک و ارسال درخواست برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا ممکن است صدور ویزای شما حدود سه هفته زمان ببرد. به طور کلی نمی توان به طور قطع زمان مشخصی را برای آن اعلام کرد.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

شهریه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از 800 یورو تا 7 هزار یورو متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا با توجه به رشنه شما متفاوت است، اما به طور کلی می توان گفت مبلغی به اندازه 850 تا 1000 یورو در سال خواهد بود. تحصیل در دانشگاه های خصوصی ایتالیا گران تر است و تقریبا از شش هزار یورو تا بیست هزار یورو خواهد بود.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا متفاوت است و بعضی از شهرها هزینه گران تری دارند، اما به طور معمول برای یک ماه زندگی در این کشور تقریبا به 400 تا 450 یورو نیاز دارید.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا ویزای بلند مدت است که توسط آن می توان بیش از سه ماه در این کشور حضور داشت. تکمن مالی برای گرفتن این نوع ویزا برای یک سال حداقل ۶۰۷۹.۴۵ یورو خواهد بود. 

شرایط کار در حین تحصیل در ایتالیا

دانشجویان در حین تحصیل در ایتالیا اجازه دارند تا هر هفته بیست ساعت به صورت پاره وقت کار کنند که البته در ایام تعطیل این میزان به 40 ساعت افزایش خواهد یافت.

موقعیت کار پس از تحصیل در ایتالیا

کار در ایتالیا

برای اینکه بتوانید بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در ایتالیا مشغول به کار شوید باید حداقل دوره کارشناسی ارشد و دکترا را در این کشور طی کرده باشید. بعد از گرفتن مدرک خود در یکی از این دو مقطع به شما اجازه اقامت به اسم Permesso di Soggiorno داده می شود.

دانشجویان بنابر مقطع تحصیلی خود فرصت دارند تا در طی شش الی دوازده ماه در این کشور حاضر بوده و کار پیدا کنند. اجازه کار در این کشور به عنوان permesso di Lavoro شناخته می شود که به دانشجویانی که غیراروپایی هستند، داده می شود.

شرایط خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا

خوابگاه در ایتالیا

خوابگاه های دانشگاهی نسبت به سایر خوابگاه ها هزینه بسیار کمتری دارند و در آن ها آشپزخانه و سرویس بهداشتی به صورت مشترک استفاده می شود. از مزایای این خوابگاه ها نزدیکی به دانشگاه است.

اجاره اتاق مشترک در ایتالیا

با اجاره مشترک یک اتاق می توانید به میزان زیادی هزینه های خود را کاهش دهید. به طور معمول در این اتاق ها هم بخش های سرویس بهداشتی و حمام به صورت مشترک هستند. در هزینه های اجاره باید هزینه آب و برق و گاز را هم در نظر گرفت.

اجاره آپارتمان در ایتالیا

اجاره آپارتمان هزینه بیشتری در پی دارد و چنانچه بخواهید یک استدیو اجاره کنید، باید ماهانه 500 الی 800 یورو بپردازید. در صورتی که به صورت چند نفره خانه را اجاره کنید، هزینه شما کمتر می شود.

ویزای همراه و اجازه کار همراه در ایتالیا

گرفتن ویزای همراه در حین تحصیل در ایتالیا بسیار دشوار است و شرایط خاصی برای آن در نظر گرفته شده است و معمولا افراد زیادی موفق به دریافت آن نمی شوند. کسانی که در این کشور تحصیل می کنند، می توانند دعوت نامه برای اعضای خانواده خود ارسال کنند که در نظر داشتن تمکن مالی و متراژ خانه اهمیت زیادی دارد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه

پر کردن فرم درخواست ویزا در سایت سفارت ( علاوه بر پر کردن فرم باید کلیه مدارک مورد نیاز سفارت را هم آماده کنید)

پرداخت هزینه درخواست ویزا

مراجعه به سفارت در زمان اعلام شده

از تمام مدارک خود کپی تهیه کنید و آن ها را همراه با رسید هزینه درخواست ویزا با خود داشته باشید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

 • فرم درخواست ویزا
 • عکس پاسپورت
 • پاسپورت معتبر
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اصل و ترجمه همه مدارک مقاطع قبلی
 • تمکن مالی
 • رسید هزینه ویزا
 • شناسنامه

اخذ تابعیت پس از تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

برای گرفتن اقامت ایتالیا باید حتما در این کشور کار کنید. بعد از پنج سال کار پیوسته در این کشور و پرداخت مالیات می توان برای گرفتن اقامت دائمی این کشور درخواست داد. مدارک لازم در این خصوص شامل اقامت قانونی ایتالیا، مدارک هویتی، گواهی عدم سوءپیشینه، بیمه نامه، گواهی سلامت، دو قطعه عکس و درآمد کافی است.

دریافت پذیرش تحصیلی ایتالیا از طریق آسان سفر

مهاجرت پروسه سخت و پیچیده ای است که داشتن یک فرد آگاه که مسیر روشنی به متقاضیان نشان دهد، راه را بسیار آسان تر می کند. در همین خصوص کارشناسان آسان سفر در تلاش اند تا با دراختیار قرار دادن کلیه اطلاعات ضروری شما را در این مسیر یاری کنند، کافی است تا با ما تماس بگیرید تا به شما در این زمینه مشاوره دهیم.

مشاهده ادامه مطلب بستن مطلب
سوالات متداول

متداول‌ترین پرسش‌هایی که برای کاربران ممکن‌است پیش بیاید

برای تحصیل رایگان در این کشور باید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی بشوید.

تعدادی از دانشگاه های ایتالیا بدون مدرک زبان امکان تحصیل را برای متقاضیان فراهم می کنند، اما برای گرفتن ویزا بهتر است تا یک مدرک زبان داشته باشید.

بله، می توان در تعدادی از دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی تحصیل کرد.

نظرات شما

نظرات کاربران درمورد تحصیل در ایتالیا

نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از تایید نمایش داده خواهد شد.

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده شما می‌توانید اول نفر باشید.

تحصیل در ایتالیا

این کشور صنعتی در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه اقتصاد داشته و نزدیکی به آبهای آزاد هم در تجارت آن تاثیرگذار بوده است. در این کشور پارک ها و باغ های زیبایی نیز وجود دارد.

جهت دریافت مشاوره برای تحصیل در ایتالیا اطلاعات خود را وارد کنید. به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریافت وقت مشاوره