جهت برقراری تماس با همکاران ما می‌توانید با شماره تلفن  021-79439 تماس بگیرید.

تحصیلی / برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل
برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل
زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل

سمیرا رسائی زاده 03 فروردین 1403 زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

فهرست مطالب

اگر به دنبال تحصیل در آلمان هستید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که تعداد زیادی از دانشگاه های این کشور در رتبه بندی اخیر دانشگاه های جهانی QS در سال 2024 معرفی شده اند. دانشگاه ها بر اساس شاخص هایی مانند شهرت آکادمیک، پژوهش ها و موارد دیگر ارزیابی می شوند که در ادامه لیستی از برترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل را به شما معرفی خواهیم کرد، پس با آسان سفر همراه باشید.

دانشگاه فنی مونیخ (Technische Universität München)

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ در سال 1868 تأسیس شد و به دلیل دوره های مدیریت و کسب و کار خود که هدف آن ایجاد محیطی برای حمایت از کارآفرینان نوپا است، به خوبی شناخته شده است. این دانشگاه همچنین یکی از اعضای گروه TU9 از دانشگاه های فنی معتبر به شمار می رود.

همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه تحصیل در آلمان کلیک کنید.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ آلمان (Ludwig-Maximilians – Universität München)

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ آلمان

دانشگاه مورد نظر یکی دیگر از بهترین دانشگاه های آلمان برای تحصیل است که کار خود را از سال 1472 شروع کرده است و از آن زمان افراد نخبه زیادی در آن مشغول به تحصیل بوده اند. روش های تدریس در این دانشگاه بسیار برجسته هستند و طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی در آن تدریس می شوند که جمله آن ها می توان به پزشکی، مطالعات اجتماعی، حقوق و … اشاره کرد. در این موسسه تفکر خلاقانه و تحقیق ارزش بسیار بالایی در میان پژوهشگران دارد.

همچنین باید گفت که برای یک سال دیگر این دانشگاه در رتبه دوم آلمان قرار گرفته است. همچنین در رتبه بندی جهانی به رتبه 54 صعود کرده است و از نظر شهرت علمی عملکرد خوبی داشته است. این مرکز یکی از دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو اروپا با بیش از 500 سال تجربه در بخش آموزش و تحقیقات به شمار می رود.

مقالات مرتبط

دانشگاه هایدلبرگ (Universität Heidelberg)

دانشگاه هایدلبرگ

این دانشگاه از سال 1386 کار خود را شروع کرده است و در حال حاضر از جمله برترین مراکز تحقیقاتی اروپا به شمار می رود. در این دانشگاه هم از شیوه تحقیق و پژوهش برای آموزش استفاده می شود و مخصوصا برای دانشجویان دکترا و فوق دکترا مناسب است.

در این موسسه رشته های مختلف پزشکی، حقوق، مهندسی، اجتماعی و … تدریس می شوند. در این مرکز آموزشی تلاش شده است تا داده های علمی در جهت کمک به اقتصاد کشور استفاده شوند. هم اکنون تقریبا سی هزار دانشجو در این مرکز در حال آموزش هستند که تعداد برنامه های آموزشی این دانشگاه به 180 عدد می رسد.

کمک به پژوهشگران جوان و فراهم آوردن زمینه مناسب برای تحصیل آن ها یکی از هدف های این مرکز آموزشی است. این دانشگاه همواره تلاش می کند تا افراد با استعداد از را از سرتاسر جهان به خود جذب کند. علاوه بر این دانشگاه به مراکز تحقیقاتی نوین دنیا پیوند خورده است و به این طریق می تواند از لحاظ علمی با آن ها تبادل نظر داشته باشد.

همینطور باید به این نکته اشاره کرد که در کنار آموزش و مراکز تحقیقاتی که برای دانش پژوهشان در نظر گرفته شده است بخش های ورزشی و فعالیت های اجتماعی هم موجود هستند و دانشجو می تواند در تئاترها و جشنواره های مختلف شرکت کند. دانشگاه هایدلبرگ که در رتبه 87 جهان قرار دارد، همچنان در سه رتبه برتر باقی مانده و امسال نیز در رتبه سوم قرار گرفته است.

Universität Heidelberg همچنین مدعی عنوان کهن ترین دانشگاه آلمان را به خود اختصاص داده است. دانشگاه هایدلبرگ که ابتدا در سال 1386 کار خود را شروع کرد، امروزه تقریباً 30000 دانشجو در آن شرکت می کنند و تقریباً 150 برنامه ارائه می دهد.

 دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)

این دانشگاه به عنوان یک مرکز آموزشی برجسته در جهان شناخته شده است. در این دانشگاه می توان برنامه های مطالعات مختلفی را پیدا کرد که فقط شامل رشته های مهندسی و کامپیوتر نمی شوند، بلکه رشته هایی مانند علوم اجتماعی هم از دوره های با اهمیت این دانشگاه هستند. این دانشگاه در سال 1948 تاسیس شده است و با دانشگاه های علمی زیادی در خارج از آلمان ارتباط دارد تا بتواند رقابت های بین المللی خود را حفظ کند و از پژوهش های علمی عقب نماد. دانشگاه آزاد برلین با یک پله صعود در رتبه بندی آلمان، امسال در رتبه چهارم آلمان و همچنین در رتبه 87 جهان واقع شده است.

Freie-Universität برلین در سال 1948 توسط گروهی از اساتید و دانشجویان که آشکارا از آزار و شکنجه دانشجویان در دانشگاه‌های سمت شوروی شهر انتقاد می‌کردند، تأسیس شد. اصول آزادی آن در آن زمان توجه بین المللی زیادی را به خود جلب کرد.

دانشگاه فنی آخن (RWTH Aachen University)

دانشگاه فنی آخن

این دانشگاه که یکی از مراکز فناوری این کشور محسوب می شود، هر ساله پذیرای دانشجوهای زیادی است که به دلیل کیفیت بالای این مرکز خواهان تحصیل در آن هستند. با اینکه در این دانشگاه بیشتر بر رشته های مهندسی تمرکز شده است، اما می توانید رشته های دیگری را هم در آن برای تحصیل پیدا کنید. این مرکز آموزشی شامل 9 دانشکده مختلف است.

دانشگاه فنی آخن امسال در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS دو پله صعود کرده و در رتبه پنجم آلمان و 106 رتبه جهانی قرار گرفته است و از شهرت ویژه ای در بین دانشجویان برخوردار است و در آلمان رتبه دوم و در سراسر جهان رتبه 44 را دارد. پس می توان گفت که با بیش از 47000 دانشجو، از جمله بیش از 14000 دانشجوی بین المللی و ارائه بیش از 170 دوره مختلف، RWTH Aachen بزرگترین دانشگاه فنی در آلمان است.

موسسه فناوری کارلسروهه (Karlsruhe Institute of Technology)

موسسه فناوری کارلسروهه

این موسسه در آلمان در رتبه چهارم و در جهان در رتبه 76 قرار گرفته است. هدف این دانشگاه کمک قابل توجهی به چالش های جهانی در زمینه انرژی، تحرک و اطلاعات است و از مطالعه مبتنی بر تحقیق برای آماده سازی بیش از 22000 دانشجوی خود برای یک حرفه حرفه ای استفاده می کند.

دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt-Universität zu Berlin)

دانشگاه هومبولت برلین

در سال 1810 یکی از برترین دانشگاه های آلمان کار خود را به عنوان یک مرکز آموزشی شروع کرد. این دانشگاه محلی برای پرورش بزرگترین اندیشمندان و فلاسفه جهان مانند گئورگ فردریش ویلهلم هگل بوده است.

در این مرکز آموزشی چهار دانشکده در زمینه حقوق، پزشکی، فلسفه و الهیات فعالیت می کنند. به طور کلی این موسسه بعدها در مجموع 29 برنده جایزه نوبل را در رشته های مختلف از آن خود کرد. در حال حاضر رتبه این مرکز آموزشی در آلمان 7 و در جهان 120 است. یکی از معروف ترین دانشمندان قرن 20 ام یعنی آلبرت انیشتین از سال 1914 تا 1933 یکی از اعضای هیئت مدیره این دانشگاه بود.

دانشگاه صنعتی برلین (Technical University Berlin)

دانشگاه صنعتی برلین

این دانشگاه دارای 100 دوره مختلف و شامل 40 موسسه آموزشی می شود و از جمله برترین دانشگاه های فنی این کشور محسوب می گردد. علاوه بر این شهرت این مرکز باعث شده تا عضو TU9 باشد که از جمله مهمترین بخش های فناوری آلمان به شمار می رود. در واقع این عضویت به این دانشگاه امکان تبادل دانشجو با دیگر موسسات آموزشی را فراهم کرده است. این دانشگاه در آلمان در رتبه 8 و در جهان در رتبه 154 قرار گرفته است.

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ (Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg)

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

دانشگاه مورد نظر در سال 1457 کار خود را شروع کرده است و همواره یکی از پیشگامان در زمینه تدریس و آموزش به شمار می رفته است که این موارد باعث شده در طول سال ها افتخارات زیادی را کسب نماید به طوری که تا به حال برنده 23 جایزه نوبل شده است. در حال حاضر تمرکز این مرکز بر روی تکنولوژی است و پروژه های تحقیقاتی آن تقریبا با سالیانه 229 میلیون یورو بودجه پیش می روند. این دانشگاه بخش هایی مختلفی مانند علوم طبیعی، پزشکی و … دارد.

این دانشگاه همچنین بالاترین امتیاز خود را در شاخص تحقیقات بین المللی به دست آورده است که نشان دهنده سهم بزرگ آن در تحقیقات دانشگاهی در سراسر جهان است. همچین این مرکز عضو اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا و گروه تحقیقاتی U15 آلمان است.

دانشگاه هامبورگ

این مرکز آموزشی در حال حاضر رتبه ده در جهان را دارا است. همچنین در زمینه موسسه های تحقیقاتی در زمره بهترین آن ها قرار گرفته است که از این نظر در آلمان رتبه هفتم و در سطح جهانی رتبه 101 را دارد.

دانشگاه هامبورگ در سال 1919 تاسیس شد و اولین دانشگاهی بود که تحت حکومت دموکراتیک وایمار ساخته شد. امروزه، دانشگاه هامبورگ بیش از 150 دوره ارائه می دهد و بیش از 43000 دانشجو در آن شرکت می کنند.

رتبه بندی دانشگاه های آلمان براساس موضوع

حسابداری و مالی

چهار دانشگاه آلمان در این زمینه در رتبه کمتر از صد قرار دارند، شامل موسسات زیر می شوند:

  • دانشگاه فنی مونیخ
  • دانشگاه هومبولت برلین
  • دانشگاه مانهایم
  • دانشگاه فرانکفورت آم ماین

کشاورزی و جنگلداری

دانشگاه هوهنهایم یکی از برترین دانشگاه ها در زمینه کشاورزی است و در رتبه پانزدهم لیست قرار دارد.

آناتومی و فیزیولوژی

در رتبه 38 دانشگاه فرانکفورت آم ماین قرار گرفته است و همچنین چندین دانشگاه دیگر آلمان هم جزو این لیست هستند.

مردم شناسی

دانشگاه هومبولت برلین یکی از موسسات آموزشی خوب در زمینه تحصیل در این رشته است که در حال حاضر در رتبه 31 قرار دارد.

معماری

هشت مؤسسه آلمانی در بین بهترین‌های دانشگاه های معماری جهان قرار دارند که در میان آن ها دانشگاه فنی مونیخ در رده بیست و پنجم قرار دارد. همچنین در میان 50 دانشگاه برتر، برلین قرار گرفته است که با 9 پله صعود در رتبه 32 واقع شده است.

دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه فنی آخن، دانشگاه آزاد برلین و ...

پست بعد
پست قبل

مقالات مرتبط

پست‌ها و مقالات مرتبط با این پست را می‌توانید از اینجا پیدا کنید
مطالب بیشتر
کافی شاپ های مونترال راهنمای سفر

کافی شاپ های مونترال

قدم زدن در خیابان های مونترال کانادا و هوای خنکی...

راهنمای سفر | 27 خرداد 1402

انواع مسکن برای دانشجویان در کانادا تحصیلی

انواع مسکن برای دانشجویان در کانادا

مسکن برای دانشجویان بین المللی در کانادا یکی از دغدغه...

تحصیلی | 5 اردیبهشت 1403

سفر بدون ویزا با پاسپورت کانادا عمومی

سفر بدون ویزا با پاسپورت کانادا

کانادا یکی از قوی ترین پاسپورت های جهان را دارد،...

عمومی | 2 اردیبهشت 1403

بهترین شهرهای دانشجویی در کانادا عمومی

بهترین شهرهای دانشجویی در کانادا

به دلیل سیستم آموزشی عالی کانادا، بسیاری از دانشجویان برای...

عمومی | 1 اردیبهشت 1403

دریافت وقت مشاوره