درود، چطوری میتونم به شما کمک کنم ؟

اخذ پاسپورت

طی سالیان گذشته زیاد شنیده‌ایم که فردی تابعیت کشور دیگری را گرفته و به قولی پاسپورت دوم خود را اخذ نموده است. ابتدا شاید فکر می‌کردیم که فردی که تابعیت کشوری را می‌گیرد باید تابعیت اصلی خود را باطل کند. اما، همیشه این‌گونه نیست. بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا که بالطبع مهاجرپذیر نیز می‌باشند، برای جذب سرمایه‌گذاران و همچنین نیروهای کارآمد کشورهای دیگر اجازه داده‌اند تابعیت اصلی مهاجران با اخذ پاسپورت دوم همچنان حفظ شود.

پاسپورت دوم چیست؟

پاسپورت دوم (Second Passport) به اخذ تابعیت کشور دیگری به غیر از تابعیت اصلی یک متقاضی گفته می‌شود. بدین منظور که اگر فردی می‌خواهد جایی جز کشور زادگاه خود که تابعیت آن را دارد زندگی کند یا فقط پاسپورت آن را داشته باشد، می‌تواند بدون صرف نظر از پاسپورت اصلی خود پاسپورت دوم را که متعلق به کشور هدف او است دریافت نماید. با اخذ پاسپورت دوم فرد می‌تواند بنا به نیاز خود از هر کدام از گذرنامه‌ها و تابعیت‌های خود برای سفر، کار، زندگی و حقوق اجتماعی در هر دو کشور استفاده کند. در حالت کلی، می‌توان گفت پاسپورت دوم مزایای استفاده از فرصت‌ها و امکانات یک کشور را دو برابر حالت عادی فراهم خواهد آورد. استفاده از حقوق اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در هر دو کشور برای فردی که پاسپورت دوم دارد امکان‌پذیر و در دسترس می‌باشد. در حال حاضر، بین تمام مسیرهایی که متقاضی پاسپورت در اختیار دارد تا آن را کسب کند، روش سرمایه‌گذاری یا اهدای پول محبوب‌ترین و پرکاربردترین گزینه روش اخذ پاسپورت دوم سریع به حساب می‌آید.

مزایای دریافت ارزانترین پاسپورت دوم

به طور معمول فردی که برای اخذ پاسپورت دوم اقدام می‌کند، می‌خواهد از مزایای پاسپورت جدید خود استفاده نماید. مزایایی که با تابعیت فعلی خود امکان استفاده از آنها را ندارد.  با این حال، متقاضی پاسپورت ابتدا باید شرایط خود را با گزینه‌های در دسترس سنجیده و بعد از آن پاسپورت کشور مورد نظرش را انتخاب کند. هر پاسپورت و هر کشوری مزایای خاص خود را خواهد داشت. برای مثال؛ اخذ تابعیت کشورهای اروپایی حوزه شینگن علاوه بر مزایای یک زندگی استاندارد، این امکان را به دارنده پاسپورت آنها می‌دهد تا حق انتخاب زندگی و کار را بین ۲۶ کشور این حوزه داشته باشد.

مزایای دریافت ارزانترین پاسپورت دوم

به طور معمول فردی که برای اخذ پاسپورت دوم اقدام می‌کند، می‌خواهد از مزایای پاسپورت جدید خود استفاده نماید. مزایایی که با تابعیت فعلی خود امکان استفاده از آنها را ندارد.  با این حال، متقاضی پاسپورت ابتدا باید شرایط خود را با گزینه‌های در دسترس سنجیده و بعد از آن پاسپورت کشور مورد نظرش را انتخاب کند. هر پاسپورت و هر کشوری مزایای خاص خود را خواهد داشت. برای مثال؛ اخذ تابعیت کشورهای اروپایی حوزه شینگن علاوه بر مزایای یک زندگی استاندارد، این امکان را به دارنده پاسپورت آنها می‌دهد تا حق انتخاب زندگی و کار را بین ۲۶ کشور این حوزه داشته باشد.

به همین ترتیب، دریافت ارزانترین پاسپورت دوم هر کشور دیگری نیز از مزایای خاص خود بهره‌مند خواهد بود. برای هم‌وطنان ایرانی، اما، با داشتن پاسپورت دوم این مزایا تقریباً مشترک خواهد بود. بدون توجه به کشور انتخابی، مزایای پاسپورت برای یک شهروند ایران می‌تواند موارد ذیل را شامل شود:

چگونه پاسپورت دوم بگیریم؟

روند اخذ پاسپورت دوم به روش و مسیری بستگی دارد که متقاضی انتخاب خواهد کرد. اگر بخواهیم تمام گزینه‌های دریافت پاسپورت را ذکر کنیم به دسته‌بندی‌های متفاوتی بر می‌خوریم. ولی، به طور کلی، اخذ پاسپورت در دو گروه «اخذ پاسپورت دوم از طریق سرمایه‌گذاری» و «اخذ پاسپورت دوم بدون نیاز به سرمایه» قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که تمام کشورهای دنیا طبق قوانین مخصوص خودشان برنامه صدور پاسپورت دوم را ندارند. در صورتی که متقاضی بخواهد تابعیت این کشورها را به دست آورد، مجبور خواهد بود از تابعیت اصلی خود صرف نظر کند. به همین دلیل، این کشورها برای مهاجرت معمولاً انتخاب نمی‌شوند. از جمله کشورهایی که از نظر سطح زندگی در شرایط مطلوبی به سر می‌برند ولی پاسپورت دوم را ارائه نمی‌دهند، می‌توان به ژاپن و سنگاپور اشاره کرد. و نکته جالب اینجاست که پاسپورت هر دو کشور در چند سال اخیر در صدر باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا قرار داشته است.

در روش «سرمایه‌گذاری»، که متقاضی برای اخذ پاسپورت دوم نیاز به هزینه سرمایه شخصی معینی دارد، معمولاً مسیر ساده‌تر و واضح‌تر به نظر می‌رسد. در این روش، متقاضی باید مقدار مشخصی از سرمایه خود را بنا به برنامه کشور مورد نظر از زادگاه خود به کشوری که خواهان پاسپورت آن است منتقل کند. حال، این انتقال می‌تواند به صورت ابتیاع املاک و مستغلات بوده، خرید سهام و اوراق دولتی باشد، و یا با عنوان اهدای پول و بدون بازگشت به آن کشور هبه شود.

 

البته در زیرشاخه روش سرمایه‌گذاری می‌توان به برنامه‌های تمکن مالی (خودحمایتی) و ثبت شرکت نیز اشاره داشت که فرآیند مشکل‌تر و پیچیده‌تری نسبت به روش مستقیم سرمایه‌گذاری خواهند داشت. اما، مسیرهایی نیز برای رسیدن به پاسپورت دوم است که نیازی به هزینه سرمایه نخواهد داشت. با این حال، ضوابط و شرایط مشکل‌تری را باید رعایت کرد تا از طریق آنها به پاسپورت رسید. در زیر تمامی برنامه‌های موجود که به اخذ پاسپورت منتهی می‌شوند را به صورت تیتروار با شرحی کوتاه ذکر خواهیم کرد:

بهترین روش اخذ پاسپورت دوم

با توجه به به مطالبی که ذکر شد، مشخص است که بهترین راه برای اخذ پاسپورت دوم روش سرمایه‌گذاری است. این امر دلایل مختلفی دارد که مهمترین آنها فرآیند سریع برای رسیدن به پاسپورت می‌باشد. در بین روش‌های ذکر شده تحت برنامه‌های سرمایه‌گذاری، خرید ملک و اهدای پول محبوب‌ترین مسیرها برای رسیدن به پاسپورت دوم به شمار می‌آیند. با روش خرید ملک سرمایه متقاضی حفظ شده و در آینده می‌تواند ملک خریداری شده خود را به فروش برساند. اما، با اهدای پول به دولت کشور مربوطه بازگشتی برای سرمایه در کار نخواهد بود، البته با این مزیت که میزان سرمایه درخواستی کمتر از خرید ملک در همان کشور می‌باشد و همچنین مشکلات خرید و نگهداری ملک بر سر راه سرمایه‌گذار نخواهد بود.

 

برخی از کشورهایی که برنامه‌های اخذ پاسپورت دوم را دارند تنها گزینه خرید ملک را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. به طور معمول این کشورها نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و مستغلات داشته و پول نقد احتیاجی ندارند. کشورهای اروپایی صادر کننده پاسپورت دوم از این دسته‌اند. اما، کشورهایی نیز می‌باشند که کمتر توسعه یافته‌اند و برای پیشبرد پروژه‌های دولتی و زیرساختی در کشورهای خود احتیاج به سرمایه نقد دارند. کشورهای حوزه کارائیب از این دسته کشورها می‌باشند.

خرید پاسپورت دوم

اصطلاح «خرید پاسپورت دوم» از زمانی رواج یافت که برخی از کشورها با برنامه‌های جدید مهاجرتی خود به سرمایه‌گذاران خارجی این فرصت را دادند تا با پرداخت سرمایه‌ای نسبتاً زیاد و بدون شرایط دست‌وپاگیر زیادی بتوانند پاسپورت و تابعیت دوم خود را بگیرند. شاید مناسب‌ترین اصطلاح برای اخذ پاسپورت از طریق اهدای پول که اغلب کشورهای حوزه کارائیب از آن استفاده می‌کنند، همان «خرید پاسپورت دوم» باشد.

 

در این برنامه، متقاضی بدون نیاز به ارائه مدرک زبان، شغلی و سایر مهارت‌های احتمالی و همچنین بدون نیاز به حضور در کشور مربوطه، تنها باید منبع و مرجع پول سرمایه‌گذاری را برای دولت این کشورها مشخص کند تا اثبات نماید از راه قانونی به دست آمده است. بنابراین، متقاضی تابعیت با پرداخت مستقیم پولی که بازگشت ندارد صاحب پاسپورت دوم ارزان برای خود و خانواده‌اش شده است.

تمدید پاسپورت دوم

بسیاری از کشورهایی که پاسپورت به متقاضیان می‌دهند اعتبار پاسپورت‌های‌شان ۱۰ ساله می‌باشد. اما برخی از آنها نیز گذرنامه‌هایی با اعتبار ۵ سال برای متقاضیان صادر خواهند کرد. پس از اتمام اعتبار پاسپورت، به طور حتم می‌بایست آن را تمدید نمود. اگر دارنده پاسپورت داخل کشور صادرکننده گذرنامه باشدکه با رجوع به مراکز مربوطه تمدید پاسپورت دوم خود را انجام خواهد داد.

اما، بسیاری از افرادی که پاسپورت دوم دریافت می‌کنند، لزوماً در آن کشور زندگی نخواهند کرد. در این صورت متقاضی با تکمیل فرم‌های مربوطه، جمع‌آوری برخی از مدارک شناسایی خود و صرف هزینه‌ای اندک، پاسپورت قبلی و مدارک خود را برای آن کشور ارسال نموده تا فرآیند تمدید پاسپورت دوم طی شده و پاسپورت جدید برای وی و خانواده‌اش با پست ارسال شود. همچنین، برای زوج‌هایی که پس از اخذ پاسپورت خود صاحب فرزند می‌شوند و تقاضای پاسپورت برای فرزند خود را دارند نیز فرآیند به همین منوال است. آنها باید مدارک شناسایی خود و اسناد تولد فرزند خود را برای اداره مهاجرت کشور مربوطه ارسال نموده تا گذرنامه برای فرزند تازه به دنیا آمده صادر گردد.

لازم به ذکر است که فرآیند تمدید پاسپورت دوم نیز ساده نبوده و بهتر است تا از طریق وکلای مجرب آسان سفر این امر صورت پذیرد.

سوالات متداول اخذ پاسپورت

داشتن پاسپورت دوم امکان سفر آزادانه به کشورهای مختلف بدون نیاز به اخذ ویزا و تجارت با اقتصادهای بزرگ جهان مانند آلمان، فرانسه را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

درحال حاضر کشور های دومنیکا و ترکیه بهترین گزینه های ممکن برای دریافت پاسپورت دوم هستند.

یکی از بهترین راه های اخذ پاسپورت دوم اقدام به سرمایه گذاری در یکی از دو کشور معرفی شده است. با اقدام به سرمایه گذاری فرایند اخذ پاسپورت دوم در مسیر ساده تری برای شما فراهم می شود.

به طور کلی تفاوتهای زیادی میان تابعیت (پاسپورت دوم) و اقامت وجود دارد. تابعیت بدون شرط است و افراد پس از دریافت آن دارای حق زندگی دائم، حق رای و کلیه حقوق قانونی سایر شهروندان آن کشور هستند. شما می توانید از تمام حقوق به صورت تمام و کمال استفاده کنید و یا حتی خود را نامزد مشاغل رده بالای دولتی کنید. اما برای حفظ اقامت در بسیاری از کشورها شرط های بسیاری وجود دارد. در صورت گرفتن اقامت از یک کشور، حق و حقوق شما نسبت به شهروندان محدودتر است. وقتی شما از کشوری تابعیت می گیرید، مجبور به زندگی در آنجا نیستید و هیچگونه محدودیت زمانی برای شما وجود نخواهد داشت. اما حق اقامت معمولاً دارای زمان محدودی است و در صورتیکه شخص مقیم، حدود 6 ماه از سال را در کشور محل اقامت زندگی نکند، دچار مشکلاتی شده و حتی ممکن است حق اقامت خود را از دست بدهد و همین موضوع باعث میشود تابعیت دومینیکا بسیار با ارزش تر از اقامت کشورهای دیگر گردد.

هنگامی که تابعیت دومینیکا را دریافت کردید ، شما مانند همه شهروندان حق زندگی ، کار و تحصیل در دومینیکا را خواهید داشت. با داشتن گذرنامه دومینیکا، شما می توانید بدون داشتن ویزا یا با ویزا در هنگام ورود به حدود 140 کشور و سرزمین ، از جمله مراکز مهم تجاری سفر کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایای شهروندی دومینیکا، اینجا را کلیک کنید.