درود، چطوری میتونم به شما کمک کنم ؟

ویزا توریستی

ویزای توریستی یکی از متداول‌ترین و پرتقاضاترین انواع ویزا است که به روش‌های مختلفی برای گردشگران صادر می‌شود.. در واقع، ویزا سندی است که توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارت یا کنسولگری برای شهروندان سایر کشورها صادر می‌شود و طبق آن درخواست اتباع خارجی برای ورود، عبور یا اقامت در کشور متبوع آن سفارت به تائید رسیده است.

البته ویزا با توجه به هدف سفر و نیز روش صدور بسیار متنوع است؛ در این رابطه، ویزای توریستی (Tourist visa) یکی از رایج‌ترین و پرتقاضاترین انواع ویزا است و همان طور که از نام آن پیدا است برای سفر کوتاه مدت در کشور مقصد صادر می‌شود. این ویزا صرفا برای گردش در کشور مقصد یا دیدار بستگان در مدت معینی صادر می‌شود و دارنده آن به‌هیچ اجازه کار یا تحصیل در کشور مقصد را با ویزای توریستی ندارد.

مراجعه حضوری

مراجعه به سفارت متداول‌ترین روش برای صدور ویزا در اقصی نقاط جهان است؛ به این ترتیب که متقاضی ابتدا درخواست خود را (حضوری، ثبت‌نام اینترنتی یا تماس تلفنی) به سفارت یا کنسولگری ارائه می‌دهد. سپس در وقت تعیین شده با در دست داشتن مدارک درخواستی به محل سفارت مراجعه کرده و سایر مراحل مانند تحویل مدارک، پرداخت هزینه صدور ویزا و… را انجام می‌دهد. برای صدور ویزای برخی از کشورها مانند کشورهای عضو پیمان شینگن و کانادا، ارائه اطلاعات بیومتریک شامل انگشت‌نگاری و تصویربرداری، از مراحل الزامی صدور ویزا محسوب می‌شود. البته تعدادی از سفارت‌ها به‌دلیل تسهیل صدور ویزا و پیشگیری از اتلاف وقت، مراحل فنی صدور ویزا مانند تعیین وقت، تحویل و عودت مدارک و جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک را به کارگزار خدمات ویزا واگذار کرده‌اند.

ویزا آنلاین

ویزای آنلاین (online visa) یا ویزای الکترونیک روشی جدید محسوب می‌شود که دولت‌ها به‌منظور تسهیل صدور روند ویزا و در راستای ترویج دولت الکترونیک (e-government) راه‌اندازی کرده‌اند. با این روش نیازی به مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولگری کشورها وجود ندارد و متقاضیان به‌راحتی می‌توانند به‌صورت اینترنتی درخواست خود را به مراجع قانونی ارسال، هزینه ویزا را پرداخت و در نهایت ویزای خود را دریافت کنند. کشورهای استرالیا، ترکیه، نیوزلند، گرجستان و ایران از جمله کشورهایی هستند که صدور ویزای الکترونیک را اجرایی کرده‌اند.

انواع ویزا

ویزا در بدو ورود (visa on arrival) برای دریافت این ویزا نیازی به تعیین وقت یا مراجعه حضوری به سفارت وجود ندارد و صرفا در زمان ورود به کشور مقصد ضمن پرداخت وجه (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک نیز دارند) مهر یا برچسب ویزا در پاسپورت درج می‌شود.

معاف از ویزا (visa free) کشورهای معاف از ویزا کشورهایی هستند که برای سفرهای توریستی نیازی به دریافت ویزا وجود ندارد. برای مثال، سال‌ها قبل تفاهم‌نامه‌ای (در زمان آتاتورک و رضا‌خان) میان دو کشور ایران و ترکیه به امضا رسیده که طبق آن شهروندان دو کشور برای ورود به خاک یکدیگر نیازی به دریافت ویزا ندارند. همچنین، کشورهای اروپایی تحت پیمانی با همین نام، قوانین یک‌پارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده‌اند که طبق آن شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه برای سفر و اقامت در این مناطق، به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به «ویزای شینگن» (Schengen Visa) نیاز ندارند.

اعتبار ویزای توریستی

ویزاهای توریستی از نوع ویزای کوتاه مدت (موقت) محسوب می‌شوند و به‌صورت یکبار ورود یا سینگل (Single visa) صادر می‌شوند؛ به این معنی که دارنده ویزا صرفا در طول مدت اعتبار ویزا مجاز به اقامت در کشور مقصد است. مدت اعتبار نیز برای کشورهای مختلف متفاوت است؛ برای مثال، مدت قانونی اقامت با ویزای توریستی در کشورهای عضو شینگن مدت ۹۰ روز در بازه‌ای ۱۸۰ روزه، در امارات ۱۴ روز و… است. مهم‌ترین نکته در این رابطه ترک کشور مقصد به هنگام پایان اعتبار ویزا است؛ زیرا اقامت حتی یک روز بیشتر از موعد مقرر غیرقانونی محسوب می‌شود.

محدودیت‌های ویزای توریستی

ویزاهای توریستی محدود به گردش در کشور مقصد و در بعضی موارد دیدار از آشنایان و بستگان می‌شوند و دارندگان این ویزا مجاز به کار یا ادامه تحصیل در کشور مقصد نیستند.

مدارک ویزای توریستی

مدارک لازم برای صدور ویزای توریستی کشورهای مختلف متغیر است، ولی در حالت کلی موارد مشترکی بین مدارک درخواستی تمام کشورها برای صدور ویزای شینگن وجود دارد که به شرح زیر است:

برای اخذ ویزای توریستی به چه مدارکی نیاز داریم؟

چه دلایلی موجب ریجکت شدن ویزای توریستی می‌گردد؟

داشتن دعوتنامه چه تاثیری در اخذ ویزای توریستی دارد؟

داشتن دعوتنامه معتبر در روند ا

برای اخذ ویزای توریستی به چه مدارکی نیاز داریم؟

چه دلایلی موجب ریجکت شدن ویزای توریستی می‌گردد؟

دلایل مختلفی چون نداشتن سابقه سفر کافی، عدم ارائه گواهی‌های تمکن مالی معتبر و به مقدار نیاز، داشتن سوء پیشینه و یا ارائه مدارک جعلی می‌تواند منجر به ریجکت شدن ویزای توریستی گردد. شایع‌ترین دلیل ریجکتی ویزای توریستی قانع نشدن آفیسر مهاجرتی نسبت به بازگشت متقاضی به کشور خود است. از آنجایی که بسیاری از افراد پس از وارد شدن به کشور مقصد درخواست پناهندگی می‌کنند، سخت‌گیری زیادی نسبت به این موضوع پدید آمده و متقاضیان ویزای توریستی باید تمامی مدارکی را که گواه بر قصد آن‌ها برای بازگشت است، به سفارت مربوطه ارائه کنند.

سوالات متداول مشتریان آسان سفر

پاسپورت معتبر (اغلب با 6 ماه اعتبار)، تصویر پرسنلی مناسب، فرم درخواست ویزای توریستی، پرداخت هزینه ویزا و رسید آن، ارائه مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی و ارائه مدارک مربوط به محل اقامت در طول سفر مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی هستند.

دلایل مختلفی چون نداشتن سابقه سفر کافی، عدم ارائه گواهی‌های تمکن مالی معتبر و به مقدار نیاز، داشتن سوء پیشینه و یا ارائه مدارک جعلی می‌تواند منجر به ریجکت شدن ویزای توریستی گردد. شایع‌ترین دلیل ریجکتی ویزای توریستی قانع نشدن آفیسر مهاجرتی نسبت به بازگشت متقاضی به کشور خود است. از آنجایی که بسیاری از افراد پس از وارد شدن به کشور مقصد درخواست پناهندگی می‌کنند، سخت‌گیری زیادی نسبت به این موضوع پدید آمده و متقاضیان ویزای توریستی باید تمامی مدارکی را که گواه بر قصد آن‌ها برای بازگشت است، به سفارت مربوطه ارائه کنند.

داشتن دعوتنامه معتبر در روند اخذ ویزای توریستی اغلب کشورها تاثیری مثبت دارد. به عبارت دیگر در صورتی که از طرف فردی داخل کشور مقصد دعوتنامه‌ای رسمی دریافت کنید، شانس اخذ ویزای شما افزایش پیدا می‌کند، تا جایی که اخذ ویزای توریستی بسیاری از کشورهای اروپایی بدون دعوتنامه امکان‌پذیر نیست

به دلیل محدودیت‌ها و قوانین وضع شده توسط دونالد ترامپ، اخذ ویزای توریستی آمریکا برای ایرانیان تقریبا غیرممکن است. اگرچه با روی کار آمدن بایدن امید است که شرایط دچار تغییر گردد و دوباره بتوان ویزای توریستی آمریکا را دریافت کرد.

خیر، به علت حفظ سلامتی آحاد جامعه و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، تقریبا هیچ کشوری اقدام به صدور ویزای توریستی جدید نمی‌کند. افرادی که ویزای توریستی چندین ساله داشته‌اند، در صورت وجود ضرورت (دیدار با اعضای خانواده و یا دلایل دیگر) می‌توانند به کشور مقصد سفر کنند.

برای ورود به تمامی کشورهای حوزه شینگن شامل اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس جنوبی، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلونی، اسپانیا و سوئد نیاز به اخذ ویزای شینگن دارید.