اخذ اقامت ترکیه و مزایایی دریافت حق شهروندی ترکیه

ترکیه کشوری در منطقه اورآسیا (بین قاره اروپا و آسیا)، با زبان رسمی ترکی استانبولی و واحد پولی لیر است. اقتصاد این کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است لذا بسیاری از شهروندان کشورهای همسایه از جمله روسیه، چین، افغانستان، ایران و کشورهای عربی و … تمایل به دریافت پاسپورت این کشور را به عنوان تابعیت دوم داشته اند که این امر موجب شده است متقاضیان اخذ پاسپورت ترکیه بتوانند از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، پاسپورت و تابعیت این کشور را بدست بیاورند.

اخذ تابعیت، شهروندی و پاسپورت ترکیه

در گذشته سرمایه گذاران برای اخذ اقامت ترکیه میبایست مبلغی بین 1 تا 3 میلیون دلار آمریکا به روش های مختلف در ترکیه سرمایه گذاری می کردند اما در قوانین جدید در سال 2018 این مبلغ به 250 هزار دلار کاهش پیدا کرده است. لذا با خرید ملک و یا آپارتمان در ترکیه و سرمایه گذاری به مبلغ بالای 250 هزار دلار آمریکا در مدت تنها 2 الی 4 ماه می توانید شهروندی و پاسپورت کشور ترکیه را دریافت نمایید.
گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک

مزایای سرمایه گذاری در کشور ترکیه

استانبول , ترکیه

اعتبار پاسپورت ترکیه

ارزیابی رایگان

همین امروز بصورت رایگان وضعیت خود را ارزیابی کنید تا مشاوره دریافت کنید

مشاوره رایگان

ساعت مشاوره را رزرو و با کارشناسان ما مشاوره رایگان داشته باشید

پارکینگ رایگان

بدون نگرانی،‌ گروه آسان سفر برای شما پارکینگ رایگان رزرو می کنند

چک لیست مدارک مورد نیاز جهت اخذ شهروندی ترکیه

فرایند کار از ابتدای سفر به ترکیه تا اخذ پاسپورت

سوالات متداول اقامت ترکیه

بله، خرید ملک با مبالغ کمتر نیز می تواند موجب اخذ اقامت ترکیه شود. شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا می توانید اقامت 3 ساله ترکیه را کسب کنید البته این اقامت از نوع توریستی است، به این معنا که در این روش اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید به صورت قانونی استخدام شوید امکان دریافت مجوز کار وجود دارد. این اقامت قابلیت تمدید نیز دارد.

مدت زمان اعطای شهروندی و اخذ پاسپورت از روز خرید خانه در ترکیه بین دو ماه الی چهار ماه می‌ باشد.

خیر. شما امکان داشتن دو تابعیت ترکیه و ایران را به طور همزمان دارید.

بله، شما می توانید از روز اول ملک خود را اجاره دهید.

خیر. تمامی اعضای خانواده درجه یک فرد از جمله همسر و فرزندان زیر 18 سال از این مزیت به طور یکسان برخوردار می شوند.

بله این امکان وجود دارد که شما برای مثال 2 ملک 125 هزار دلاری مجموعا به ارزش 250 هزار دلار خریداری نمایید و بعد از طریق سرمایه گذاری اقدام به دریافت شهروندی و اخذ پاسپورت نمایید.

بله در صورت انصراف از خرید ملک مورد نظر، مبلغ بیعانه که بصورت امانت در دست پروژه بوده بصورت کامل به شما عودت می گردد.

خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از روش سرمایه گذاری اجباری نمی باشد.

معمولاٌ برای بازکردن حساب نیاز به اقامت ترکیه دارید اما وکیل میتواند در باز کردن حساب بانکی بدون نیاز به داشتن اقامت به شما کمک کند و پس از دریافت کد مالیاتی برای شما افتتاح حساب را انجام دهد.

قبل از اینکه سند ملک خود را تحویل بگیرید، حتما کارشناس رسمی دولت باید ملک شما را کارشناسی کند و رقم کارشناسی خود را مشخص کند. این بخش از پروسه بسیار اهمیت دارد چون مبلغی که ملک کارشناسی می شود میبایست بسیار نزدیک به رقم خرید شما و بالای 250٫000 دلار باشد و در این مرحله نیز حضور وکیل بسیار مورد نیاز است

اقامت به شما کمک کند و پس از دریافت کد مالیاتی برای شما افتتاح حساب را انجام دهد.

با توجه به شرایط خاص برخی از کشورها مانند ایران که امکان واریز پول با این شرایط وجود ندارد، دولت ترکیه تبصره قائل شده و مطابق با این تبصره این شهروندان میتوانند پول را از طریق صرافی ها به حساب خود در ترکیه واریز کنند و سپس از حساب خود در داخل ترکیه به حساب بانکی فروشنده ملک واریز کنند.

بله، با توجه به اینکه مبلغ سرمایه گذاری برای اخذ شهروندی میبایست حداقل 250 هزار دلار باشد که در صورت تغییر قیمت لیر، میبایست ما به التفاوت مبلغ را به پروژه پرداخت نمایید که پس از انجام امور اداری این مبلغ به شما عودت می گردد.

خیر، در زمان به نام شدن سند وکیل بر پروسه رهن گذاشتن روی سند ملک نظارت می کند تا به درستی انجام شود و رهن سه ساله برای اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک روی ملک شما گذاشته شود. لذا بعد از گذشت سه سال شما می توانید اقدام به فروش و واگذاری ملک خود نمایید.

بله، هزینه مالیات نقل و انتقال 4% ارزش فعلی ملک می باشد که بسته به پروژه این مبلغ توسط خود پروژه پرداخت شده و یا بصورت مساوی فی مابین خریدار و فروشنده تقسیم می گردد.

بله، در ترکیه یک مالیات سالانه نیز داریم که با توجه به نوع ملک در سند ذکر می شود:

  • املاک مسکونی 0.1%
  • املاک تجاری 0.4%
  • زمین های کشاورزی 0.2%

سیتم مالیاتی ترکیه به گونه ای تنظیم شده است که هر پولی که بابت فروش یک ملک به صورت رسمی در سند قید می شود، ملاک عمل قرار گرفته و بر مبنا آن مالیات دریافت می شود. لذا برخی از افراد هنگام خرید و فروش ملک توافق کرده و میزان قیمت مدنظر را که در سند درج می شود، پایین تر قید میکنند. تا مالیات کمتری بپردازند. و این امر به صورت معمول در معاملات ملکی در ترکیه دیده می شود.

میزان مالیات بر درآمد هنگام خرید و فروش ملک در ترکیه، براساس جدولی تعیین می شود. و از هر مقطعی به مقطعی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر ملکی را با قیمت ۲۰۰ هزار لیر خریدید و به قیمت 300 هزار لیر فروختید و سود حاصل ۱۰۰ هزار لیر بود، میزان مالیات شما ۱۵ درصد است و اگر میزان سود شما بیشتر از ۱۰۰ هزار لیر باشد، میزان مالیات شما ممکن است تا ۲۰ درصد افزایش یابد و همینطور هرچه سود بیشتر باشد، درصد مالیات آن نیز افزایش می یابد.

باید توجه داشت این مالیات بر کسب درآمد از طریق خرید و فروش ملک زمانی دریافت می شود، که شما ملک را قبل از ۵ سال واگذار نمایید. یعنی فاصله زمانی خرید و فروش ملک اگر بیشتر از ۵ سال باشد، به طور کلی از مالیات بردرآمد ناشی از خرید و فروش املاک ، معاف می باشید و در صورتیکه کمتر از ۵ سال آن را فروخته باشید، هنگام فروش باید مالیات آن را بپردازید.

سرمایه گذاری در ترکیه از چندین طریق دیگر نیز امکانپذیر است که مبلغ سرمایه گذاری شده در ترکیه باید به مدت سه سال در این کشور باقی بماند:

  • سرمایه گذاری به صورت سپرده بانکی به ارزش 500،000 دلار آمریکا
  • خرید سهام به ارزش 500،000 دلار آمریکا
  • خرید اوراق قرضه به ارزش 500،000 دلار آمریکا
  • ثبت شرکت و استخدام 5 نیروی کار که شهروند ترکیه هستند.

ویزای دانشجویی نمی تواند به پاسپورت ترکیه تبدیل شود و باید نوع اقامت تغییر کند. پس از تحصیل به فرصت داده می شود تا در ترکیه کاریابی کنید و اقامت کاری بگیرید.

قانون اعطای تابعیت در ترکیه از اصل خون پیروی می کند و به فرزندان اتباع بیگانه که در این کشور متولد می شوند تابعیت داده نمی شود.

مشاوره رایگان اقامت فرانسه با خانم آیدا سلطان