اقامت اسپانیا با تمکن مالی

همواره روش های متفاوتی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی وجود داشته است که افرادی که مایل به مهاجرت هستند، می توانند با توجه به شرایط خود یکی از راه ها را انتخاب کنند. در این میان کشور اسپانیا که جزو کشورهای اروپایی است و در حوزه شنگن قرار دارد، شرایط ویژه ای برای مهاجران فراهم کرده است. چنانچه از سرمایه ای مطلوب برای زندگی برخوردار هستید یکی از راه های مهاجرتی به این کشور اقامت اسپانیا با تمکن مالی است که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

تصویری از اسپانیا

اقامت تمکن مالی چیست؟

نام دیگر این روش اقامت خود حمایتی اسپانیا است که در این حالت فرد باید ثابت کند که برای زندگی در این کشور توانایی مالی لازم را دارد و برای اثبات این موضوع می تواند املاک، حقوق بازنشستگی یا سپرده بانکی خود را ارائه دهد.

مهمترین نکته اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی این است که شخصی که مایل به دریافت این نوع اقامت است، باید مدارکی را نشان دهد که می تواند در این کشور بدون داشتن هیچ شغلی زندگی کند. در نتیجه پس انداز مالی شما، درآمد حاصل از اجاره ملک، درآمد ثابت بازنشستگی و سود سهام می توانند راهی برای اثبات این موضوع باشد.

در این نوع اقامت امکان کار کردن برای شما در اسپانیا فراهم نیست و نمی توانید هیچ کدام از موقعیت های شغلی در این کشور را داشته باشید. پس شما باید اثبات کنید که بدون اینکه سرباری برای دولت اسپانیا باشید، می توانید در این کشور زندگی کنید. این ویزا را از آن جهت خود حمایتی می نامند که شما اثبات خواهید کرد، در مدت زمان حضور در این کشور منبع مالی کافی را برای هزینه های زندگی خود دارید.

تمکن مالی اسپانیا و استانداردهای سرمایه گذاری

نکته ویژه برای کسانی که مایل به دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا هستند این است که در مدت زمان اقامت خود در این کشور به هیچ وجه نمی توانند کار کنند، چنانچه آن ها مشغول به کار شوند، بعد از گذشت یک سال قادر به تمدید ویزای خود نیستند. در ادامه به بیان استانداردهای سرمایه گذاری اسپانیا می پردازیم:

ریسک مصادره اموال در اسپانیا

یکی از عواملی که در هنگام سفر به کشورهای خارجی باید در نظر گرفت احتمال مصادره شدن اموال است. البته این قضیه در صورتی رخ می دهد که شما از قوانین کشور اطلاع نداشته باشید و ناخواسته یا حتی عمدا از آن ها تخطی کنید. این شاخص باعث می شود که شما درباره کشوری که قصد مهاجرت دارید به اندازه کافی تحقیق کنید تا ببینید آیا پیش از این کشور مورد نظر چنین کاری انجام داده است یا خیر؟

نرخ کنترل فساد قضایی و حقوقی

یکی دیگر از نرخ هایی که در هنگام اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی باید در نظر بگیرید Corruption rate است. این نرخ نشان دهنده این است که دولت تا چه اندازه مایل به کنترل فساد در کشور خود است و به مبارزه با آن می پردازد. به این صورت شما می توانید از امنیت سرمایه گذاری در آن کشور باخبر شوید. پس پیش از اینکه برای ویزای اسپانیا دست به کار شوید، حتما این دو نرخ را مورد بررسی قرار داده یا با کارشناسان آسان سفر تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

تمکن مالی اسپانیا و شاخص های اقتصادی تاثیرگذار

شاخص های اقتصادی که می تواند برای اقامت تمکن مالی مهم باشند، شامل موارد زیر می شوند:

نرخ تورم در اسپانیا

نرخ تورم یکی از بخش های اساسی و تاثیرگذار در زندگی است که در هنگام مهاجرت هم باید به آن توجه داشت. طبق بررسی های انجام شده در سال 2019 میزان تورم در این کشور از دو درصد کمتر بوده است که نشان می دهد، هزینه زندگی و قیمت کالاهای مختلف در این کشور چندان دستخوش تغییرات نمی شود.

رشد اقتصادی در اسپانیا

برای تعیین رشد اقتصادی باید میزان تغییرات در تولید ناخالص را در سال مشخص کرد. با این محاسبه متوجه می شویم که آیا میزان تولید روند صعودی داشته یا نزولی. معمولا نرخ رشد در اکثرا کشورها در طی سال دو الی سه درصد است که این قضیه بستگی به رکود اقتصادی و پیشرفت های اقتصادی آن کشور دارد. چنانچه رشد اقتصادی از 5 درصد بیشتر باشد، می توان گفت که کشور مورد نظر رشد اقتصادی بسیار مناسبی دارد.

رشد تولید ناخالص داخلی در سال های 2022 و 2023 به ترتیب به 5.5 و 1.6 درصد به سمت بالا بوده است و اقتصاد اسپانیا در وضعیت مناسبی به سر می برد.

نرخ رشد قیمت ملک در اسپانیا

با داشتن اقامت خود حمایتی اسپانیا می توانید در این کشور ملکی را خریداری نمایید. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که قیمت ملک در اسپانیا در طی این چند سال روند افزایشی داشته است. پس شما می توانید با خرید ملک و گرفتن اجاره بهای آن به سود مناسبی دست یابید.

تمکن مالی برای اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق طرح خود حمایتی چقدر است؟

برای گرفتن اقامت تمکن مالی اسپانیا شخص متقاضی باید نشان دهد که درآمد او ماهانه به اندازه 2.130 یورو است و بتوانید برای کسانی که به عنوان همراه با شما هستند مبلغی به اندازه 532.52 یورو ارائه دهید. روش دیگر این است که برای شخص متقاضی اصلی تقریبا سی هزار یورو، همسر هشت هزار یورو و برای هر کدام از فرزندان تقریبا هفت هزار یورو تمکن مالی داشته باشید.

منابع مالی برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی کدامند؟

منبعی که با استفاده از آن می توانید نشان دهید که تمکن مالی مورد نظر برای گرفتن ویزای اسپانیا از طریق تمکن مالی را دارید، از طریق سود سهام شرکت، حقوق بازنشستگی، سود سپرده بانکی، سود بورس و اجاره املاک است.

تمکن مالی اسپانیا و مزایای آن

بیمه رایگان برای اعضای خانواده و فرد اصلی

تحصیل رایگان برای فرزندان

برای پذیرش درخواست محدودیتی در نظر گرفته نشده است.

انجام کارهای اقامتی بین 6 الی 9 ماه به طول می انجامد.

سفر در حوزه شنگن بدون ویزا برای همه اعضای خانواده و فرد اصلی

اخذ اقامت دائم بعد از 5 سال

اخذ شهروندی بعد از ده سال

تمکن مالی اسپانیا و معایب آن

در سیستم خودحمایتی اتریش چنانچه فرد بتواند همه مدارک لازم را ارائه دهد و در زمان مناسب برای گرفتن این اقامت اقدام کند، افسر پرونده نمی تواند درخواست وی را رد کند، یعنی نظر این فرد هیچ اهمیتی در گرفتن اقامت شما ندارد. اما در اقامت اسپانیا با تمکن مالی نظر افسر پرونده بسیار مهم است و حتی اگر شما مدارک خود را به صورت کامل ارائه دهید، امکان رد شدن شما وجود دارد. با این حال شما می توانید بدون محدودیت هر چند بار که بخواهید درخواست این نوع اقامت را داشته باشید.

مراحل دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی چیست؟

اولین مرحله برای گرفتن اقامت تمکن مالی این است که شخص متقاضی درخواست خود درباره اقامت اسپانیا را به همراه مدارک لازم به سفارت تحویل دهد. چنانچه سفارت با درخواست شما موافقت کند اجازه اقامت موقت که می توان آن را تمدید کرد به شما داده می شود. برای تمدید کردن اقامت اسپانیا با تمکن مالی باید موارد زیر را ارائه دهید:

درآمد ثابت ماهانه که هنگام درخواست برای تمدید اقامت باید آن را اثبات کنید.

آدرس محل زندگی و بیمه پزشکی معتبر

شرایط اخذ اقامت موقت و دائم اسپانیا از طریق تمکن مالی چیست؟

زمانی که درخواست شما مورد قبول قرار گرفت، اقامت یک ساله به صورت موقت دریافت می کنید و بعد از آن می توانید 2 بار دیگر اقامت خود را تمدید نمایید. تمدید ویزا برای دفعات بعدی دو ساله است. پس به این صورت هنگامی که 5 سال در این کشور اقامت داشتید، می توانید درخواست اقامت دائم اسپانیا را بکنید. سپس بعد از ده سال تابعیت اسپانیا را دریافت خواهید کرد و به این صورت یکی از شهروندان آن محسوب می شوید. نکته ویژه این است که برای تمدید اقامت نیاز نیست تا پیوسته در اسپانیا باشید، بلکه می توانید شش ماه در آن اقامت داشته باشید و این اقامت می تواند به صورت مستمر یا ناپیوسته باشد.

مدارک کلی تمکن مالی اسپانیا

پاسپورت معتبر با اعتبار کافی

سند ازدواج (در صورتی که فرد دارای همراه باشد)

گواهی عدم سوءپیشینه

اثبات تمکن مالی

گواهی سپرده بانکی

سند خانه یا اجاره نامه در اسپانیا

بیمه درمانی

گواهی آزمایش ‌های پزشکی

تمامی این اسناد باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده و به تایید سفارت رسیده باشند.

اسپانیا

نکات تکمیلی تمکن مالی در اسپانیا

وقتی اسم اقامت اسپانیا با تمکن مالی به گوش می رسد، بعضی از افراد تصور می کنند که این ویزا مربوط به اقامت سرمایه گذاری می شود. در صورتی که اقامت مورد نظر به هیچ وجه نیاز به سرمایه گذاری در اسپانیا ندارد بلکه شما فقط باید نشان دهید، از تمکن مالی کافی برای زندگی در این کشور برخوردار هستید.

همچنین اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه زندگی در آن بسیار مناسب است، حتی پایتخت این کشور که مادرید است نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه چندان بالایی ندارد و یک نفر می تواند بدون در نظر گرفتن هزینه اجاره تنها با 750 دلار از پس هزینه های زندگی خود بربیاید. هزینه صرف یک وعده غذا در رستوران هم چندان بالا نیست و تقریبا باید 12 دلار بپردازید. هزینه زندگی در آپارتمان یک خوابه تقریبا 930 دلار در ماه است و چنانچه آپارتمان شما در مرکز شهر باشد، هزینه اجاره بالاتر خواهد بود.

هزینه اقامت تمکن مالی اسپانیا

هزینه اخذ ویزای تمکن مالی اسپانیا 80 یورو است که باید این مبلغ را به سفارت پرداخت کنید و همان طور که گفتیم شخص باید 30 هزار یورو پس انداز برای تمکن مالی ارائه دهد.

سوالات متداول اقامت اسپانیا با تمکن مالی

خیر، در اقامت خود حمایتی اسپانیا نیاز به سرمایه گذاری نیست و برای کسانی مناسب است که تمکن مالی مناسبی دارند و می توانند بدون کار کردن در این کشور زندگی کنند.

خیر، این روش ویژه کسانی که است که می توانند بدون کار کردن در کشور مقصد از پس هزینه های زندگی بربیایند و به آن ها اجازه کار داده نمی شود.

فرد اصلی باید به میزان 30 هزار یورو در حساب بانکی خود داشته باشد.

بله، متقاضی بعد از 5 سال قادر به دریافت اقامت دائم این کشور خواهد بود.