خرید ملک در اسپانیا و شرایط عمومی آن

اسپانیا یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر است که هر ساله افراد زیادی جهت زندگی و کار این کشور را انتخاب می کنند، به همین دلیل این کشور چندین روش قانونی برای به دست آوردن اقامت آن برای مهاجران در نظر گرفته است که یکی از این روش ها خرید ملک در اسپانیا است.

خرید ملک در اسپانیا یکی از روش های بسیار آسان و کم دردسر است که می توانید به وسیله آن اقامت یک کشور اروپایی که در حوزه شنگن قرار دارد را بگیرید. همین طور ویزای همراه که شامل همسر و فرزند می شود، به شما تعلق می گیرد. از آن جا که ارزش ملک در اسپانیا رو به افزایش است، پس خرید آن می تواند، به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور هم محسوب شود. برخی از مسائلی که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت شامل موارد زیر می شوند:

میزان سرمایه برای خرید ملک در اسپانیا

محدودیت های خرید ملک در اسپانیا

شرایط خرید ملک در اسپانیا

خرید ملک در اسپانیا برای اخذ اقامت

یکی از نکاتی که در هنگام خرید ملک در اسپانیا باید به آن توجه داشت، این است که خرید ملک تحت شرایط خاصی باعث گرفتن اقامت این کشور می شود که در ادامه به بیان آن شرایط می پردازیم:

برای گرفتن اقامت اسپانیا با خرید ملک باید حداقل قیمت خانه مورد نظر شما 500 هزار یورو باشد. ویزای خرید ملک در اسپانیا هر 2 سال تمدید می شود و بعد از 5 سال فرد می تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. کسانی که فقط می خواهند به صورت موقتی ویزای اسپانیا را کسب کنند نیازی به حضور در این کشور ندارند، اما اگر مایل به گرفتن اقامت دائم اسپانیا هستید باید در این کشور زندگی کنید. بعد از گذشت ده سال هم می توانید پاسپورت این کشور را دریافت کرد.

گلدن ویزای اسپانیا به شما اجازه می دهد تا با هزینه ای برابر با 350 هزار یورو بتوانید ملکی را در این کشور خریداری کنید. در واقع یک کمپانی معتبر قراردادی با شما امضا می کند که در آن شرکت باید 150 هزار یورو باقی مانده را پرداخت کند و در این حالت ملک به اجاره آن کمپانی در می آید. با این روش متقاضی قادر است تا در هر زمانی که مایل باشد سرمایه خود را پس بگیرد و همین طور بدون نیاز به حضور او در این کشور ویزا در زمان کمی صادر می گردد.

خرید ملک در اسپانیا با وام

اقامت اسپانیا با خرید ملک حتی از طریق وام هم میسر شده است که شرکت آسان سفر می تواند در این زمینه شما را یاری کند. در این حالت فردی که متقاضی گرفتن وام است، باید در ابتدا یک ملک به ارزش 500 هزار یورو خریداری کند که کارشناسان املاک باید این ملک را قیمت گذاری نمایند. سپس شرکت هایی وجود دارد که به فرد وام اعطا می کنند. در این خصوص پیش از اینکه شما آن ملک را بخرید، شرکت مورد نظر آن را به اندازه ده سال از شما اجاره کرده و به شما 150 هزار یورو می دهد که تحت عنوان اجاره و در واقع به صورت وام در اختیار شما قرار می گیرد. سپس بعد از 10 سال دو راه در مقابل شما قرار می گیرد:

در حالت اول شما می توانید سرمایه خود را پس گرفته که باید ملک را هم برگردانید و در حالت بعدی ملک را فروخته و سود بیشتری بکنید. توجه داشته باشید که به این صورت می توانید اقامت دائم این کشور را بعد از پنج سال دریافت کنید. در روش خرید ملک در اسپانیا با وام نیازی به حضور شما نیست و اجازه تحصیل رایگان به فرزندان داده می شود.

واجدین شرایط خرید ملک در اسپانیا

اما شاید برای شما سؤال باشد که برای خرید ملک در اسپانیا باید چه شرایطی داشته باشید. مهمترین نکته این است که محدودیت خاصی برای این روش در نظر گرفته نشده است و همه افراد می توانند اقامت اسپانیا با خرید ملک را به دست آورند. همین طور باید بدانید که خرید ملک محدود به خانه نمی شود، بلکه امکان خرید زمین یا واحدهای تجاری و … هم ممکن است.

برای گرفتن ویزای اسپانیا از طریق خرید ملک باید پاسپورت خود را به ایستگاه پلیس ارائه دهید و یک شماره اقتصادی به شما تعلق می گیرد.  مدت زمان این فرآیند برای افرادی که از کشورهای ثالث یعنی از کشورهای غیر اروپایی مثل ایران اقدام می کنند، تقریبا دو تا سه هفته زمان می برد.

کشور اسپانیا

مراحل خرید ملک در اسپانیا یا فرآیند دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک چیست؟

شخص متقاضی باید برای گرفتن ویزای توریستی اسپانیا درخواست دهد و هنگامی که به این کشور وارد شد، ملکی که قصد خرید آن را دارد انتخاب کرده و سپس به ایران بازگردد. بعد از این باید آن ملک را خریداری کرده تا بتواند اقامت را دریافت کند. خرید ملک توسط یک وکیل صورت می گیرد. این وکیل باید به اداره برق و گاز و آب مراجعه و استعلام های لازم را بگیرد سپس آن ها را به دفتر اسناد رسمی در اسپانیا تحویل دهد. مدارک لازم برای خرید ملک در اسپانیا شامل موارد زیر می شوند:

پر کردن فرم برای درخواست ویزا

عکس متقاضی

پاسپورت معتبر با زمان کافی

گواهی عدم سوءپیشینه

اثبات تمکن مالی خریدار

تهیه بیمه پزشکی و درمانی

قیمت خانه در اسپانیا

اقامت اسپانیا با خرید ملک می تواند سود زیادی هم برای خریدار داشته باشد زیرا سالانه گردشگران زیادی به این کشور مراجعه می کنند و فرد می تواند با اجاره خانه خود به یک درآمد اضافی دست یابد که توسط آن بتواند سایر هزینه های مهاجرت را پوشش دهد.

آپارتمان

اجاره تقریبی به یورو

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

662

آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز

824

قیمت هر متر ملک در مرکز شهر

1.940.000

قیمت هر متر ملک در خارج از مرکز شهر

1.656.540

قیمت خانه در اسپانیا به تومان

500 هزار یورو مبلغی است که برای خرید ملک در اسپانیا باید پرداخت کنید. اما شاید برای شما سؤال باشد که این مقدار پول به تومان چقدر می شود؟ از آن جا که قیمت یورو در ایران همواره در حال تغییر است، نمی توان قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت، اما می توانید با مراجعه به وب سایت های قیمت آنلاین ارز در بازار آزاد یک قیمت تقریبی برای خرید ملک در اسپانیا به دست آورید.

قیمت خرید ویلا در اسپانیا

معمولا قیمت ویلا در نقاط مختلف اسپانیا مانند ایران متفاوت است و به منطقه آن بستگی دارد. برای مثال شما حتی می توانید ویلاهایی با قیمت مناسب یعنی در حدود صد هزار یورو هم خریداری نمایید. در ادامه جدولی از قیمت ویلاها در بخش های مختلف کشور به شما ارائه داده شده است.

مکان

قیمت ملک برای هر متر مربع

بارسلونا

4.009 یورو

مادرید

3.073 یورو

والنسیا

1.824 یورو

مالاگا

2.091 یورو

 

قیمت خرید آپارتمان در اسپانیا

در هنگام خرید ملک در اسپانیا باید به نکات زیادی توجه داشت که از جمله آن ها می توان به قوانین خرید ملک یا مالیات اشاره کرد. به همین دلیل داشتن فردی باتجربه که از کلیه این قوانین باخبر باشد، بسیار آرامش بخش خواهد بود. هزینه هر متر آپارتمان به طور تقریبی در شهرهای مختلف اسپانیا از 2156 یورو تا 5400 یورو خواهد بود.

قیمت خرید هتل در اسپانیا

کشور یونان به ایران نزدیک است و برای کسانی که به مهاجرت علاقه دارند ولی نمی خواهند، چندان از کشور خود دور باشند، بسیار مناسب است. این کشور کوچک در قرن 19 میلادی جزو کشورهای اروپایی شد و از آن موقع تا به امروز تغییرات زیادی کرده است.

احتمالا اکثرا افراد درباره اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری باخبرند، اما کمتر کسی است که از روش اقامت یونان از طریق تمکن مالی باخبر باشد. اما روش خودحمایتی یونان چیست؟ برای آگاهی از جواب این سؤال با ما همراه باشید.

قیمت خرید مزرعه در اسپانیا

اگر از کسانی هستید که به آرامش علاقه دارید و دوست دارید به دور از شهر زندگی کنید یا شغل مورد علاقه شما کشاورزی است، امکان خرید مزرعه در اسپانیا برای شما وجود دارد. البته توجه داشته باشید که اطلاعات شما از کشاورزی باید در حد قابل قبولی باشد و درباره خاک و نحوه آبیاری زمین اطلاعات خوبی داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. قیمت مزرعه هم در بخش های مختلف اسپانیا یکسان نیست و اما در بعضی از مناطق آن می توان با قیمت پنجاه هزار یورو هم زمین مناسبی را خریداری کرد. با این حال تنها در صورتی می توانید زمین را بخرید که حداقل ارزشی به اندازه صد هزار یورو داشته باشد.

بهترین شهر های اسپانیا برای خرید ملک

همان طور که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، قیمت خانه در شهرهای اسپانیا یکسان نیست، به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا برخی از بهترین شهرهای آن برای خرید ملک را به شما معرفی کنیم.

قیمت خانه در بارسلونا اسپانیا

شهر بارسلونا یکی از شهرهای زیبای این کشور است که در آن می توان از رستوران گردی و تفریحات شبانه آن لذت برد. با این حال هزینه زندگی در این شهر تقریبا بالا است و در نتیجه قیمت ملک هم در آن بالا خواهد بود. اما چنانچه آپارتمان را به جای مرکز شهر در حوالی آن خریداری کنید، قیمت مسکن اندکی پایین‌تر خواهد بود.

قیمت خرید هر متر مربع در مرکز شهر بارسلونا – 4.958.31

قیمت خرید هر متر مربع در خارج از شهر بارسلونا – 3.083.29

قیمت خرید ملک در والنسیا

شهر مورد نظر آب و هوای بسیار دلپذیری دارد و می تواند به عنوان محلی مناسب برای زندگی به شمار رود. در این میان نباید غذاهای خوشمزه والنسیا را هم فراموش کرد! اگر می خواهید برای مدت زمان طولانی در اسپانیا بمانید قیمت خرید ملک در این ناحیه معقول است و طبق جدول زیر تقریبا به صورت زیر خواهد بود:

قیمت خرید هر متر مربع در مرکز شهر بارسلونا – 3.204.55

قیمت خرید هر متر مربع در خارج از شهر بارسلونا – 1.650.00

هزینه زندگی در اسپانیا

از موارد دیگری که در هنگام خرید ملک در اسپانیا باید به آن توجه داشت هزینه های زندگی در این کشور است که شامل خورد و خوراک، حمل و نقل و … می شود که برای اطلاع دقیق تر شما یک جدول آماده کرده ایم:

رستوران متوسط

60

رستوران ارزان

14

مک دونالد

9

یک لیتر شیر

0.97

یک قرص نان

1.38

یک کیلوگرم برنج

1.32

12 عدد تخم مرغ

2.52

یک کیلوگرم پیاز

1.45

بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی

2.40

برق و گاز و …

157.07

تعرفه تلفن برای یک دقیقه

0.22

هزینه های زندگی در بارسلونا:

زندگی در این شهر برای یک نفر بدون نظر گرفتن اجاره خانه تقریبا 746.4 یورو است و برای یک خانواده چهار نفره تقریبا برابر با 2.635 یورو است.

کشور زیبای اسپانیا

مزایای اقامت اسپانیا با خرید ملک

خرید ملک معمولا باعث می شود تا سرمایه شما حفظ شود و حتی سود زیادی هم کسب کنید. بنابرین خرید ملک در اسپانیا با هدف گرفتن اقامت این کشور یکی از بهترین راه های مهاجرتی است. از سوی دیگر باید به این موضوع اشاره کرد که قیمت ملک در اسپانیا چندان زیاد نیست. برای اطلاع از ویژگی های اقامت اسپانیا با خرید ملک در این کشور با ما همراه باشید:

رفت و آمد به حوزه شنگن

اسپانیا روزهای آفتابی بیشتری نسبت به بسیاری از شهرهای اروپایی دارد.

خط ساحلی آن بسیار طولانی است.

محیط سیاسی آن باثبات است.

هزینه زندگی در مقایسه با سایرکشورهای اروپایی کمتر است.

شبکه های زیر ساخت آن بسیار خوب است.

مکان های فرهنگی و گردشگری زیادی دارد

تحصیل رایگان برای فرزندان

گرفتن ویزای همراه

رتبه های کیفی بالا

امید به زندگی رتبه دو را به خود اختصاص داده است.

سیستم مراقبت های بهداشتی رتبه هفت را دارد.

تعادل زندگی کاری رتبه 4 را دارد.

معایب اقامت اسپانیا با خرید ملک

هزینه بالای خرید ملک

خانواده را نمی توان در سال اول همراه با خود برد.

در هر سال باید شش ماه در این کشور زندگی کرد.

خرید ملک در اسپانیا و وکیل امور ملک

از آن جا که قرار است تا شما در یک کشور بیگانه اقدام به خرید ملک کنید و از قوانین آن به درستی مطلع نیستید، ممکن است تا مشکلاتی برای شما ایجاد شود از همین جهت وجود یک وکیل با تجربه که تمام مسائل آگاه است می تواند راهنمای ارزشمندی برای شما باشد که به این صورت وقت و سرمایه شما از دست نخواهد رفت.

مدارک لازم برای دریافت اقامت اسپانیا با خرید ملک چیست؟

پاسپورت معتبر

مدرک عدم سوءپیشینه

مدرک موجودی بانک برابر با 500 هزار یورو

ویزای توریستی سه‌ماهه اسپانیا

سند ملک خریداری شده

گواهی آزمایش‌های پزشکی

شرایط تمدید اقامت اسپانیا با خرید ملک چیست؟

تمدید اقامت اسپانیا با خرید ملک در دو صورت زیر امکان‌پذیر است:

ملک خریداری شده در پنج سال گذشته حفظ شده باشد.

90 روز از سال را حتما در اسپانیا سپری کرده باشید.

برای تمدید ویزای اسپانیا با خرید ملک ابتدا به صورت یک ساله و سپس کارت اقامت موقتی به شما تعلق می گیرد که 1 یا 2 سال خواهد بود.

سوالات متداول خرید ملک در اسپانیا

بله، اگر ملک شما ارزشی به اندازه 500 هزار یورو داشته باشد، می توان ویزای اقامت اسپانیا را به دست آورد.

بله، در سال های اخیر قیمت ملک در اسپانیا افزایش یافته است، پس می توانید با خرید خانه در این ناحیه به سود زیادی دست یابید.

برای خرید خانه در اسپانیا باید حدقل به اندازه 500 هزار یورو سرمایه گذاری کنید.