جدیدترین شرایط خرید خانه در ترکیه 2023

عده زیادی از افراد در نقاط مختلف جهان علاقه دارند تا برای گذراندن تعطیلات یا برای زندگی به ترکیه مراجعه کنند، مخصوصا که یکی از روش های آسان برای مهاجرت به این کشور از طریق خرید ملک در ترکیه است. در کشور ترکیه ویلاها و آپارتمان های زیادی در سال های اخیر ساخته شده است که می توانید اقدام به خرید آن ها بکنید. معمولا شهر استانبول یکی محبوب ترین شهرهایی است که افراد خارجی اقدام به خرید خانه در ترکیه می کنند.

از طریق خرید ملک در ترکیه می توان اقامت این کشور را به دست‌آورد و بعد از چند سال خواهید توانست، برای گرفتن تابعیت این منطقه درخواست دهید. برای خرید خانه در این کشور باید تقریبا 400 هزار دلار داشته باشید که البته این قضیه شامل شرایطی می شود که در ادامه به ذکر آن ها خواهیم پرداخت.

به افراد خارجی تنها اجازه خرید سی هکتار زمین در این کشور داده می شود.

در بخش های امنیتی و نظامی کشور نمی توان خانه ای خریداری کرد.

افرادی که قصد خانه در ترکیه را دارند، فقط می توانند ده درصد از املاک یک ناحیه را خریداری کنند.

اگر خرید زمین صورت بگیرد، باید در عرض دو سال اقدام به ساخت خانه بکنید.

میزان تمکن مالی برای انگیزه شما در ترکیه متفاوت است، یعنی اگر علاقه به گرفتن اقامت این کشور را دارید، باید حداقل 75 هزار دلار داشته باشید ولی اگر هدف شما گرفتن پاسپورت ترکیه است، باید 400 هزار دلار پول داشته باشید. همچنین لازم نیست که تنها یک خانه شما 400 هزار دلار باشد، بلکه مجموعه املاکی که خریداری می کنید، می تواند به این میزان باشد.

ترکیه

قوانین اخذ اقامت از طریق خرید آپارتمان در ترکیه

طبق قوانین جدیدی که در ترکیه وضع شده است، در صورتی که 400 هزار دلار داشته باشید، می توانید با خرید خانه اقدام به گرفتن تابعیت ترکیه نمایید. همین طور این اجازه به شما داده می شود که در یکی از خانه های خود اقامت کرده و سپس بقیه خانه ها را اجاره دهید تا به این صورت به کسب درآمد هم برسید. همچنین همان طور که پیش از این هم ذکر کردیم باید خانه خود را تا 5 سال نگه دارید. زمان گرفتن پاسپورت ترکیه از مدتی که در این کشور ملکی را خریداری می کنید، تقریبا 65 الی 80 روز طول می کشد.

البته شما می توانید خانه ای به ارزش کمتر یعنی شصت هزار دلار را خریداری نمایید، در این صورت می توانید اقامت 3 ساله این کشور را به دست آورید. این نوع اقامت از نوع ویزای توریستی است. در این حالت شما نمی توانید در ترکیه کار کنید. با اینحال در صورتی که یک شرکت تاسیس کرده و پنج نفر از شهروندان ترکیه ای را استخدام کنید یا اگر در ترکیه مشغول به کار شوید و بیمه دریافت کنید، اجازه کار خواهید داشت. در صورت بودن شرایط مناسب می توان آن را به مدت ده سال تمدید کرد که شرایط لازم برای گرفتن خرید ملک در ترکیه شامل موارد زیر می شوند:

ارزش تمام خانه ها به اندازه 400 هزار دلار باشد

پول خانه را باید به صورت نقدی پرداخت.

خانه را باید از یک فرد ترکیه ای خریداری کرد.

به مدت پنج سال نمی توان خانه ای خریداری کرد.

ویزای توریستی سه ساله با خرید خانه ای به ارزش 60 هزار دلار امکان‌پذیر است.

شرایط اعطای وام به سرمایه گذاران خارجی جهت خرید ملک در ترکیه

به طور کلی در کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای گرفتن وام در خصوص خرید خانه وجود دارد، در کشور ترکیه هم وام 8 درصدی به متقاضیان داده می شود. برای پرداخت بهره بانک هم به فرد 10 تا 15 سال زمان داده می شود. هنگامی که بهره بانک به طور کامل پرداخت شود، می توانید خانه را از گرو بانک در بیاورید. توجه داشته باشید که در جهت گرفتن وام در ترکیه باید مبلغی را به صورت پیش پرداخت به بانک ارائه دهید. وامی که بانک به شما می دهد تقریبا به اندازه 50 تا 70 درصد ارزش خانه است. پس شما در ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت می پردازید و سپس باقیمانده مبلغ را به صورت وام دریافت خواهید کرد. مدارک لازم برای گرفتن وام خرید ملک برای خانه شامل موارد زیر می شوند:

شماره مالیاتی

مدرک تایید شده مبنی بر عدم بدهی بانکی در ایران

پر کردن فرم های وام

اصل و کپی پاسپورت

کپی از سند مالکیت و تاییدیه آن

گزارش دارایی های شخص در ایران

پرینت گردش حساب بانکی ایران

فیش حقوقی در صورت کارمند بودن

گواهی درآمد ماهانه در ایران

نمونه امضا و تائیدیه

خرید خانه ارزان در ترکیه

اگر امکان خرید خانه به مبلغ 400 هزار دلار برای شما وجود ندارد، شاید برای شما سؤال باشد که آیا می توانید با پول کمتری در این کشور خانه خریداری کرده و اقامت ترکیه را به دست‌آورد یا خیر؟ خبر خوش این است که تعدادی پروژه خصوصی در این کشور در جریان است که به شما اجازه می دهد تا با سرمایه کمتری خانه ای به ارزش 400 هزار دلار خریداری کنید، در این حالت وظیفه فروشنده است که باقی پول را بپردازد. برای پرداخت این وام هم فروشنده خانه را تا پنج سال در اختیار دارد و سودی که از راه کسب می کند، حساب شما را صاف خواهد کرد.

سپس هنگامی که پنج سال به پایان می رسد، شما می توانید این خانه را به فروش برسانید یا اجاره دهید. همین طور در طی این پنج سال به خریدار اجازه داده می شد که هر سال یک ماه در این خانه زندگی کند. در این روش خرید خانه می توانید اقامت و پاسپورت خود را دریافت نمایید.

نمایی از بالن سواری در ترکیه

اقامت ترکیه با اجاره خانه

یکی دیگر از روش هایی که می توانید با آن اقامت ترکیه را به دست آورید، به وسیله اجاره خانه است. اما توسط این اقامت فقط می توان به ویزای توریستی دست یافت. در این حالت متقاضی نمی تواند در این کشور کار کند یا به تحصیل در ترکیه بپردازد. اگر هم قصد کار در ترکیه را دارید، باید وضعیت اقامت خود را عوض کنید.

حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه برای اقامت

کسانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، باید هدف خود را مشخص نمایند. زیرا برای گرفتن تابعیت ترکیه و اقامت ترکیه شرایط متفاوتی وجود دارد و باید مبلغ متفاوتی بپردازید. در صورتی که ملکی به ارزش 75 هزار دلار خریداری کنید، اقامت ترکیه به شما تعلق می گیرد، اما در حالتی که 400 هزار دلار برای خرید ملک هزینه کنید، می توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

منطقه

قیمت هر متر مربع

مرکز استانبول

44249.35 لیر

حوالی استانبول

22195.69 لیر

مرکز ازمیر

14158.83 لیر

حوالی ازمیر

9484.38 لیر

مرکز آنتالیا

11659.39 لیر

مرکز آدنا

16277.00 لیر

حوالی آدنا

15195.76 لیر

 

واجدین شرایط خرید ملک در ترکیه چه کسانی هستند؟

برای خرید ملک در ترکیه شرایط به خصوصی در نظ گرفته شده است که به افرادی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم اجازه خرید ملک داده می شود:

تنها تعدادی از مهاجران قادر به خرید خانه در ترکیه هستند.

آسیا، آمریکای لاتین و بیشتر کشورهای اروپایی به جز چک، بلژیک، قبرس و اسلواکی و همین طور شهروندان ایالت متحده هم مشکلی در این خصوص ندارند.

افراد خارجی اجازه دارند تا سی هکتار زمین خریداری کنند.

بعد از 2 سال خرید زمین باید کار ساخت و ساز را آغاز کنند.

فقط اجازه ده درصد از خرید خانه به مهاجران داده شده است.

خرید خانه در بخش های نظامی ممکن نیست.

برای خرید خانه در ترکیه 2023 باید سن فرد بیشتر از 18 سال باشد و همین طور بدون سابقه کیفری باشند.

طبق قانون جدید افراد خارجی که در یک محله ساکن هستند، نباید از بیست درصد افراد محلی بیشتر باشند.

مراحل خرید خانه در ترکیه

انتخاب ملک

اولین نکته ای که در خرید ملک در ترکیه اهمیت زیادی دارد، پیدا کردن منطقه مناسب است. برای اینکه بتوانید خانه ای مناسب خریداری کنید، باید حتما آن را بسنجید.

افتتاح حساب بانکی و واریز وجه

در قدم بعدی باید گذرنامه خود را ترجمه کنید، زیرا جزو قوانین ترکیه است. سپس بعد از اینکه وجه مورد نظر واریز شد، باید قرارداد بین دو طرف بسته شده و سپس باقی کارها بر عهده فردی است که از طرف شما وکالت دارد.

 نقل و انتقال سند

اسم سند مورد نظر TAPU است و در آن عکس مالک خانه، امضای خریدار و تمبر دیده می شود. بعد از اینکه ارزش گذاری ملک به پایان رسید و تاییدیه را دریافت کردید، بر طبق قانون چهار درصد از ارزش ملک به صورت مالیات دریافت می شود که این رقم توسط فروشنده و خریداری به صورت مساوی پرداخت می شود.

انتقال پول به فروشنده و دریافت سند مالکیت

بعد از دریافت مالیات و انتقال پول به فروشنده، سند مالکیت به خریدار داده می شود.

مالیات خرید خانه در ترکیه

توجه داشته باشید که با این که پیش از این بیان کردیم که ارزش ملک باید به اندازه 400 هزار دلار باشد، اما هزینه های جانبی خرید ملک در ترکیه را هم باید در نظر گرفت. پس معمولا بهتر است تا شما هزینه ای به اندازه هفت الی هشت درصد از قیمت خرید خانه را در برای سایر هزینه ها لحاظ کنید. مالیات خرید ملک در ترکیه به عنوان حق تمبر در نظر گرفته می شود. ارزشی که برای ملک در نظر می گیرند، شصت درصد از قیمت آن است و هنگامی که سند به اسم خریداری زده می شود، حق تمبر پرداخت می گردد.

ملک

مالیات

مسکونی

0.1

زمین کشاورزی

0.2

تجاری

0.4

 

قیمت خرید خانه در ترکیه

خرید خانه در ترکیه می تواند سرمایه گذاری بسیار عاقلانه ای برای شما باشد، زیرا شما به این صورت می تواند ارزش پول خود را حفظ کنید. مخصوصا که ارزش خانه در ترکیه رو به افزایش است. به طور معمول در شهرهای بزرگ ترکیه قیمت خانه بیشتر است. عوامل تاثیرگذار در قیمت آپارتمان در ترکیه شامل موارد زیر می شوند:

فاصله از دریا

منطقه

زیر ساخت

نوع مسکن

30 درصد افزایش قیمت مسکن در ترکیه باعث شده تا افراد زیادی خواهان خرید ملک در آن باشند. توجه داشته باشید که قیمت ملک در شهرهای مختلف ترکیه متفاوت است. برای مثال شهر استانبول از گران‌ترین شهرهای این کشور است. قیمت خانه در این شهر در طول یکسال تقریبا بیست درصد بالاتر رفته است و قیمت هر متر مربع در استانبول تقریبا 782 دلار است. پس اگر تورم را هم در نظر بگیریم، نرخ قیمت خانه دچار افزایش 4 و نیم درصدی بوده است.

معمولا شهرهایی مانند استانبول، ازمیر یا آنکارا برای خرید ملک مورد توجه خریداران قرار می گیرند که بالاترین میزان فروش مربوط به شهر استانبول است و در رتبه های بعدی آنکارا و ازمیر قرار گرفته اند. میزان فروش برای استانبول 28.799 خانه در سال های گذشته بوده است.

قیمت خرید آپارتمان در ترکیه

با توجه به اینکه ملکی که به آن علاقه دارید، در چه مکانی قرار گرفته است قیمت متفاوتی خواهد داشت. اما به طور کلی می توان گفت که هر متر مربع آپارتمان تقریبا قیمتی به اندازه 12,141.11 دارد. البته اگر آپارتمان در حاشیه شهر باشد، قیمت آن کمتر و در حدود 8,105.48 خواهد بود. برای اطلاع از قیمت دقیق تر ملک در ترکیه می توانید به جدول زیر مراجعه کنید:  

شهر

قیمت برای هر متر مربع به لیر

آدنا

9،264.48

آنتالیا

12،388.76

دنیزلی

7،150.00

بورسا

10،373.48

آنکارا

14،893.46

استانبول

18،931.90

 

قیمت خرید ویلا در ترکیه

برای خرید ویلا هم باید نکاتی مانند موقعیت مکانی آن در نظر گرفته شود. همین طور عامل دیگر که در قیمت ویلا در ترکیه تاثیرگذار است، داشتن امکانات مختلفی مانند نزدیکی به دریا، استخر، جکوزی یا باغ است. در جدولی که در ادامه می آوریم، قیمت برخی از ویلاها در بخش های مختلف ترکیه آورده شده است.

نوع ویلا

شهر

قیمت

سه خوابه

آلانیا

334،265 دلار

سه خوابه

دیدیم

حدود 203،175 دلار

چهار خوابه

آلانیا

507،672 دلار

سه خوابه

آنتالیا

513،376 دلار

 

در کدام شهر ترکیه خانه بخریم؟

برای به دست آوردن اطلاعات کامل درباره قیمت مسکن باید به موسسه آمار ترکیه مراجعه کنید. برای مثال طبق این سازمان هزینه هر متر مربع تقریبا 3.864 لیر است. قیمت یک آپارتمان تقریبا 444,360 لیر است. در طی سال گذشته قیمت مسکن تقریبا یازده درصد بالا رفته است.

شهر ترکیه

قیمت خرید خانه در کارادنیز ترکیه

فقط در ماه گذشته قیمت خانه در این منطقه بیست درصد بالاتر رفته است. در منطقه کارادنیز قیمت هر متر مربع تقریبا 6.359 لیر است. زمان بازپرداخت در این شهر ده سال است. یک خانه صد متری تقریبا 400 هزار تا 700 هزار لیر خواهد بود.

قیمت خرید خانه در آنکارا

آنکارا هم از شهرهای محبوب ترکیه برای خرید ملک است. در این منطقه قیمت هر متر مربع تقریبا 1.913 لیر است. قیمت خانه در آنکارا هم از پارسال تا به الان سه درصد بیشتر شده است و قیمت یک آپارتمان در این شهر در حدود 256,823 است. برای بازگشت سرمایه شما هم باید 17 سال را در نظر گرفت که قیمت ها در طی سال یازده درصد بیشتر شده است.

قیمت خرید خانه در ازمیر

ازمیر هم از شهرهای گردشگری و پر رونق ترکیه است که باعث شده افراد زیادی برای خرید خانه در آن اقدام کنند. میانگین قیمت هر متر مربع در این شهر 3.111 لیر است و قیمت یک آپارتمان تقریبا 385.764 لیر است. بازگشت سرمایه شما در این شهر بیست سال زمان لازم دارد.

قیمت خرید خانه در آنتالیا

برای خرید ملک در آنتالیا باید بدانید که قیمت خانه تقریبا در طول سال 48 درصد بیشتر شده است و این شهر هم محبوبیت زیادی در بین خریداران دارد. قیمت هر متر مربع خانه در این شهر در حدود 3.905 لیر است. بیشترین خریداران خانه در ترکیه از شهرهای روسیه و ایران بوده اند و در ماه های اولیه سال 2023 تقریبا 95 هزار ملک به فروش رسیده است.

قیمت خانه در ترابزون ترکیه

قیمت ملک در این شهر در مرکز شهر در حدود 9,296.79 لیر است و اگر در حاشیه شهر خانه بخرید، قیمت ملک یک سوم می شود. قیمت مسکن هم در این ناحیه در سال 37 درصد بیشتر شده است.

نمایی از ترکیه

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه

مدارک لازم برای خرید خانه در ترکیه به صورت زیر است:

سند ملکی

مدارک هویتی و پاسپورت

گواهی بازار املاک اخذ شده از شهرداری

بیمه نامه اجباری زلزله  (DASK)

گزارش ارزیابی املاک

مترجم رسمی در صورت نداشتن تسلط به زبان ترکی

عکس خریدار و فروشنده

مزایای خرید ملک در ترکیه

به دست آوردن اقامت و پاسپورت این کشور

پروسه گرفتن اقامت و پاسپورت سریعتر انجام می شود.

فرزندان و همسر وی می توانند در این کشور به صورت رایگان تحصیل کنند.

گرفتن وام بانکی با بهره کم

خدمات دولتی رایگان

امکان دریافت کد مالیاتی

بالا رفتن شانس گرفتن ویزای شنگن

امکان افتتاح حساب

هزینه پایین زندگی

نزدیکی به کشور ایران

از نظر فرهنگی به ایران نزدیک است.

معایب خرید ملک در ترکیه

با وجود مزیت هایی که برای خرید ملک در ترکیه بیان کردیم، مشکلاتی نیز در میان است که باید به آن ها اشاره کرد:

پایین رفتن ارزش لیر در سال های گذشته

تورم بالای ترکیه

تسط پایین مردم این کشور به زبان انگلیسی

اقتصاد ضعیف

نرخ بالای بیکاری

اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

با خرید ملک در این منطقه به شما یک دوره یک ساله اقامت داده می شود که می توانید تا پنج سال آن را تمدید کنید. هزینه ای که باید برای اقامت یک سال بپردازید، تقریبا 200 دلار است و همین طور که گفتیم در صورتی که 60 دلار هزینه کنید، می توانید به اقامت دائم کشور دست یابید. برای به دست آوردن اقامت دائم این کشور باید به مدت سه سال و سالی یازده ماه در این کشور زندگی کنید. اما اگر خانه ای به ارزش 400 هزار دلار بخرید، همان موقع اقامت دائم به شما تعلق می گیرد.

پاسپورت ترکیه با خرید ملک

سریعترین و بهترین روش برای رسیدن به پاسپورت این کشور خرید ملکی به اندازه 400 هزار دلار است، در این حالت می توانید در عرض 80 روز پاسپورت این کشور را بگیرید. همین طور در صورتی که ملک را خریداری کردید، اجازه ندارید تا در طی پنج سال خانه را به فرد دیگری منتقل کنید. اما اگر ملک شما به اندازه 500 هزار دلار باشد، شرط پنج سال هم برداشته می شود.

خرید ملک در ترکیه و وکیل امور ملک

پیش از این قوانین خاصی در ترکیه حکم فرما بود که باعث می شده، برای خرید ملک در آن نیازمند مجوز نظامی باشید. همین مورد باعث دلسردی خریداران می شد تا اینکه در سال 2018 قوانین عوض شده و دیگر نیازی به تائیدیه نخواهید داشت و تنها کافی است که با داشتن مدارک کافی و پرداخت مبلغ معین شده ملک را خریداری کنید.

اما با این حال هر ساله قوانین و مقررات دستخوش تغییر می شوند، در این حالت ممکن است خریداران ملک دچار سردرگمی شده و به مشکل بربخورند. همین طور وکیل های مهاجرتی هم با اطلاع از قوانین می توانند به شما اطلاع دهند که در کدام استان امکان خرید خانه آسان تر است.

سوالات متداول خرید خانه در ترکیه

بله، در صورتی که خانه ای به مبلغ 400 هزار دلار خریداری کنید، می توانید به پاسپورت ترکیه دست یابید.

برای خرید ملک در ترکیه باید حداقل 60 هزار دلار آمریکا داشته باشید.

بله، امکان گرفتن اقامت دائم در ترکیه با مبلغ 400 هزار دلار و گرفتن اقامت موقت با پرداخت 60 هزار دلار وجود دارد.